Fethiye’de mutlaka yapılması gereken 10 aktivite!

Fethiye’de mutlaka yapılması gereken 10 aktivite!

Fethiye’de mutlaka yapılması gereken 10 aktivite!

Yaz tatili söz konusu olduğunda dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ilk olarak sıcak denizler, kumsallar akla gelir. Yaz tatiline az zaman kaldığına göre tatil planlarıda yapılmaya başlandı. Yaz tatili için Fethiye’yi düşünenler için Fethiye’de mutlaka yapılması gereken 10 aktiviteyi sizler için sıraladık.

Ege ile Akdeniz’in kucaklaştığı tarihi zenginlikleri, kumsalları, koyları ve doğal güzellikleri ile Fethiye yaz tatili denilince ilk aklımıza gelen yerler arasında kesinlikle ilk sıralarda yer alır. Yaz tatiline sayılı günler kala sizler için Fethiye’de mutlaka yapmanız gereken 10 aktiviteyi sıraladık. Bu aktiviteler arasında adrenalin, yeme içme, safari ve alışveriş gibi bir çok alternatif var.

10- Salı Pazarı’nda Alışveriş keyfini yaşayın

Fethiye’nin ünü tüm dünyaya yayılmış olan Salı Pazarı, Fethiye tatilinizde sizlere sıradan alışveriş merkezi alışkanlığınızın ötesinde farklı bir deneyim yaşatacaktır. Öyleki bir çok ünlü markanın ürünlerini dahi bulabilirsiniz. Salı Pazarı genellikle öğle saatlerinde ve öğleden sonra hayli kalabalık olduğu için mümkün olduğu kadar erken saatlerde gelmenizde fayda var. Ulaşım çok kolay, Fethiye’nin neresinde konaklıyor olursanız olun Salı Pazarı’na tek dolmuş ile 15-20 dakikalık bir yolculukla ulaşmak mümkün. Alışverişden sonra 200 metre daha yürüyerek Fethiye kordonunda bulunan kafelerde, Fethiye körfezinin muhteşem görselliği eşliğinde bir çay içebilir siniz.

Fethiye

9 – Kral Mezarları ve Aşıklar tepesine çıkın

Bir akşam üstü Fethiye merkezinin her yerinden görülebilen kral mezarlarına doğru tırmanın, burada sizi bekleyen tarihin yanı sıra muhteşem körfez ve ada manzarası hele ki gün batımında sizi mest edecektir. Kral mezarlarının ardından hemen çok yakınında bulunan Aşıklar Tepesi’ne yürüyün. Burada sanki Fethiye ayaklarınızın altındaymışçasına muhteşem bir manzara sizi bekliyor olacak. Hemen alt tarafınızda kalan Paspatur’dan gelen müzik sesleri eşliğinde doyumsuz Fethiye manzarası kesinlikle kaçırmak istemeyeceğiniz bir aktivite olacaktır.

8- Jip Safari ile Fethiye ve köylerini keşfedin

Fethiye’den hemen her gün hareket eden jip turlarına katılarak bir çok farklı yeri aynı gün içerisinde keşfetmeniz mümkün olacaktır. Sizlere öneceğim tur Tlos, Saklıkent, Ksanthos, Telmessos, Pınara güzergahı olacaktır. Bu turla bir çok antik kentin tanı sıra bir doğa harikası Saklıkent Kanyonu’nu da keşfetmeniz mümkün olacaktır.

7- Kayaköy’den Gemile Koyu’na yürüyüş yapın

Kayaköy antik kentini sanırım herkes bilir benim sizlere önerim Kayaköy gezinizin ardından biraz yorucu gibi görünsede önce Afkule ardındanda Gemile Koyu’na kadar yürüyün. Endişelenmeyin Gemile Koyu’na vardığınızda karşılacağınız manzara ve muhteşem deniz size tüm yorgunluğunuzu unutturacaktır.

6 – Tekne Turlarına katılın

Fethiye ve Ölüdeniz’i keşfetmek için iki ayrı tekne turuna katılmanızı öneriyorum. Bunlardan birincisi 12 adalar turu ikinciside Ölüdeniz tekne turu. 12 Adalar Turu ile Göcek yönünde Fethiye’nin muhteşem adalarını ve koylarını keşfedeceksiniz. Ölüdeniz tekne turu ilede Gemile Adasından Kelebekler Vadisi’ne kadar bir çok muhteşem doğa harikası koyu keşfedeceksiniz.

Turlara konakladığınız otellerden katılmak mümkün.

5 – ATV Turlarına katılın

Özellikle Kayaköy tarafında oldukça popüler bir aktivite. Eğlenceli, bol manzaralı kısacası adrenalin dolu bir aktivite. En azından bir kaç saatlik bir tura dahi olsa mutlaka katılın ki, Fethiye’de heyecanın doruklarına ulaşın.

4- Fethiye Balık Pazarı’na bir göz atın

Fethiye’de en çok rağbet gören alışveriş noktalarından birisi, taze taze balıkların yer aldığı onlarca tezgahtan akşam yemeğiniz için muhteşem bir balık alabilir ve ziyafet çekebilirsiniz. Tabiki balık pişirmenin tatilde pek mümkün olmadığı biliyoruz ama sizlere önerim balık pazarının hemen yakınlarda yer alan hemen hemen tüm restoranlar küçük bedeller karşılığında sizlere bu balığı pişirip masanıza servis etmekteler.

3 – Fethiye’nin en güzel koylarını keşfedin

Fethiye’nin adaları ve koyları sadece tekne turunda keşfedecekleriniz ile sınırlı değil bu nedenle mümkün olduğu kadar çok koylarını keşfedin. Katrancı, Günlüklü, Samanlık, Kuleli gibi daha onlarca koy sizleri bekliyor olacaktır.

2- Yamaç Paraşütü

Eğer kalbiniz bu heyecanı kardırabiliyorsa mutlaka ama mutlaka denemelisiniz. Babadağ’dan muhteşem Ölüdeniz manzarasına karşı bir atlayış yapmak emin olun tatilinize değil tüm hayatınıza renk katacaktır. Organizatör firmalar sizi otelinizden alıp daha sonra tekrar otelinize bırakıyorlar. İlk defa katılacaklar için öncelikle kısa bir eğitim verilmekte.

1 – Blue Lagoon’da ve Kıdrak Plajında yüzün

Artık Ölüdeniz’in bir kartpostal kadar güzel manzarasının olduğu yerin kalbinde yüzmeye geldi sıra. Bizlerin Kumburnu olarak bildiği ama adının illaki Blue Lagoon diye dayatıldığı yerde yüzmeyi ihmal etmeyin. Buradan sıkılıncada bir kaç km ileride Kıdrak Plajı çok daha başka güzellikte bir denizi ve kumsalı ile sizi bekliyor.

Sizler için hazırladığımız Fethiye’de mutlaka yapılması gereken 10 aktivite listesi ile emin olabilirsiniz ki Fethiye tatiliniz daha renkli ve heyecanlı geçecek. Buraya yazmadığım tek şey Fethiye Gece Hayatı isterseniz onuda siz keşfedin ama ben küçük bir ipucu vereyim Fethiye’de gece hayatı 3 farklı noktadadır. Çalış, Paspatur ve Hisarönü. Her akşam bir yeri keşfedebilirsiniz.

Listemizde olmasada Paspatur Çarşısı mutlaka görmeniz gerekenler listesinde olmalı.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Eylül 29, 2019 7:37 pm

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.