Galata Kulesi Tarihi ve Galata Kulesi Efsaneleri

Galata Kulesi

Galata Kulesi herkes için bir şey ifade edebilir ama benim için İstanbul’un göbeğinde İstanbul’un tarihine tanıklık etmiş bir abide. İstanbul’un ortasında yükselen tarih, Galata Kulesi. Her gün önünden geçmemize rağmen hakkında çok bilmediğimiz yada öğrenmediğimiz Galata Kulesi’nin tarihinde yolculuk yapmaya var mısınız?

Galata Kulesi Tarihi

İstanbul’u panoramik olarak izleme fırsatı sunan Galata Kulesi, ilk olarak dönemin Bizans İmparatoru olan “Anastasius” tarafından fener kulesi olarak inşa edilir. Bugün dünyanın en eski kulelerinden birisi olan Galata Kulesi, dördüncü Haçlı Seferleri sırasında yıl olarak 1204lü yıllarda haçlı ordusu tarafından büyük oranda tahrip edilir ve kullanılamaz hale gelir.

1348 yılında “Cenevizliler” tarafından Bugün Galata Surları olarak bildiğimiz surlara ek olarak yığma taş tekniği ile yeniden inşa edilir ve o yıllarda şehrin en görkemli ve yüksek binası olur fakat 1445 yılında kulenin yükseltildiği tarihi kayıtlarda geçmektedir.

İstanbul’un Türklerin eline geçmesinin ardından Galata Kulesi’ne olan ilgi azalmadı aksine daha da yükseldi hemen her yüzyılda onarımı yapılmıştır. 16. Yüzyıla gelindiğinde ise Kasımpaşa Tersanesinde çalıştırılan Savaş esirlerinin barınağı olara kullanılır. 3. Murat döneminde dönemin gök bilimcisi Takiyüddin tarafından rasathane kurulur ama bununda sonu 1579 yılında gelir.

Galata Kulesi Efsaneleri

Artık Galata Kulesi denilince herkesin bildiği tarihi olay zamanı gelir Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden atlaması olayı. Nedir bunun aslı?

17. Yüzyılın ilk yıllarında tahta 4. Murat vardır. Bir süredir tahtadan yaptığı kanatlar ile uçma eğitimi yapan Hezarfen Ahmet Çelebi bugünkü Galata Kulesi’nden ilk uçuşunu yapar. 1638 yılında vuku bulan bu olayda tahtadan yaptığı kartal kanatları ile Galata Kulesi’nden bugünkü Üsküdar’a kadar uçmuştur.

1717 yılından itibaren kule yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmaya başlar. Bir yangın çıkması durumunda burada çalınan davullarla tüm şehre yangın haberi verilir.

3. Selim döneminde bugünkü Galata mahallesinde çıkan yangın sonucu büyük bir bölümü zarar görür ve tekrar onarılır. 1831 yılında tekrar yangında zarar görür ve yine onarılır. 1875 yılında kuvvetli esen rüzgarla en tepesinde ki külahı zarar görür.

1965 yılında başlanan yenileme çalışmaları sonucunda bugünkü halini alır. Bugün kulede bir restoran bulunmakta olup asansörle çıkmak mümkündür.

Kadıköy gezilecek yerleri ilginizi çekebilir.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Ekim 11, 2019 8:50 pm

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.