Son deminde Tuz Gölü

/ 26 Eylül 2019 tarihinde eklendi 26 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 64 okunma / yorumsuz
Son deminde Tuz Gölü

Türkiye’nin en büyük ikinci gölü, aynı zamanda ülkemizin tuz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan, Türkiye haritasının ortasında maviliği süsleyen gölümüz Bilinçsiz  sondaj bilinçsiz sulama kurbanı oldu ve artık haritadan silinmek üzere. Eğer daha önce Tuz Gölü’ne gitmişseniz son deminde bir daha gidin gitmemişseniz acele edin.

Tuz Gölü ve Ekolojik denge

Tuz gölü Türkiye’nin ve bölgenin ekolojik dengesi için çok önemli bir göl olmasına rağmen biz onun kıymetini bilemedik, koruyamadık ve artı yok olmak üzere. Ülkemizin en sığ gölü olma özelliğini taşıyan gölde metrelerce yürüseniz bile göl suyu ancak topuklarınıza kadar ulaşmakta. Tuz Gölü’nü dünya üzerinde eşi sayılabilecek göllerden ayıran en önemli şeylerden birisi, bu kadar tuz oranı yüksek benzer göllerin etrafında hiçbir bitki yetişmezken Tuz gölü etrafından birçok endemik bitki türü yetişmektedir.

Son deminde Tuz Gölü
Tuz Gölü

Her mevsim farklı manzaralar sunan Tuz Gölü aynı zamanda geniş bir alana yayılmasından dolayı su kuşlarının kışlama alanları arasında önemli bir yeri vardır. Gölün yok olması sadece biz insanların zarar görmesi demek değil birçok canlının da zarar görmesi demek.

Gölün buz mavisi rengi, güneybatısına doğru bazı dönemlerde kızıl bir renge dönüşüyor bu olayının nedeni ise dunaliella salina adında bir tür su soyundan kaynaklanmaktadır.

Yaz aylarında suyun aşırı çekilmesinden ötürü göl suyuna ulaşana kadar Tuz Çölünde yürümek gerekli.  Tuz Gölüne gitmek için ikinci bir neden ise tuzun hikayesini yerinde canlı görmek vede tuzun hikayesi yerinde yaşamak.

Bizim yemek kültürümüzde tuz çok önemli bir yer tutar.  Hatta bazıları daha yemeğin tadına bakmadan hemen Tuzluk arar.   İşte soframıza gelen tuz nasıl oluşur bunu yerinde görmek mümkün.

Son deminde Tuz Gölü
Tuz Gölü’nde gün batımı

Akşamüstü saatlerinde Tuz Gölü’ne yolunuz düşerse mutlaka gün batımı manzarasını izleyin. Eğer gölde tuz üzerinde yürümek isterseniz ki; mutlaka yürüyün (ayaklar için faydalı) yanınızda ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir çanta veya poşet bulundurun.  Yine yürüyüş sonrası ayaklarınızı yıkamak için aracınızda temiz su bulundurmakta fayda var. Yada oradaki tesislerde 1 TL gibi ücrete yıkamak mümkün.

Tuz gölünün her gün biraz daha küçülüyor, yok olmadan mutlaka gezi planınızda yeri olmalı.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.