Yakapark gezilecek yerler, nasıl gidilir, ne yenir?

/ 1 Ekim 2019 tarihinde eklendi 1 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 106 okunma / 1 Yorum
Yakapark gezilecek yerler, nasıl gidilir, ne yenir?

Yakapark insanoğlu dilediği zaman doğanın var olan güzelliğine güzellik katabileceğini, yok etmek yerine daha muhteşem hala getirebileceğinin, bir örneğidir.

Yakapark Şelale

Yakapark nasıl bir yer?

Yakapark yada diğer adıyla Yakapark Şelale öncelikle doğal bir yer değil, bir derenin suyu kullanarak, insanoğlunun da istemesiyle biraz doğal bir ortama benzetilmiş bir tesis. Kötümü olmuş, tabiki hayır. Tlos Antik Kenti gezisi sonrası dinlenmek için ideal bir yer.

Yakapark'ta gezilecek yerler

Seydikemer’in Yaka Mahallesi’nde Tlos antik kentinden bir kaç km uzaklıkta bulunan Yakapark, doğanın sunduğu mucizevi değerlerinin insan eli katılarak daha muhteşemselleştirilmesinin en güzel örneği. Çınar ağaçlarının altından yeryüzü ile buluşan kaynak sularının serinliği ile çınar ağaçlarının koyu gölgesi altında harika bir gün geçirmek mümkün.

Yakapark'ta görülecek yerler

Burada var olan çınar ağaçları ve kaynak suları insan oğlunun kattığı küçük detaylarda harika bir mekanın ortaya çıkmasına tanıklık edebilirsiniz. Çınar ağaçlarından dökülen suların yarattığı serinlik yaz sıcağında en büyük ihtiyacınız. Barın içerisinden akan o buz gibi soğuk suda içeceğinizin ısınmasını önleyebilirken içki bardağınızın hemen yanından elinizin altından kayıp geçen bir alabalık ortama küçük bir tebessüm katacaktır.

Küçük Şelale

Yapayda olsa o küçük şelalelerin çıkardığı ses, kuş sesleri ile birleşmesinden ortaya çıkan hafif uğultulu sesin sizlere vereceği huzur hiç bir şeye değişilmez.

Yakapark’da neler yapılır?

Makalemin başındada belirttim, burası turistik bir tesis bu nedenle bir Saklıkent veya Gizlikent ile karıştırmamak gerek. Tesis içerisinde elbette kısa bir gezi yapılabilir ama daha çok para kazanmaya yönelik yapılmış bir tesis. Gezi olayı çok kısa sürecek ve ardından yemeğinizi yiyeceğiniz yada çayınızı içebileceğiniz bir yer.
Unutmadan doktor balıklara biraz kendinizi tedavi ettirebilirsiniz.

Yakapark’da ne yenilir?

AlabalıkBildiğiniz gibi bende Yaka Mahallesi’ne çok yakın bir köyde doğdum, büyüdüm. Buralarda küçüklüğümüzden beri buz gibi suyun başında alabalık yerdik. Ki, ben size öneriyorum. Alabalık’tan önce başlangıç olarak bişey almak isterseniz yerel otlardan (gelincik, pazı vs) yapılan gözleme (tereyağlı) muhteşem olacaktır. Onun haricinde Çoban Kavurma yenebilir ama diğer et ürünlerinde o kadar başarılı olacaklarını sanmıyorum.

Yakapark’a nasıl gidilir?

Tlos Antik Kenti’ne nasıl gideceğinizi burada yazmıştım. Tlos Antik Kenti’nden sonra 2,5 Km daha devam ederseniz hemen sağınızda Yakapark tabelasını görebilirsiniz..

Yakapark Hakkında sık sorulan sorular

Yakapark giriş ücreti ne kadar?

Ücretsiz. Yakapark bir Milli Park değil, özel bir tesis. Yemek yer yada bir şeyler içerseniz onun ücretini ödersiniz.

Yakapark’a çocuğumla gidebilir miyim?

Evet. Yakapark çocuklu veya bebekli aileler için uygun bir tesistir.

Yakapark Saklıkent Arası Kaç KM?

En kolay yol üzerinden 18 KM. Geriye dönün Tlos Antik Kentinden tekrar ana yoldan sola dönerek devam edin. Kadıköy, Kayadibi rotasından Saklıkent’e kolayca ulaşabilirsiniz. Bağlıağaç Mahallesi üzerinden 14 KM fakat ben yolu önermiyorum.

Yakaköy’de başka gezilecek yerler var mı?

Buna benzer bir kaç tane daha tesis var ama içerisinde en güzeli olarak Yakapark’ı söyleyebilirim. Yine Tlos Antik Kenti’de Yakaköy’de gezebileceğiniz bir diğer yer.

Yakapark Fethiye’demi?

Hayır, Seydikemer’de. Yeni çıkan büyük şehir yasası ile Fethiye’den alınarak yeni ilçe olan Seydikemer’e bağlı bir mahalle oldu.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yakapark gezilecek yerler, nasıl gidilir, ne yenir? (1 Yorum)