Eskişehir gezilecek yerleri

/ 3 Eylül 2019 tarihinde eklendi 22 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 59 okunma / yorumsuz
Eskişehir gezilecek yerleri

Eskişehir gezilecek yerleri hakkında sizlere fikir vereceğini düşündüğüm bir makale hazırladım,  Eskişehir gezilecek yerler listemize eklememi istediklerini varsa lütfen belirtin.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Haydi Eskişehir’i tanımakla işe başlayalım.

Her üniversite öğrencinsin hayallerini süsleyen şehir Eskişehir; modern yüzü, tarihi değerleri ile ülkemizin hızla gelişen turizm merkezlerinden birisi olma yolunda hızla ilerliyor.

Odunpazarı sokakları

Yepyeni şehircilik anlayışı ile genç bir şehir gibi görünse de tarihi dokusu Eskişehir’e farklılık katmaya devam ediyor. Tarihi Odun Pazarı evleri geçmişte de Eskişehir’in modern yüzünü gözler önüne seriyor.

Daracık caddelerinde neredeyse hiç trafiğin kilitlenmemesi, Porsuk çayının etrafında hizmet veren modern kâffelerin duruşu, şehir içinde Porsuk çayında yapılan tekne turu sizleri Türkiye dışında yer alan örneklerine alıp götürecek. Denizin gelmesinin imkânsız olduğu Eskişehir’de ülkemizin ilk yapay plajı yaz aylarında oldukça ilgi görmekte. Eskişehir’in yerli halkı kadar Eskişehir’de yaz aylarında kalmak zorunda kalan üniversite öğrencilerinin oldukça ilgisini çektiğini düşünüyorum.

Geçmişte hatırladığınız Eskişehir son 10 yılda bambaşka bir Eskişehir olarak karşımıza çıkıyor. İki tane üniversitenin hizmet verdiği şehirde yaşayanların genç toplum olması, şehirde daha çok gençlere özgü aktivitelerin daha çok olmasına olanak tanıyor.

Eskisehir Caddeleri

Eskişehir son yıllarda Cam Sanatları alanında oldukça adını duyurmaya başladı. Hatta Türkiye’de ilk olan Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında olmalı. Bir başka ilginç müzede Lületaşı Müzesi, Eskişehirliler dilinde Beyaz Altın olarak bilinen Lületaşı ile işlenmiş şaheser denilebilecek eserleri burada görme olanağına sahipsiniz.

Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi’nde bu devletin kuruluş öyküsü belgelerle yer almaktadır. Müzede, Türkiye’nin kuruluşunu anlatan 130 fotoğraf, Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli dönemlere ait 51 portresi bulunmakta, bunların her biri tarihe tanıklık etmektedir. Müzede, Eskişehir yöresine ait çok sayıda etnoğrafik eser de yer bulunmaktadır. Müze, özellikle yakın tarihimizle ilgili araştırma yapanlar için de zengin bir kitaplığa sahiptir.

Eskişehir gezinizde Eskişehir’in modern yüzü ile tanışma fırsatınızın olacağı gibi, Eskişehir ve Türkiye tarihi ile birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Gelelim Eskişehir gezilecek yerleri için hazırladığımız listeye:

Eskişehir gezilecek yerleri : Odunpazarı:

Odunpazarı Eskişehir’in ilk kurulduğu yer desem neden ilk sıraya koyduğumu anlamış olacaksınız. Tarihi Odunpazarı evlerini görmek  özellikle son zamanlarda yapılan doğru yatırımlarla aslına uygun restore edilen konakları görme fırsatınız var. Yine Odunpazarı’nda mutlaka görmeniz gereken 3 yer müzeler Odunpazarı Modern Sanat Müzesi, Eskişehir Lületaşı Müzesi ve Kurtuluş Müzesi. Yine Odunpazarı’nda görmeniz gerekenler arasında Kurşunlu Camii ve El Sanatları Çarşısı da olmalı.

Eskişehir gezilecek yerleri : Adalar

Adalar Eskişehir’in en yoğun yerlerinden birisi, Porsuk Çayının etrafında olan bölge havaların güzel olduğu zamanlarda tekne turu yapmak veya kafeteryaların bahçesinde bişeyler için mükemmel.

 Kültür Park

Kültür parkı Eskişehir’de gezmeniz gereken bir çok önemli noktayı burada bulmanız mümkün. Korsan Gemisi, Masal Şatosu, Hayvanat Bahçesi, Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Bilim Kültür Merkezi, Türk Dünyası Kültür Merkezi bir arada görebileceğiniz güzelliklerin sadece bir kaçı.

 Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi tarihimizde önemli yeri olan kişilerin burada balmumu heykellerini bulabilirsiniz.

Eskişehir gezilecek yerleri: Kentpark

Kentpark Eskişehir gezinizde en çok zaman ayırmanız gereken bir yer. Eskişehir’in yapay plajı dışında bir çok yürüyüş yolları, kafeteryalar, restoranlar burada.

Şelale Park

Şelale Park, Yapay olarak hazırlanan Şelale sizlere muhteşem bir Eskişehir manzarası sunuyor. Dinlenmek için kafe yada restoran bulunmakta.

Paylaşmak ister misin?

Gezgin

Keşfetmek için düştük yollara.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.