Safranbolu gezilecek yerler

/ 25 Eylül 2019 tarihinde eklendi 25 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 72 okunma / yorumsuz
Safranbolu gezilecek yerler

Safranbolu gezilecek yerler hakkında elbette anlatacak çok şey var ama önce Safranbolu’yu bilmeyenler için biraz anlatalım sonra Safranbolu gezilecek yerler hakkında yazmaya devam edelim.

Karadeniz ülkemizin yeşili, yaylaları, muhteşem güzellikteki tabi varlıkları ile gözlerimizi kamaştıran bir bölge, fakat Karadeniz’in batı kısımlarına indikçe standart Karadeniz güzelliğine kültür, farklı mimaride eklenince nefes kesici manzaralar ve güzellikler ortaya çıkıyor. Safranbolu bunun en güzel örneklerinden birisi olabilir mi?

Safranbolu

Safranbolu’yu anlatmaya burada yazmış olduğumuz bilgilerin çok yetersiz kalacağına eminiz, çünkü Safranbolu tarihi, kültürü, doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekleyen harika ötesi bir yer.

Öncelikle Safranbolu’yu biraz tanımak gerekirse.  Safranbolu, Karabük ilimize bağlı turizm anlamında oldukça gelişmiş bir ilçemiz. İl merkezine 8 km olan uzaklığı adeta Safranbolu ile Karabük’ün aynı şehirmiş gibi görünmesine neden olmakta. Safranbolu adı bölgede bol miktarda yetişen ve bir baharat türü olan “safran”dan almakta.

Osmanlı mimarisini keşfedin.

Safranbolu, Osmanlının modern kent mimarisini yansıtan tarihi evleriyle oldukça ilgi görüyor,  hatta bu tarihi evlerinin önemi ve değeri yüzünden Dünya Mirasları listesinde 9 kültürel varlığımızdan birisidir. Burada gördüğümüz Osmanlı evlerinin benzerlerini Taraklı, Beypazarı, Göynük ve Eskişehir’de de görmek mümkün.

Tarihte “Paflagonya” bölgesi olarak bilinen Safranbolu 1196 yılında Türklerin eline geçmiştir. Daha önceki uygarlıklar döneminde olduğu gibi Osmanlılar döneminde de ticari ve idari bir merkez olarak çok önemli konuma sahipti. Yapılan araştırmalarda bölgenin tarihi Milattan önce üç binli yıllara kadar uzanmakta.

Safranbolu’da bulunan yaklaşık iki bin tarihi evden yaklaşık bin tanesi koruma altına alınmış. Dönemin Osmanlı mimarisini, teknolojisini, yaşam biçimlerini yansıtan bu evlerden Safranbolu gezinizde hemen her sokakta görmeniz mümkün.

Safranbolu gezinizde görmeniz gereken tarihi önemi büyük yerler :

Kaymakamlar evi, Kileciler konağı, Mümtazlar evi, Kavsalar evi, Cinci hamamı ve hanı, Eski hükümet konağı, Saat kulesi, Güneş saati, Tabakhane, Değirmen, Yemeniciler arastası, Semerciler çarşısı, Bakırcılar çarşısı, Kazdağı camisi

Safranbolu’yu kuş bakışı izlemek için seyir teraslarını tercih edebilirsiniz bunlardan bazıları:

Hıdırlık tepesi, Mezarlık ve kale, Hasandede kayası, Ahbalı, Gümüş tepesi, Hastane altı, Küpçü tepesi

 

Safranbolu’nun doğal güzelliklerini keşfetmek için doğa yürüyüşü yapabilirsiniz Safranbolu’nun en güzel trekking parkurları:

Düzce köyü Kanyonu, Tokatlı kanyonu, Aşağı tabakhane;  İncekaya köyünde bulunan İncekaya su kemeri, Dere sokak, Kanlıkaya, Gümüş – Dışkale altı.

Safranbolu’ya bahar değil de yaz aylarında gelmişseniz biraz serin bir ortam ararsanız Kirkille çamlığı, Gürleyik, Sarıçiçek yaylası ve Uluyayla sizlere yazın sıcağından uzaklaştıracaktır.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.