Yason Burnu Perşembe, Ordu

/ 22 Eylül 2019 tarihinde eklendi 22 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 79 okunma / 1 Yorum
Yason Burnu Perşembe, Ordu

Yason Burnu Ordu ili Perşembe ilçesine bağlı bulunmaktadır. Sabah serinliğinde yüzümüze yansıyan güneşin ilk ışıkları ile çıkıyoruz Ordu’dan Yason Burnu yarımadasına doğru. Yason Burnu hakkında bildiklerimiz internetten bulduğumuz bir kaç fotoğraf ve kısa makaleden oluşmaktaydı. Bu nedenle bu gezi her zaman olduğundan daha fazla heyecanlandırmakta.

Ordu sahilinde Perşembe’ye hareket edecek dolmuşları ararken çantamıza Ordu’nun meşhur simitlerinden bir kaç tane atmadan edemiyoruz.

Ordu’dan 15 dakika yolculuk ettikten sonra  Perşembe’ye varıyoruz bu ilçede halkın büyük bir çoğunluğu balıkçılık ve Fındık üreticiliği ile geçimleri sağlamakta olduğunu öğreniyoruz. Perşembe’den ayrılıp Yason Burnu yarım adasına doğru ilerliyoruz yol kenarlarında anlıyoruz ki Karadeniz gerçek anlamda yeşilin başkenti. Yamaçlara doğru baktığımızda yeşilin her tonunu görüyor ve de imreniyoruz.

Perşembe’den bize buraları gezdirecek olan arkadaşım ile buluşuyoruz, kısa sohbetten sonra hemen yola koyuluyoruz. Aslında geldiğimiz istikamete yani Ordu yönünde tekrar yolculuğa başlıyoruz.

Perşembe’den ayrılalı bir kaç dakika olmadı ki Beyaz Kum Plajı halkın tabiri ile Çaka Plajına varıyoruz. Yem yeşil ormanın içinde bembeyaz kumsal Çaka plajı Yeşil ile mavinin birleştiği yere beyaz bir çizgi çekiyor sanki Çaka plajı.

Yolumuza devam ediyoruz biraz sonra Yason yarım adasında olacağız açıkçası merak ediyorum yeni yerler görmek bir şeyleri keşfetmek beni heyecanlandırıyor.

Yason Burnu
Kilise

Kısa bir zaman sonra asfalt yoldan ayrılıp Yason yarım adasına doğru birkaç dakika yürüyoruz. Karadeniz’e uzanan bıçak gibi Yason yarım adası karşımıza çıkıyor. Yarım ada üzerinde bir adat deniz feneri, 1 adet kilise ve bir adette ahşap binaya sahip restaurant – çay bahçesi bulunmakta.

Yarım ada üzerinde bulunan kilise yakın zaman önce Ordu Turizm Müdürlüğü tarafından restore edilmiş ve hala ayakta kalmayı başarmıştır. Yarım ada üzerinde inşaat yapmak yasak olduğu için hiç beton girmemiş sizler için birkaç kare resim alıyoruz.

Yason Yarım Adası kısa tarihi:

Yason Yarım Adası kısa tarihi hakkında kısa bilgi vermek gerekirse; kilise, 1868′de yörede yaşayan Rumlar tarafından yaptırılmış olup,mimarisi gayet özelliklidir.Yasonburnu,esasen çok eski bir yerleşim yeridir. M.S. Ill.yüz yılda Hıristiyanlar,Giresun’da Hz. İsa’nın doğumunu kutladıktan sonra buraya gelerek Işıklar Bayramına katılırlarmış.

Bu yarımada, Argonot Efsanesiyle de ünlüdür. Bu efsanenin kahramanları Truvalı olarak kabul edilir.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yason Burnu Perşembe, Ordu (1 Yorum)