Soğuk Su Koyu, Fethiye

/ 29 Eylül 2019 tarihinde eklendi 29 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 102 okunma / yorumsuz
Soğuk Su Koyu, Fethiye

Soğuk Su Koyu Fethiye’nin karadan ulaşmanın oldukça zor olduğu akvaryum kadar berrak denizi ile yüzmeye doyamayacağınız, doğa harikası koyudur.

Neden Soğuk Su Koyu deniliyor?

Koyun kıyılarından ve denizin altından çıkan kaynak suları deniz suyunu yaklaşık 10 derece kadar soğutmakta ve bu nedenle Soğuk Su Koyu olarak anılmaktadır. Soğuk Su olması sizin yüzmenizin önüne geçecek kadar soğuk değildir. Özellikle Fethiye’nin kavurucu yaz sıcaklarında oldukça keyifli bir deniz günü geçirmek mümkündür.

"<yoastmark

Soğuk Su Koyu nerede ve nasıl gidilir?

Fethiye Kayaköy Antik Köyü’nün denize bakan tarafında karadan ulaşım ancak yürüyerek mümkün. Araçla kısa bir süre giderek devamında yürümeniz gerekli veya Kayaköy merkezinden bir saatlik bir yürüyüş ile gitmek mümkün. Doğa yürüyüşü tecrübeniz yoksa karadan gitmenizi önermiyorum.
Kayaköy Kilisesi’nin hemen arkasından denize doğru giden patikadan ulaşmak mümkün.

Bu durumda Tekne turları ile yada deniz taksi ile gitmeniz daha isabetli bir karar olacaktır. Günübirlik tekne turları koyda yüzme molası vermekte ama siz tüm gün yüzmek isterseniz kesinlikle deniz taksi kullanmanızı öneriyorum.

Soğuk Su Koyu Kumsalı Nasıl?

Soğuk Su’da  kumsal yok yada yok denebilir, koyda sadece yüzebilirsiniz. Farklı bir tecrübe yaşamak istenler için muhteşem bir fikir olacaktır. Denizin kaynak sularının olduğu kısma doğru yüzerseniz deniz suyu sıcaklığındaki yaklaşık 10 derecelik farklılığı hissedebilirsiniz. Hatta, kaynak sularının orada 5 dakika suda kalan 5 yaş gençleşiyormuş 🙂

Fethiye Soğuk Su Mağarası olarak adlandıran yer ile Soğuk Su Koyu‘nun aynı yer olduğunu hatırlatmak isterim.

Dikkate almanız gereken öneriler

Yeme İçme

Mutlaka sırt çantanızda içme suyu, diğer içecekleriniz , sandviç tarzı yiyecekler bulundurun.

Çocuklu aileler için uygun mu?

Hayır. Gerek ulaşımın zor olması, gerekse bir sahilinin olmaması nedeniyle küçük çocuklu aileler veya yüzmesini bilmeyenler için uygun değildir.

Neye ihtiyacınız olacak

Alt kısmı sağlam deniz ayakkabısı mutlaka yanınızda olsun. Kayalık alanlarda yürüyecek veya yüzecek olduğunuzda ayakkabı olmazsa olmaz ihtiyacınız olacaktır. Deniz gözlüğü veya basit dalış malzemeleriniz varsa mutlaka alın. Soğuk Su Koyu’nda balıklarla birlikte yüzeceğiniz için özellikle gözlüğe çok ihtiyacınız olacak. Denizin 10 metre kadar altını görmek mümkün, sanırım buda kaçırmak istemeyeceğiniz bir durumdur.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.