Ordu ili ve Ordu’nun gezilecek yerleri.

/ 1 Ekim 2019 tarihinde eklendi 1 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 236 okunma / yorumsuz
Ordu ili ve Ordu’nun gezilecek yerleri.

Ordu, doğanın verdiği tüm güzelliklere sahip, yaylaları, kumsalları, antik yerleşimleri ile seyahat kültürünü bambaşka boyutlara taşıyan şehir. Tabiat ana söz konusu Ordu’nun doğal güzellikleri olunca oldukça cömert davranmış. Yemyeşil fındık bahçeleri ile lacivert renkli Karadeniz sularının buluştuğu şehir.

Ordu nerede?

Ordu
Boztepe’den Ordu Manzarası

Batısında Samsun, Doğusunda Giresun ile komşuluk yapan Ordu, Doğu Karadeniz‘in giriş kapısı konumundadır. 2018 yılı itibari ile 772 bin kişinin yaşadığı Ordu’da 5.952 kilometrekareliklik bir alana yayılmış diyebiliriz.

Her geçen gün hızla büyüyen ve gelişen il, şehircilik olarak da oldukça istikrarlı, planlı bir büyüme örneği göstermektedir. Şehir merkezinde yer alan Bülbül deresi bugün herkesin kıyısında yer alan banklarda oturup çayını içebileceği hoş bir alan haline gelmiştir.

Ordu halkının geçim kaynağı nedir?

Ordu FındıkOrdu’yla özleşmiş hatta adı Ordu ile birlikte alınan Fındıkçılık Ordu’nun halkı için sadece bir geçim kaynağı değil, bir tutkudur. Her yıl Ağustos ayı geldiğinde fındık bahçeleri adeta şenlik yerine dönüşüverir. Diğer illerde çalışan, yurt dışında yaşayan Orduluların ortak buluşma noktası fındık bahçeleridir.

Ordu’nun gezilecek yerleri nerelerdir?

Ordu’nun en güzel plajları : Beyazkum Plajı (Çaka Plajı), AKtaş Plajı, Efirli Plajı, Mavi Dünya Plajı

El Sanatları Sergisi

Ordu'nun el sanarları sergisiOrdu merkezinde yer alan el sanatları sergisi görmeye değer ürünlerin sergilendiği ve satıldı yerlerden birisi. Ordu iline yolunuz düşmüşse eğer mutlaka Ordu’dan  hatıra olarak el sanatlarından almanızı öneriyoruz.

Ordu görülecek yerleri

Küpkaya Kanyonu, Ulugöl Tabiat parkı, Osmanpaşa Şadırvanı, Taşbaşı Kilisesi, Etnografya Müzesi (Paşaoğlu Konağı), Gökgöl, Gaga Gölü, Kurul Kayalıkları, Keyfalan Yaylası, Arıkmusa Yerleşmesi, Cıngırt Kaya, Topçam Yaylaları, Korgan Yaylaları, Korgan Obaları, Yasonburnu Yarımadası, Boztepe gibi daha sizlere onlarca sayabilirim.

Ordu’da ne yenir?

Karadeniz’in olmazsa olmazı nedir? Tabiki de Hamsi, bunun yanında Kara Lahana çorbası, Turşu Kavurması, Kaldirik otu, Pancar Diplesi sadece aklıma gelenler.

Ordu’ya nasıl gidilir?

Ordu’ya yapılan yeni havalimanı ile ulaşım artık çok daha kolay. OrGi havalimanından 10 dakika içersinde Ordu’ya ulaşmak mümkün.


Ordu’ya gidince ilk ne yapmalıyım?

Ordu’nun merkezinden teleferike binerek Boztepe’ye çıkın ve Ordunun hayran bırakan o manzarasının keyfini sürün.

Perşembe gezilecek yerlerini merak etmiyormusunuz?

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tavsiye

Akçagerme Plajı, Kaş