Uçmakdere Gezilecek Yerleri, Trekking, Yamaç Paraşütü, Kamp

Uçmakdere Mahallesi

Uçmakdere muhteşem bir trekking rotası; dahası bağ bozumu döneminde bir salkım üzümün şaraba uzanan yolculuğuna tanıklık edeceğiniz bir kültür meşalesi. Tekirdağ’ın son yıllarda adını duyurmaya başlayan küçük, hala bakir, doğal bir köyü.

Uçmakdere Hakkında

Uçmakdere Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı, Tekirdağ ve Şarköy’e 35 Km uzaklıkta bulunan bir mahalle. Rumlar buraya Türkçesi ‘hoş yer’ anlamına gelen ‘Avdimio’ demişler vede Uçmakdere bu kelimeyi hakkıyla veren bir yer.

Uçmakdere’yi bu kadar özel kılan nedir?

Ganos Dağı’nın Marmara denize bakan kısmında bulunan Uçmakdere muhteşem manzaralara tanıklık etmenizi sağlıyor. Köy sadece doğal güzelliği ile değil adrenalin tutkunları için yamaç paraşütü ile de adını duyurmaya başladı. İyi bir trekking rotası, Karadeniz mimarisini andıran evleri üzüm bağları Uçmakdere’yi özel kılan sebebler arasında gösterilebilir.

Uçmakdere gezilecek yerler

Uçmakdere’de Trekking (doğa yürüyüşü)

Bizi takip edenler bilirler Türkiye’nin En Güzel 10 Trekking Rotası listemizin 4. Sırasındaydı Uçmakdere. Ganos Dağı’ndan Marmara Denizi’nizin muhteşem manzaralarına tanıklık edebilir yine Marmara Denizinde yer alan o görkemli adaların eşsiz güzelliğine karşı muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz. Sonbahar aylarında bir başka güzel olan Uçmakdere yine bu mevsimde yürüyüş için en uygun zaman. Sonbaharda mavi ile sarının ahenkli dansını ilkbaharda yeşil ile mavinin kucaklaşmasına tanıklık edersiniz.

Uçmakdere’de Yamaç Paraşütü

Tekirdağ valiliğinin desteği ile oldukça popüler olan yamaç paraşütü Marmara Denizi’nin muhteşem manzarası eşlinde yapılmakta. 625 metre yükseklikte olan Nişantepe’den başlayan macera Ayvasıl Koyu’nda son buluyor.

Üzüm bağları (bağ bozumu)

Sonbaharda bağ bozumu bir başka güzel geçer. Bir salkım üzümden bir kadeh şaraba uzanan hikayenin canlı tanığı olursunuz. Üzüm bağları gezisi sonrası muhteşem şarapları tatmak için şarap üreticilerini ziyaret iyi bir fikir olabilir. Alkol kullanmasınız bile bir şişe alıp saklamak isterseniz.

Fotoğrafçılık

Doğa fotoğrafçılığını seven birisi iseniz her adımda farklı bir kare yakalamak mümkün. Parmağınız her zaman yeni bir fotoğraf çekme, yeni bir kare daha yakalama heyecanı ile durur makinenizin üzerinde.

Uçmakdere’nin sokaklarını keşfedin

Uçmakdere’nin sokaklarında Karadeniz’in o eşsiz mimarisini keşfedebileceğiniz İstabul’a en yakın noktalardan birisi diyebilirim. Yine mahallenin sokalarında karşılaşacağınız o sımsıcak sohbetler büyük şehirlerde alışık olduğunuz sohbetlerden daha sıcak gelecektir.

Uçmakdere’de Konaklama Uçmakdere’de kamp yapmak

Uçmakdere’de Kamp Yapmak

Uçmakdere merkezini biraz geçtikten sonra Mocamp Çınar sizlere önerebileceğim bir yer olacaktır. Denize sıfır konumda bulunan Mocamp Çınar büyük bir alan olmasada Uçmakdere’nin güzelliğini keşfetmenize yetecektir.

Uçmakdere Konaklama

Eğer büyük bir otel beklentiniz varsa bunu unutun yada Kumbağ tarafında kalabilirsiniz. Pansiyon tarzı bir yer işimiz görür diyorsanız ev pansiyonculuğu daha yeni yeni yayılmaya başlıyor. Köy merkezinde sormanız yada airbnb gibi siteleri araştırmanız yeterli.

Uçmakdere Kahvaltı yapılacak yerler

Benim çok beğendiğim bir mekan olan Otantik Kır Bahçesi’ni sizlere tavsiye ederim. Adresi : Cennetdere Caddesi No: 42/1

Uçmakdere’de ne yenir?

Ucmakdere sahil şeridinde bulunan bir mahalle günlük taze tutulmuş balık size çok iyi geleceğini düşünüyorum. Yine yerel lezzetlerde denenebilir.

Uçmakdere’nin en güzel plajı hangisidir?

Ben Ayvasıl Koyu’nda bulunan Ayvasıl Plajı’nı beğendim. Yamaç paraşütü yapanlarınlar için burası aynı zamanda son durak. Uçmakdere’de piknik yapmak isteyenler çoğunlukla Ayvasıl plajını tercih ediyorlar.

Uçmakdere yol tarifi, Uçmakdere’ye nasıl gidilir?

İstanbul’dan Silivri yönünde gittiğinizi varsayarak, Tekirdağ yönüne devam edin. Tekirdağ’dan Kumbağ tarafında ve ardındanda Uçmakdere’ye orman yolu üzerinden ulaşmak mümkün.

İstanbul ile Uçmakdere’nin arası 185 Km yaklaşık olarak 2 Saat 50 dakika sürmekte.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Ekim 7, 2019 6:36 am

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.