Sedir Adası (Kleopatra Adası) Nasıl Gidilir, Neler Yapılır

Sedir Adası

Sedir Adası bir diğer adıyla Kleopatra Adası, mavinin hemen her tonuna tanıklık edebileceğiniz billur kadar berrak denizi, antik kenti ile bir cennet.

Tarih ile doğal güzelliğin tümleştiği Sedir adasına Cleopatra adını veren olay binlerce yıl önce Kleopatra ve Antonius Sezar’ın Sedir adasında yaşadığı aşktan gelmekte. Sezar evlenme teklifini kabul eden Cleopatra’ya hediye olarak Mısır’dan onlarca gemi ile ince kum getirtir. Oldukça değerli olan kumların bir eşi sadece Kızıl denizde olduğu bilinmekte.

Sedir Adası, Antik Tiyatro

Sedir adasını kaplayan zeytin ağaçlarının arasında Tarihi Roma dönemine kadar uzanan antik tiyatro, liman ve surlar hala görebileceğiniz yerler arasında. Marmaris ve çevreden kalkan mavi yolculuk tekneleri, günübirlik tekne turları burada mola vermekteler buda Sedir adasının oldukça kalabalık kılmakta.

Turizm Bakanlığının aldığı önlemler ve tedbirler sayesinde herhangi bir problem yaşanmıyor. Marmaris tatilinizde denize girmek için daha iyi bir yer bulmanız imkansız. Denizin metrelerce altını görebileceğiniz kadar berrak bir suda, dünyanın en özel kumunun bulunduğu kumsalda yüzmek kim istemez.


Ada koruma altında olduğu için buradan kum almanız falan söz konusu değil : ) Ayrıca giriş ücretli fakat MüzeKart sahibi iseniz Müze kartınızla adayı gezebilir, muhteşem plajda yüzebilirsiniz.

Sedir Adası’nı nasıl gezmeliyim?

Mümkün olduğunca sabah erken saatlerde gidin, günübirlik tekneler geldiği an kumsal inanılmaz kalabalık oluyor. Sabahtan biraz deniz keyfi yapabilir, günü birlik tekne turları geldiği zaman antik kent veya ada üzerinde gezebilirsiniz. Tekne turları gittikten sonra tekrar Kleopatra Adası’nın muhteşem plajında yüzmeye devam edebilirsiniz.

Sedir Adası Nasıl Gidilir?

Adaya en kolay ulaşım için Marmaris merkezine yaklaşık 17 Km uzaklıkta olan Çamlı’ya gitmek gerek. Çamlı iskelesinden 2019 fiyatlarıyla 30 TL’ye kısa bir tekne yolculuğunun ardından Sedir Adası’na gidebilirsiniz.
Yine Marmaris’ten başlayan günübirlik tekne turlarına katılarak görmeniz mümkün, fakat bizim önerimiz kendinizin gitmesi.

Sedir Adası giriş ücreti, şezlong şemsiye ücretleri

Adaya giriş ücreti

36 TL (2019 fiyatları) Eğer müze kart sahibi iseniz ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Şezlong Şemsiye ücretleri

Adada şezlong ücretsiz fakat şemsiye 20 TL. Eğer şezlong bulamazsanız 20 TL ödeyerek yere uzanabileceğiniz minder kiralayabilirsiniz.

Sedir Adası’na giderken yanıma neler almalıyım?

Yiyecek içecek

Adada tek bir işletme bulunuyor, haliyle fiyatlar oldukça yüksek o neden içecek mutlaka bulundurun. Çantanızada atıştırmalık sandviç tarzı yiyecek bişeyler mutlaka olmalı.

Giyim

Elbette yüzmek isteyeceksiniz bu nedenle mayonuz kesinlikle olmalı. Antik kent gezisi için ayakkabı mutlaka olmalı.

Sedir Adası çocuklu aileler için uygun mu?

Kesinlike evet. Yalnız antik kent gezisinde çocuklarınızı yanınızdan ayırmamanızı öneririm.

Türkiye’nin ve Dünyanın en güzel plajlarını listelediğimiz sayfa ilginizi çekebilir.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Ekim 6, 2019 6:26 am

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.