Sığacık Gezilecek Yerleri, Plajları, Koyları Sığacık Gezi Rehberi

/ 11 Ekim 2019 tarihinde eklendi 16 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 1.281 okunma / yorumsuz
Sığacık Gezilecek Yerleri, Plajları, Koyları Sığacık Gezi Rehberi

Sığacık demek size kalbinizi Ege’de unutturacak kadar çok keşfedilmemiş koylara, bakir plajlara ve kendine has kültüre sahip bir Ege cennettir.Sığacık için Türkiye’nin en sakin şehri demek istiyorum ki, Sığacık ülkemizin gerçekten en sakin, en muhteşem yerlerinden bir tanesi. Sığacık gezilecek yerlerini birgünde gezip gitmek Sığacık’ı gezmek demek değildir.

Sığacık Nerede?

Sığacıkİzmir’in Seferihisar ilçesini biliriz ama Seferihisar’a 5 km uzaklıkta ve Seferihisar’ın limanı konumunda ki Sığacık’ı pek bilmeyiz zaten bilmiş olsaydık Sığacık bu kadar temiz, şirin bir balıkçı kasabası olarak kalmazdı. Sığacık tarihi, kültürü, tertemiz denizi ile sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yer. Yaz kapıda, yaz tatilini geçireceğimiz farklı rotalar arayışına başladık.

Herkesin emeklilik hayalini süsleyen bir plan vardır küçük bir balıkçı kasabasında, bahçeli küçük bir evde yaşamak. Artık o hayalinizi gerçekleştirmek için emekli olana kadar beklemenize gerek yok. Seferihisar’ın 5km batısında yer alan Sığacık, sıcak insanları, tertemiz denizi, tarihiyle yaz tatilinizde uğramanız gereken cennet köşelerimizden birisi.

Sığacık Tarihi

Sığacık’ın tarihte 12 İon şehrinden birisi olan Teos’a ev sahipliği yapmış İonlar için önemli bir yer olan Teos bir dönem bu uygarlığın başkentliğini yapmış. Selçuklular döneminde yapılmış olan Kale zaman içerisinde zarar görmüş olup önce Aydın oğulları ardından Osmanlılar tarafından yenilenmiştir. Kale o dönemlerde savunmadan çok bir üs olarak kullanılmış.

Sığacık Plajları ve Sığacık Koyları

Sığacık Akkum Plajı

Akkum PlajıAkkum Plajı, Sığacık ile özleşmiş, herkesin mutlaka uğradığı bir plaj. Eylül 2019 fiyatlarıyla otopark 15 TL giriş ise ücretsizdir.

Deniz bir kaç metre sonra derinleşmeye başlar ama bir anda sizi yutacak kadar değil. Yaz aylarında yoğun olacağını düşünerek erken gelmenizde fayda var. Bu arada şezlong şemsiye için 10 TL civarında ücret ödeyerek kiralamak mümkün. Tabiki bu fiyatlar yüksek sezonda değişiklik gösterebilir.

Papaz Boğazı Koyu

Papaz Boğazı Koyu
Papaz Boğazı Koyu

Sığacık gezinizde mutlaka görmeniz gereken, muhteşem denizi ile hala tertemiz yerlerden birisi. Bunun yanında Papaz Boğazı Koyu’nda bulunan mağarayı mutlaka görün. Eğer tekne ile gitmişseniz, küçük botlarla mağaranın derinliklerine doğru gitmenizi öneriyorum. Mağaranın içerisinde gittikçe karanlıklaşıyor, yanınızda fener olması iyi olur ama yoksada sorun değil. Kısacası oldukça derin bir mağara.
Papaz Boğazı Koyu sadece bir mağaradan ibaret değil, yine tertemiz kumsala sahip muhteşem bir plajada sahip.

Papaz Boğazı Koyu nasıl gidilir?

Papaz Boğazı Koyu’na gitmek için iki türlü imkanınız var birincisi Sığacık Marina’dan teknelerle gidebilirsiniz. Ki, en uygun ve en iyi seçenek bu. Ikincisi eğer bir arazi aracınız varsa karadan gidebilirsiniz. Ki, ben bunu önermiyorum. Ama arazi aracı ile gidenler plaja kadar aracıyla inebilirler.

Turkuaz Koyu

Sadece denizden ulaşımın olduğu Turkuaz Koyu’na hayran kalacaksınız. Tekne ile uzaktan yaklaşırken kendinizi egzotik bir adada bulunan bir plaja yaklaştığınız hissi uyandıracak. Turkuaz renkli denizi, bembeyaz plajı ile görmek isteyeceğiniz bir yer.

