Kilitbahir Kalesi ve onun şanlı tarihi

/ 25 Eylül 2019 tarihinde eklendi 25 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 65 okunma / yorumsuz
 Kilitbahir Kalesi ve onun şanlı tarihi

Kilitbahir Kalesi biz Türkler için çok zorlu görevleri başarmış, Türk insanın kalbinde bir abide gidi duran şaheserdir. Bizler Anadolu’yu kolay kazanmadık, kazanmak için verdiğimiz mücadelede kale boyundan büyük rol üstlendi. Anadolu işgal altında olduğu dönemde bizler tekrar topraklarımızı kazanmak için verdiğimiz onur savaşında Kilitbahir kalesi hala ayakta durdu, başarmamız için çaba sarfetti.

1452 yılında henüz Fatih henüz İstanbul’u fethetmemişti. Hala Bizansların elinde olan İstanbul’u fethetme aşkı ile tutuşan Fatih, Bizanslılara yardım gelebilecek tüm yolları kapatma planı yapmaya başlar işte tam bu sıralarda yani 1452 yılında Çanakkale boğazının en dar noktasına bugün Kilitbahir kalesi olarak bildiğimiz o dönemdeki adı “KILID-UL BAHR KALESİ” olan kaleyi inşa eder.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi Papalık Donanması’nın Bizanslılara yardım etmesinin önüne geçilecek böylelilikle İstanbul’un fethi daha kolay hale gelecekti. Nitekim de öyle oldu.

1541 – 1542 yılları arasında yani, Kilitbahir Kalesi’nin inşa edilmesinden 100 yıl sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edilen Kilitbahir Kalesi’nin güney tarafında bulunan ve 14,5 metre yükseklikte yuvarlak kulede yine aynı dönemde Kanuni tarafından yapılmıştır.

Fatih tarafından yapılan bu kale Osmanlı İmparatorluğu için çok büyük öneme sahipti bu ilerleyen yıllarda da önemini kaybetmedi hatta II. Abdülhamit tarafından 1893 – 1894 kale tekrar restore edilir. Aynı zamanda kuzey tarafında bulunan kitabeler tamda bu tarihte inşa edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nda Kilitbahir Kalesi’nin önemi

Ulusal mücadelemiz olan Çanakkale savaşlarında da çok büyük roller üstlenen Kilitbahir Kalesi’nin hemen yanı başında tabyaları görmeniz mümkün. Bu şu demek. Kilitbahir Kalesi Çanakkale savaşında bir kez daha varlığını göstermiş, amacı Marmara Denizi’ne geçerek İstabul’u işgal etmek isteyenler engel olmayı başarmıştır.

Kale 1980 yılında dönemin Kültür Bakanlığı tarafından korunması gereken   alan olarak ilan edildi. 2 yıl kadar önce tekrar restorasyona başlanan kale tarihten bu güne Türk tarihinde büyük savaşlara tanıklık etmiş önemli yapılarımızdan birisi.

Çanakkale gezinizin ilk duraklarından birisi olması gereken kaleye girişte müze kart geçerli olduğu gibi gezi için 2 saat zamanınızı ayırmanız yeterli olacaktır. Kilitbahir Kalesi her Türk vatandaşının kalbine inşa edilmiş bir abidedir.

Çanakkale gezinizde mutlaka Kilitbahir Kalesi’ne uğrayın, ve o şanlı tarihin verdiği başarma güdüsü ile birlikte tarihin kokusunu ciğerlerinize çekin.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tavsiye

Son deminde Tuz Gölü