Kızılbük Koyu Datça’nın en güzel BÜK’ü

Kızılbük Koyu

Kızılbük Koyu  Datça yarımadası üzerinde, Datça’nın en güzel BÜK’ü olarak beni her seferinde kendine çeken huzur içinde tatil yaptığım bir cennet.

Türkiye’nin bakir kalmayı başarmış, tatilcilere her şeyin en doğalını sunan Datça’dan bahsetmek istiyorum, bugün Datça’nın Kızılbük Koyu’nda hep birlikte güzel bir gün geçireceğiz.

Kızılbük Koyu’na nasıl gidilir?

Datça merkezde konakladığımız muhteşem otelden yaptığımız kısa hazırlığın ardından Mesudiye’ye doğru hareket ediyoruz, birkaç km Knidos yolu üzerinde seyrettikten sonra Mesudiye Köyü’ne ayrılıyoruz. Toplamda yaptığımız 16 Km’lik yolculuğun ardından Mesudiye Köyü’nde buluyoruz kendimizi.

Araçtan inip fotoğraf makinelerimizi hazırlamaya başladığımız andan itibaren doğanın huzur veren kokusu çalıyor burnumuza. Hemen yan bahçede yetişen mis kokulu organik sebzelerin kokusu uzaklardan gelen deniz kokusuna karışarak selamlıyor bizi. Hani huzur bu olsa gerek demeden geçemiyor insan. Lüks otellerin bangır bangır çalan müzik sesinsen uzak sadece hafif rüzgarın hışırtısına karışan kuş sesleri var bu muhteşem köyde.
Bir kaç kare fotoğraf aldıktan sonra kısıtlı zamanımızdan bir şeyler kaybetmemek için Kızılbük Koyu’na doğru devam ediyoruz. Yaklaşık 2 km yolculuğun ardından denizin metrelerce derinliğini rahatça görebildiğimiz benzersiz bir sahilde buluyoruz kendimizi.

Toplamda yaptığımız 18 Km yolculuğun ardından karşımıza çıkan bu eşsiz cennette adeta tüm arkadaşlar fotoğraf çekme yarışına giriyoruz. Sanki en güzel fotoğrafı çekene büyük ödül verilecekti. Ama grubumdaki herkes haklıydı uzun zamandır sahillerde uzak şehirler içinde geziyoruz bu özlediğimiz bir şeydi.

Ne duman, ne sis, ne egzoz gazı, ne korna sesi, ne trafik çilesi var burada. Burada sadece huzur, doğa ve muhteşem bir deniz var. Emekli olunca buraya yerleşmek lazım demeden alamıyorum kendimi. Bir kaç dakikalık deniz keyfinden sonra kurduğumuz kamera takımlarımızı sökmeye başlıyoruz.

Kızılbük Koyu Plajı nasıl?

Plaj hafif çakıllı ama rahatsız edecek düzeyde değil. Deniz hemen bir kaç adımda derinleşmiyor ama çok sığ olduğu da söylenemez. Lüks beklentisi olanlar lütfen gelmeyin burada lüksün “L”si bile yok ama ben doğa düşkünüyüm tertemiz denizde yüzmek istiyorum, dalga sesleri ile kuşların kurduğu orkestranın şarkılarını dinlemek istiyorum derseniz koşun gelin hatta bu musikinin albümünü satın alın.

Burada konaklama için yerler var ağaç evler, bungalovlar falan ama Datça’nın tamamını gezmek istiyorsanız yol üstü Datça merkez gibi yerlerden konaklama bakın çünkü yarım adanın diğer tarafına geçmek için daha fazla yol katledeceksiniz.

Ayrıca Bakınız : Datça gezilecek yerler

Paylaşmak ister misin?

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.