Pamukkale gezilecek yerleri ve Pamukkale gezi rehberi.

/ 2 Ekim 2019 tarihinde eklendi 6 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 93 okunma / yorumsuz
Pamukkale gezilecek yerleri ve Pamukkale gezi rehberi.

Pamukkale ülkemizin hatta dünyanın en ilginç travertenlerine sahip, beyaz bir cennettir. Pamukkale’de traverin ardından Hierapolis Antik Kenti mutlaka görülmesi gerekir.

Pamukkale Hakkında

Türkiye’nin bembeyaz travertenleri, termal suları ile ünlü tatil yöremiz Pamukkale’de sadece travertenlerin dışında görecek aslında oldukça yer bulunuyor. Bunlara değinmeden önce Pamukkale ve travertenler hakkında kısa bir bilgiye ne dersiniz?

Pamukkale havuzlar
Havuz

Pamukkale’de gördüğünüz karla kaplı bir dağı andıran beyaz örtünün oluşumu aslında çok şaşırtıcı bir şey değil hatta burada anlatıldığı gibi çok kolay deney ile Pamukkale travertenlerinin oluşumu hakkında bilgi edinilebilir. 35 ile 100 santigrat derece arasında toprak altından çıkan sıcak suyun içerisinde yer alan karbondioksit (Pamukkale’de ki suda karbondioksit oranı havadakine oranla çok fazla)hava ile dengelenmeye çalışır. Bu jeolojik olay sırasında sudaki karbondioksit bulunduğu toprağa çöker ve yıllar sonra bugünkü karşımızda duran travertenleri meydana getirir.

Fotoğraf çekmeyi seven birisi iseniz Pamukkale’de çok fazla malzeme bulacaksınız. Traverten terasları hayli güzel manzaralar sunmakta.

Pamukkale’de gezi öncesi hazırlık:

Pamukkale ve çevresi için en az bir gün ayırdığınızı ve aracınız olduğunu varsayıyorum. Pamukkale seyahatine başlamadan önce yanınıza küçük bir çanta içerisinde terlik, bir şişe su, fotoğraf makinenizi ve yedek pillerinizi koymayı unutmayın. Kıyafet olarak da mayo yada bikiniyi tercih ederseniz daha iyi olacaktır.

Pamukkale gezilecek yerler

Travertenlerin üzerinde ayakkabı veya terlik ile gezmek yasak ama travertenlerin sonunda lazım olacağı için sırt çantanızdan çıkarmadan mayonuzla travertenlerin üzerinde gezmeye başlıyoruz. Mayo ile gezmenizin nedenlerinden ilki burada yer alan teraslarda küçük havuzlarda termal suyun güzelliklerinden faydalanmak isteyebilirsiniz.

Travertenler
Travertenler

Travertenler bölgesinde gezinizin ardından çıktığınız tepeden terliklerinizi giyin ve müzeye doğru devam edin. Burada antik kent ve Pamukkale hakkında güzel tarihi ip uçları ilginizi çekebilir. Müzenin ardından Hierapolis antik kentine doğru yürümeye devam edebilir antik kentin hemen girişinde yer alan tarihi ve doğal havuzda biraz yüzmek isteyebilirsiniz. Bir rivayete göre Afrodit burada yüzmüş.

Antik Havuz
Antik Havuz

Yüzme molasının ardından Hierapolis Antik Kenti’ne doğru yürümeye devam edebilir burada milattan önce 190 yılında başlayan yaşamın geçirdiği evrelere tanıklık etme fırsatı bulabilirsiniz. Antik tiyatro bugün oldukça iyi durumda ve görmeniz gereken tarihi bir değer.

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis ve Pamukkale travertenlerinde gezimizin ardından 5 km uzaklıkta bulunan Karahayıt’da Kırmızı Su olarak bilinen yere doğru yola çıkıyoruz. Burada Pamukkale’nin beyaz travertenlerine inat travertenler kırmızı renkli bunun nedeni ise Pamukkale’de su içerisinde karbondioksit fazlaydı burada ise demir fazlası bulunuyor. Aynı Pamukkale’de olduğu gibi zaman içerisinde sudan arınan demir geçtiği hemen her yerde kırmızı bir örtü ile kaplamakta.

"Kırmızı

Aynı zamanda bu bölge Pamukkale’nin şifa dağıtan termal bölgesi burada yer alan termal oteller, kaplıcalarda dünyanın her yerinden gelen hastalar şifalarını bularak gidiyor. Burada bir öğle yemeği iyi bir fikir olabilir yemekten sonra travertenleri gezmeye devam edebilirsiniz.

Pamukkale gezisi sonrası alışveriş

Pamukkale’de geziniz tamamlandığına göre Denizli merkezinde yer alan mağazalardan kendinize güzel bir havlu almak için fırsat bulabilir veya Denizli çıkışında Cankurtaran olarak bilinen bölgede unutulmaz bir tandır ziyafeti çekebilirsiniz.

Denizli’de ne yenir?

Denizli’nin muhteşem manzarası eşliğinde ve harika lezzetli tandır burada tatmanız gereken en önemli lezzet.

Nereye ne kadar?

  1. Antalya-Pamukkale arası: 250 KM. Yaklaşık 3 saat 20 dakika
  2. Fethiye – Pamukkale arası: 200 KM. Yaklaşık 3 saat
  3. İzmir-Pamukkale arası: 220 KM. Yaklaşık 3 saat 10 dakika
  4. Denizli merkez – Pamukkale arası: 55 KM. Yaklaşık 55 dakika

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.