Durusu Gölü ~ Terkos Gölü Mutlaka Yapılacaklar

Durusu Gölü

Durusu Gölü, (Terkos Gölü) İstanbulun özellikle hafta sonu aktiviteleriniz için ideal bir seçenek olacaktır. Daha önceden Durusu Gölü’ne gidenler mutlaka bilirler İstanbulun Avrupa yakasında yer alan 3 doğal gölümüzün en temizi ve en güzelidir.

Durusu tarih boyunca hep gözde bir yer idi öyle ki Fatih Sultan Mehmet’in en çok tercih ettiği dinlence yeri,  babası II. Murat’ın avlanmak için geldiği, hatta at yetiştirdiği yer olarak bilinir.

Durusu’da en çok ilginizi çekecek şeylerden birisi hangi tarafa dönseniz yeşilin hiç olmadığı, yeşilin her tonunun hakim olduğu bir yer. Yeşile hayran hayran bakarken biranda mavilik hüküm sürer Terkos (Durusu)’da

Bizim bilmediğimiz görmediğimiz birçok olaya şahit olmuş asırlık ağaçlar, onlarca farklı bitki türü ve canlıyı bünyesinde barındırır. Durusu içersinde geziniz sırasınız dizlerine kadar ulaşan çiçekler etrafınızda sizi selamlayan sürüler halinde canlılar dolaşır. Doğada aradığınız tüm güzellikleri burada görmeniz yaşamanız mümkün.

Durusu Gölü

Fazla uzak yerleri keşfetmek için zamanı olmayan İstanbullu gezginler veya hafta sonu aile boyu farlı gün geçirmek isteyenler için muhteşem bir fikir olabilir. İstanbul’dan 50km uzaklıkta cennet gibi bir yer bekliyor.  Karadeniz’in güneyinde kalan Durusu sizlere bir yerde hafif Karadeniz kokusu sunuyor.

Durusu Gölü neler yapılır?

 1. Doğa Yürüyüşü

  Durusu Gölü öncelikle büyük bir göl, etrafında muhteşem bir doğa yürüyüşü yapılabilir, parkur zorlu değil bu nedenle tüm aile bu yürüyüşe eşlik edebilirler.

 2. Balık Tutmak

  Olta balıkçılığını ilginizi çeker mi? O halde sizde Durusu Gölü’nde haydi şansınızı deneyebilirsiniz. Kim bilir belkide öğlen yemeği için ızgaralık bir kaç balık yakalarsınız.

 3. Kano Gezintisi

  Burada yapabileceğiniz bir diğer aktivite kano ile gölün muhteşemliğini keşfetmek mümkün. Eğer bunun için zamanınız varsa mutlaka kano ile gölü keşfe çıkmasınızı tavsiye ederim.

 4. Piknik

  Mangal severler tabiki sizler içinde Durusu Gölü’nde yer var, hafta sonu aileniz ile birlikte bir mangal partisi hiçte yabana atılacak bir fikir değil.

Durusu Gölü ‘nde Neler Yenir?

Daha çok kendi malzemeniz ile gelmenizi önersemde eğer yok ben uğraşamam diyenler için tesisler var, ama ne yazık ki güncel fiyatlar hakkında bilgim yok.

İstanbul’a yakın gezilecek yerler hakkında bilgiler vermeye devam edeceğiz. Lütfen İstanbula yakın gezilecek yerler sayfasını takip edin.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Eylül 26, 2019 8:30 am

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.