Kadıköy Gezilecek Yerler

/ 9 Ekim 2019 tarihinde eklendi 9 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 115 okunma / yorumsuz
Kadıköy Gezilecek Yerler

Kadıköy İstanbul’un göz bebeği bir ilçe, sadece bununla sınırlı değil, her daim kalabalık sokakları, gece hayatı, sahilleri ile görülmesi gereken bir yer. Kadıköy uzun zaman yaşadığım, şu an her İstanbul’a geldiğimde ilk durağım olan Anadolu Yakasının hatta İstanbul’un modern yüzünü yansıtan muhteşem bir ilçe. 2019 yaz sonunda yine bir kaç günümü ayırdım. Haydi şimdi başlayalım Kadıköy’de görülmesi gereken yerleri listelemeye.

Nostaljik Tramvay

Nostaljik Tramvay
Nostaljik Tramvay

Kadıköy’e her geldiğimde mutlaka binip en azından Moda’ya kadar gitmek isterim. Altıyol durağından biner Moda Caddesi’nde iner, İstanbul boğazına karşı kafelerde çay içerim. Kısa bir yolculuk, Nostaljik Tramvay’ın güzergahının toplamı zaten 3KM’den az, ama o duyguyu yaşamak bile insanı heyecanlanıyor.

Osman Ağa Camii

Çeşme Caddesi’nde bulunan aynı zamanda Kadıköy’ün en eski camisi olma ünvanını elinde bulundan bu tarihi değerimiz; 1612 yıllında I. Ahmed döneminde Babüssaade ağası olan Osman Ağa tarafından yapılmış. Babüssaade ne demek derseniz; Padişahın ayakçısı demek yanlış olmaz ama biraz kaba olur. Padişaha giden hediyeli alır ve padişaha sunar, yada padişah efendi huzuruna çıkmadan ilk görüşmeniz gereken kişi.

Boğa Meydanı, Boğa Heykeli

Kadıköy Boğa Meydanı
Kadıköy Boğa Meydanı

Kadıköy’e gelipte Kadıköy’ün simgesi boğayı görmeden gitmek hiç olur mu? Kadıköy Boğa Heykeli o çevrede bulunanlar için en kolay adres tarif çeklidir. Boğa’dan sağa dön veya sola dön gibi. Yine en kolay buluşma noktasıdır. Saat 12’de boğanın oraya gel gibi.

Haydarpaşa Garı

Kadıköy’ün en gösterişli yapısı desem yanlış olmaz. Eski Türk filmlerinden hatırlarız ama Kadıköy’e gelipte görmemek olmaz. Şu an tadilattı devam etmekte ama emin olun bittiği zaman yine ski gösterinine kavuşacak.

Kadıköy Balık Pazarı

Kadıköy Balık PazarıSon yıllarda İstanbul’un eğlence hayatının kaydığı yer demek yanlış olmaz. Balık Pazarında taze balıklar ilginizi çekeceği gibi biraz ilerde farklı konseptte restoran ve barlar burayı oldukça canlı kılıyor. Özellikle canlı müzik sevenler için, akşam yemeğinin ardından gidebilecekleri muhteşem mekanlar var.

Antikacılar Sokak

Ben burayı çok seviyorum. Küçük dar bir sokakta bulunan antika mağazalarında tarihi değeri olan yada olmayan onlarca antika görmeniz mümkün. Tabiki buranın gerçekteki adı Kadıköy Antikacılar Sokak değil gerçek Adı Tellalzade Sokak.

Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi
Bağdat Caddesi

Markaların birbiri ile yarıştığı Kadıköy’ün en elit resminin yaşadığı yer. Cadde üzerinde onlarca büyük ve lüks mağaza hizmet veriyor. Bostancı’dan Fenerbahçe Stadı’na kadar bu mağazalar olsada yoğunluk Şaşkınbakkal tarafında.

Bostancı Luna Park

Lunapark pek ilgimi çekmesede gidip biraz eğlenmenizde fayda var. Bostancı’nın tam merkezinde bulunuyor. Belki dönme dolaba binerek öyle yüksekten kuş başlığı İstanbul Boğaz’ına bakmak isterseniz.

Kadıköy Süreyya Operası

Türkiye’nin ilk kurulan opera binası, 1927 yılında Süreyya ve Adalet İlmen tarafından yapılır. Uzun zaman sinama olarakta kullanılan bina, bugün Avrupa standartlarında kaliteli opera veya bale gösterileri izlemek mümkün.

Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy

Barış Manço hepimizin yakından tanıdığı ünlü bir sanatçı bunu söylemem bile hataydı, onu tanımayan kim varki. Barış Manço’nun yaşadığı ev bugün müze ve kültür merkezi olarak kullanılmakta. Kesinlikle gitmenizi öneriyorum çünkü Barış Manço hepimizin abisi.

Kadıköy gece hayatı ve eğlence mekanları

Barlar SokağıKadıköy İstanbul’un eğlence hayatının yeni adresi oldu. Balık Pazarı’nın devamında yer alan restoranlar ve barların yanı sıra, Cafeağa Mahhalesi Kadife Sokak’ta Osmanağa Mahallesi Osmancık Sokak’ta gece geç saatlere kadar eğlenmek mümkün.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.