Akarca Plajı & Sahili

Akarca PlajıSığacık merkeze yaklaşık 4 yada 5 km uzaklıkta güzel bir plaj olmasına rağmen gelenlerin tepkisi çok soğuk. Evet, Akarca Plajı biraz soğuk fakat pek rüzgar almadığı için suyun soğuk olması pek rahatsız etmiyor. Kısa süre sonra alışıyorsunuz. Zaten Ege’nin deniz suyu Akdeniz deniz suyuna oranla biraz daha soğuk olur.

Ekmeksiz Plajı

İlk gördüğümde burası ne harabe demiştim. Bunun nedenini daha sonra öğrendim. Plaj yakınlarında ki bir tesis ile belediye arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle burada bulunan tesisler yıkılmış. İlk defa 2019 yazında ücretsiz halk plajı olarak kullanıma açılmış. Şu an (2019 yılı) plajda hizmet veren bir tesis yok, kamp yapmak isteyenler veya günübirlik denize gitmek isteyenler için ideal. Tabiki yanınızda gerekli ihtiyaçlarınızı almanız gerekir.

Azmak Koyu

Azmak Koyu
Azmak Koyu

Sığacık tatilinizde veya gezinizde uğrak noktalarınız arasında olması gereken güzel bir koy. Deniz biraz soğuk olsada bu size yüzemezsiniz demek değil. Plaja temkinli gidin, yiyecek içecek yanınızda mutlaka bulunsun nedeni ise en yakın market 7-8 km uzaklıkta. Temiz bir deniz, muhteşem bir kumsala sahip plaj. Pazar günleri biraz yoğun oluyor, çevreden piknik için gelenler nedeniyle. Size önerim hafta için gidinki sakin, sessiz bir deniz keyfi yaşayın.

Taş Ada Koyu

Hemen karşısında bulunan Taş bir adadan adını alan Taş Ada Koyu küçük bir plaja sahip. Denizden tekneler ile gitmek en mantıklısı. Burası oldukça sakin bir koy olduğu için harika bir deniz günü geçirebilirsiniz.

Aktaş Koyu

Sığacık Koyları arasında benim oldukça sevdiğim bir koy oldu. Oldukça sakin bir koy, denizi ve kumsalı oldukça iyi. Pek kimsenin uğramadığı bu koy belkide bu nedenle hala bakir. Ben günü birlik tekne turlarını kullanmadım, kendim bir tekne kiralamıştım o nedenle günübirlik tekne turlarının uğrak noktası mıdır fikrim yok.

Sığacık’da gezilecek diğer yerler

Sığacık Kalesi

Sığacık’ı kuş bakışı görebileceğiniz en muhteşem nokta. Selçuklular tarafından yapıldığı sanılmakta. Kaleiçi sokaklarında biraz nostalji yaşamak, doyumsuz manzaraları seyretmek dışında burada bulunan pazarıda görmek isterseniz, buraya pazar günü gelmeniz.

Sığacık Üretici Pazarı

Aslında yukarıda yazmıştım ama burayı özellikle gezmeniz gerektiğini düşündüğüm için tekrar bir başlıkta yazmak istedim. Burasını normal bir pazar gibi düşünmemek gerek. Domates biber satılan klasik semt pazarı ile aynı kefeye konamaz. Burada yerli halk kendi elleriyle yaptıkları yiyecekleri veya eşyaları satmakta. Burada aldığınız her şey el emeği göz nuru.

Teos Marina

Eğer tekneniz ile geliyorsanız zaten buraya mecburen demir atacaksınız ama aracınız ile gelmişseniz de görmenizi isterim. Sadece bir gümrük kapısı olarak değil içerisinde bulunan restoranlar, kafeler ile Sığacık tatilinizde uğrak noktası olayı hak eden bir yer.

Değirmen

Aktaş Plajına oldukça yakın bir noktada tarihi bir değirmen, bir otel alanının içerisinde bulunuyor ama eğer otelden rica ederseniz gidip görebilirsiniz.

Sığacık’ta Ne Yenilir?

Kahvaltı

Kahvaltıyı kesinlikle Kaleiçi’nde yapmanızı öneriyorum. sizi burada el emeği, herseyini en doğal haliyle hazırlanmış muhteşem kahvaltı seçenekleri bekliyor olacak.

Öğle & Akşam Yemeği

Sığacık’a gidipte balık yemeden dönmek olmaz. Sahilde yer alan balık lokantalarına kendi balığınızı alıp veya tutup küçük bir pişirme ücreti ödeyerek bu restoranlarda yeme fırsatınız var, böylelikle akşamları balık ziyafetini çok daha ucuza getirebilir hem de kendi taptaze balığınızı yiyebilirsiniz.

Sığacık Konaklama

Sığacık’ta konaklama için bir şok alternatif var fiyatlarda oldukça makul seviyede ama burada öyle her şey dahil 5 yıldızlı otel ararsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Küçük butik oteller, pansiyonlar ve küçük otellerde konaklama yapabilirsiniz. En çok otel Sığacık kalesi etrafında bulunuyor.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.