Gökçeada mutlaka gezilecek yerler

/ 23 Eylül 2019 tarihinde eklendi 23 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 76 okunma / yorumsuz
Gökçeada mutlaka gezilecek yerler

Gökçeada mutlaka gezilecek yerler için hazırladığımız listede Gökçeada gezinizin olmazsa olması 10 yeri listeledik. Gökçeada mutlaka gezilecek yerler listesine başlamadan önce Gökçeada hakkında kısa bir bilgiye var mısınız?

Gökçeada mimarisi

Gökçeada ülkemizin yüz ölçümü olarak en büyük adası olma unvanını elinde bulundursa sadece en büyük adası olmakla kalmaz tarihi ve kültürüyle zengin renkli bir adamız. Öyle ki Gökçeada ülkemizden güneşin en son battığı yer olarak da ilgimizi çekmiyor değil. İmroz adası olarak tarih kitaplarına geçmiş olan Gökçeada, tarihi, kültürünün yanı sıra su sporları açısından da adrenalin tutkunlarını çekmektedir.

Gökçeada mutlaka gezilecek yerleri

 1. Yelkenkaya ve Yıldızköy

  Ülkemizin ilk ve tek su altı milli parkı olarak bilinen Yelkenkaya,  Gökçeada’nın kuzeydoğusunda bulunuyor. Dalış için adanın en ideal noktalarından birisi olan Yıldızköy,  aynı zamanda ilginç kaya oluşumlarıyla da ilginizi çekecek yerler arasında bulunuyor.

 2. İnceburun

  Türkiye’nin en batısına gitmek ister misiniz? İnceburun bir diğer adıyla İncir burnu Türkiye’nin en batı noktasını oluşturmakta.

 3. Marmaros

  Gökçeada’nın kuzeybatısında balan bölüm şelaleleri ile ün kazanmış bir yer. Şelaleye ulaşabilmek için bir miktar yürümeniz gerekmekte. Kış aylarında su oranı daha fazla fakat yaz aylarında su azalsa da doğa yürüyüşü ve ada üzerinde şelale keşfetmek için iyi bir seçim.

 4. Lazkoyu
  Laz Koyu, Gökçeada

  Gökçeada’nın güneyinde kalan koy biraz taşlık bir sahil yapısına sahip olsa da görülmeye değer. Araç ile plaja kadar inemiyorsunuz bu güzel koyu yakından görmek için birkaç yüz metre yürümeyi göze almanız gerekiyor.

 5. Yenibademli

  Tunç çağından kalma izlere rastlanan ve hala kazı çalışmalarının devam ettiği bir bölge. Eski ve yeni Yenibademli olarak ayrılmakta Yeni Yenibademli yeni kurula köylerden birisidir.

 6. Kokina Kaya Mezarları

  Roma döneminden kalma olduğu sanılan kaya mezarları Kokina mevkiinde yer alıyor ilçe merkezine 18 km uzaklıkta olan mezarlar adanın araştırmalar tamamlandığında ada tarihi hakkında birçok bilgiye ışık tutacak.

 7. Tuz Gölü

  Kış aylarında su olmakla beraber yaz aylarında kuruyan gölde sadece bir çamur birikintisi oluşmakta. Sedef hastalığı dahil bir çok hastalığa iyi geldiği söylenen bu çamur adanın en çok ilgi gören yerleri arasında bulunuyor.

 8. Aydıncık Plajı
  Gökçeada, Baraj

  Adanın en çok tercih edilen plajları arasında. Merkeze 13 km uzaklıkta bulunan plaj yaz aylarında deyim yerindeyse dolup taşıyor. Su sporları sörf vb içinde uygun olan plajda kamp yapmak isteyenler için alanlar mevcut.

 9. Kaşkaval Burnu

  İlginç kaya oluşumlarını görebileceğiniz bu noktaya karadan gitmek mümkün değil, ancak denizden tekneler ile giderek bu kaya oluşumlarını izleyebilirsiniz.

 10. Su Altı Milli Parkı

  Su Altı Milli Parkı Türkiye’de sadece Gökçeada’da bulunuyor. Gökçeada gezinize farklılık katmak isterseniz Gökçeada Su Altı Milli Parkı’nı ziyaret ederek birbirinden farklı deniz canlılarını tanıyabilir siniz.

Gökçeada’ya nasıl gidilir?

Çanakkale veya Eceabat’dan kalkan feribotlar ile adaya ulaşmak mümkün. Uçakla gitmek isterseniz Sabiha Gökçen havalimanından Perşembe ve Cumartesi günleri tek sefer olarak temmuz ayında seferler yapılmakta.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.