Hoynat Adası artık kuşların adası oldu

/ 1 Ekim 2019 tarihinde eklendi 7 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 48 okunma / yorumsuz
Hoynat Adası artık kuşların adası oldu

Hoynat Adası Ordu’nun o muhteşem ilçesinde bulunan, üzerinde iki farklı kuşun yoğun olarak yaşadığı, adaya çıkmanın yasak olduğu kuş cenneti bir adamız.

Karadeniz muhteşem bir coğrafya ve bu muhteşem coğrafyada bulunan Perşembe ülkemizin en sakin ilçelerinden birisi. Hatta bir başka makalemde demiştim ki “sevimli bir belde Perşembe”, gerçektende çok sevimli bir balıkçı kasabası. Konuyu toplamak ve asıl konuya girmek gerekirse.

Perşembe’nin en önemli tarihi alanlarından birisi olan Hoynat Adası, bugün farklı türlerde kuşların yerleştiği ve yaşadığı bir kuş cenneti oldu.

Hatta ülkemizde Tepeli Karabatakların tek yuva yaptığı yer olarak gösterilmekte. 2019 yılı itibariyle Hoynat Adası’nda 500 adet Gümüş Martı, 180 adette Tepeli Karabatak yaşadığı tahmin ediyor.

Bir kaç yıl önce yazarlığını yaptığım bir dergide bu konuda bir makale kaleme almıştım, bu adanın korunması gerektiğini üstüne basa basa belirtmiştim. Bu yıl güzel bir haber aldık, Perşembe Belediye Başkanı Sayın Mustafa Sayım Tandoğan artık adaya insanların gitmesinin yasakladığını belirtti. Geçte olsa güzel bir projeyi alkışlamak gerek.

Artık adaya, kimsenin çıkması yasak, ada sadece üzerinde yaşayan kuşlara bırakıldı. Aynı zamanda kuş gözlemcileri içinde dürbünler konarak buranın kuş gözlemcileri için önemli nokta haline gelmesi sağlanacak. Artık Hoynat Adası koruma altına alınmış oldu.

Hoynat Adası, bugün bir kuş cenneti olsa da geçmişte Eski gemiciler rafından gemilerinin malzemelerini boşalttığı veya sığınak olarak kullanıldığı bir ada olduğu tahmin ediliyor. Bu tezi doğruluğunu kanıtlayan aslında ada üzerinde bulunan küçük surlar veya su kalıntılarıdır.

Hoynat Adası nerede?

Ordudan Perşembe yönünde ilerlerken, Yason Yarım Adası’nı geçin ve Hoynat tünelinin hemen yanında yolun sağ tarafında karşınıza çıkacaktır Tünel çıkışı uygun bir yere park ederek seyredebilinir. Ama yazdığım gibi adaya çıkmak yasak.

Karadeniz’de pek alışık olmadığımız bir durum ada görmek hatta Karadeniz kıyılarımızdaki adaları saymaya kalksak sanırım bir elin parmağını geçmez. Sonuç olarak Hoynat Adası artık üzerinde yaşayan kuşların olacak ve Perşembe’de kuş gözlemcilerinin yeni adresi olacak.

Perşembe’ye gelmişken Perşembe’nin gezilecek yerleri makalemizi okumak ister misiniz?

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.