Kelebekler Vadisi’nde balayı tatili için ne düşünürsünüz?

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi ve  balayı tatili kimine göre birbirine çok uzak kalabilir, sonuçta bir kamp alanında kim balayını geçirmek ister ki.

Türkiye’nin en muhteşem köşelerinden birisi, Ege’nin nakış gibi girintili çıkıntılı kıyıları ile Akdeniz’in muhteşem uzun kumsallarının birleştiği noktada gizlenen dünyanın nadir bulunan güzelliklerinden bir tanesi Kelebekler Vadisi’nde balayı geçirmek hiçde yabana atılacak bir fikir değil.

Plaj

Her zaman savunduğum bir düşünce var, oda Kelebekler Vadisi bir Yunanistan’da yada İtalya’da olsa emin olun orayı görmek için binlerce Euro harcayarak; günlerce vize almak için uğraşarak gitmeye çalışırız ama mevzu Türkiye’de bir yer olunca Ölüdeniz’de tatil yapar; 7 dakika tekne (deniz taksi) ile o cenneti keşfetmeye gitmeye üşeniriz. Bu neden böyledir bilmiyorum. Halbuki, Kelebekler Vadisi doğanın bizlere sunduğu tüm güzellikleri bünyesinde barındıran muhteşem bir yer.

Kumsal

Neden Kelebekler Vadisi yada neden Kelebekler Vadisi ve  balayı?

Kelebekler Vadisi ve  balayı fikri ilk başta sizlere garip gelebilir. Şimdi isterseniz neden Kelebekler Vadisi’nde balayı yapmalısınız yada ne tür çiftler buraya gitmeli bunu anlatmak istiyorum. Ama önce Kelebekler Vadisi hakkında çok kısa bilgi vermekte fayda var.

Kelebekler Vadisi Kanyon

Kelebekler Vadisi nerede ve nasıl gidilir?

Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin turizm cenneti Ölüdeniz’de bulunuyor. Karadan ulaşmak oldukça zor yada araç ile imkansız. Biraz dağcılık bilgisi olmadan Kelebekler Vadisi’ne karadan inmek biraz tehlikeli zaten bir araç yoluda yok. Eğer araç yolu olmuş olsaydı bugün Kelebekler Vadisi ne halde olurdu tahmin etmek hiçte zor değil. Ölüdeniz’den kalkan tekne turları ile günübirlik gitmek mümkün ama biz balayı çiftlerine gelin bu cennette balayı yapın diyorsak günübirlik gitmekten fazlasını yapmaları, hatta o cennete konaklamaları, o muhteşemlikleri yaşamaları gerekmekte.

Kelebekler Vadisi Kanyon Yürüyüşü

Kelebekler Vadisi balayı tatili için uygun bir yer mi?

Üzülerek söylemek istiyorum ki özelikle Türk balayı çiftlerimize bu ve buna benzer yerlere balayı tatiline göndermek biraz zor, bizde balayı tatili ya bir egzotik ada yada beş yıldızlı otelin restoranı ile havuzu arasında gidip gelmekten ibaret. Nihayetinde bir Türk balayı çiftimiz doğayı, denizi ne kadar sevdiklerini saatlerce bana atlatmışlardı, klasik bir şey istemediklerini falan söylediler. Bende daha önce pek örneği olmasa da aklıma Kelebekler Vadisi gelmişti ve bu öneriyi onlara sundum, ama o dönemde Kelebekler Vadisi’nde kamp çadırında kalmaları gerekiyordu ve bunuda biz zaten organize edecektik. Neyse, çiftimiz o kadar doğayı sevmelerine rağmen o kamp yatağında yatma fikri onları cezbetmedi ve otel önerisi istediler. Şimdi Kelebekler Vadisi’nde bir otel yapıldığını düşünün, orada doğa kalır mı? Oraya adını veren kelebekler kalır mı? Aradan geçen 1 yıl sonra bir İngiliz çifte bu öneriyi sunduğumda gözlerinde ki ışıltıyı anlamak mümkündü. Vede muhteşem bir balayı tatili geçirdiler.

Kelebekler Vadisi Kanyon gezisi

Kelebekler Vadisi’nde nasıl bir balayı tatili yapabilir siniz. Bu konuya gelmek gerekirse Vadi tam bir doğa harikası, muhteşem bir kumsala, binlerce farklı tür kelebeğin uçuştuğu, harika bir şelalenin aktığı yer. Gidenler bilir. Burada konaklama için kamp tarzı yerler mevcut; kamp ekipmanınızı sağlayabilir veya oradan kiralayabilirsiniz. Bungalovlarda bir alternatif olabilir.

Kelebekler Vadisi Çakıllı Plaj

Vadide gündüzleri kumsal bir hayli kalabalık oluyor, bu nedenle öğleden sonra günübirlik gelen tekneler gittikten sonra denizin, kumsalın ve güneşin tadına doyabilirsiniz. Akşamları hiç tanımadığınız ve orada kalan yabancı turistlerle kumsalda gitar çalıp şarkı söylemek, bir ateşin etrafında sevdiğinize sarılıp şarkılara eşlik etmek, tamamıyla doğal bir ortamda yetişen sebzelerden harika yemeklerle beslenmek gibi Türk olarak özlediğimiz tüm güzelliklerden faydalanmak mümkün.

Nasıl sıra dışı bir balayı tatili yapabilirim?

Kelebekler Vadisi Şelale

Böyle bir balayı yaparak çevrenizin gözünde ne küçük düşersiniz nede onlardan geri kalırsınız. Sizce Alanya’da xxx hotelde balayı yaptık, otel şöyleydi, deniz böyleydi, yemekler hmmm’dan oluşan bir balayı anısı mı ilgi çekici olur; yoksa yaptığınız aktivitelerden, gördüğünüz kelebeklerin renklerinden, tanıştığınız insanların sohbetlerinden yaşadığınız deneyimleri aktarmak mı ilgi çekici olacaktır. Klasik bir otelde yaptığınız balayını anlatması en fazla 5 cümle son bulur ama kendi balayı tatilinizin mimari olduğunuzda ve bu tür bir balayı tatilinizin anısı hayat boyu anlatılacak konular içerir.

Kelebekler Vadisi’nde balayı yapmanın bir diğer artısı ise, Ölüdeniz ve Fethiye şehir merkezinin yakın olması zaman zaman farklı aktivitelere katılmak isterseniz bunu yapmak çok zor değil, yamaç paraşütü, çevre gezileri gibi aktivitelere kolaylıkla Kelebekler Vadisi’nden katılmak mümkün hatta zaman zaman gece hayatına göz gezdirebilir, eğlenebilirsiniz.

Sıra dışı balayı tatili için sıra dışı şeyler yapmak gerekir, klasik balayı tatili ile sıra dışı balayı tatili yapmak mümkün değildir. Kelebekler Vadisi’nde balayı geçirmek isteyen çiftlerin bu tür tecrübelere sahip olmaları gerekir. Doğada kendi ayakları üzerinde durmasını bilen, doğanın sunduğu güzelliklerinin keyfini sürmesini, onları korumasını bilen çiftler Kelebekler Vadisi’nde unutulmaz bir balayı geçirebilirler.

Bir otele verecekleri paranın 5de1’i fiyatına burada çok daha keyifli bir balayı tatili yapmak mümkün. Umarım Kelebekler Vadisinde veya benzer başka bir doğal cennette balayı yapma fikri size daha hoş gelir en azından üzerinde düşünürsünüz.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Ekim 11, 2019 2:40 pm

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.