Çeşme  Gezilecek Yerler, Çeşme Gezi Rehberi

/ 3 Ekim 2019 tarihinde eklendi 3 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 71 okunma / yorumsuz
Çeşme  Gezilecek Yerler, Çeşme Gezi Rehberi

Çeşme İzmir’in büyülü tatil beldesi; tatilinizde Ege’nin muhteşem yemeklerinin yanı sıra muhteşem plajları ile aklınızı Ege’de bırakmanızı sağlayan belde.

Çeşme Hakkında

Çeşme masalsı Ege güzelliğinin en güzel temsilcisi, sakin bir balıkçı kasabasının verdiği huzuru, lüks bir tatil köyünün sunduğu mükemmel tatil olanaklarını, tarih kokan sokaklarında nostalji, benzersiz plajlarında en güzel tatil heyecanını sunuyor.

Ege’nin iki güzel sahil kasabası olan Urla ve Karaburun’un çevrelediği Çeşme’de tatil yapmak için bir çok nedeniniz olacak. Tarihte 12 İyon kolonisinden birisi olan kent, uzun yıllar Rum ve Türk halkının birlikte yaşadığı zengin bir kültüre sahip yerleşim iken bugün Türkiye’nin en iyi turizm beldesinden birisi.

Klasik Ege mimarisini barındıran evleri, çeşmeler, plajları ile tatilde sizin tüm beklentilerinizi sunuyor.

Çeşme  Gezilecek Yerler

Ilıca Plajı:

Ilıca PlajıAltın renkli kumsalı ile tüm aile gönül rahatlığı ile Ege’nin serin suları ile buluşabileceğiniz kumsal. Denizin sığ olması ve benzersiz altın renkli kumsalı, Ilıca plajını bu kadar ünlü yapan nedenlerden sadece iki tanesi. Yaklaşık 2km uzunluğundaki plaj Çeşme’ye gelen herkesin uğraması gereken bir plaj.

Çeşme Kalesi:

Çeşme Kalesi2. Beyazıt tarafından 1508 yılında yapılan kale Çeşme’nin en önemli tarihi alanlarından birisi. Hemen karşınızda bulunan Yunan adalarını görme fırsatı sunan kale Osmanlı Mimarisinin tüm özelliklerini taşımakta.

Kervansaray

Günümüzde otel olarak kullanılan bu eşsiz yapı 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilmiş. 2 katlı olarak inşa edilen Kervansaray gezinizde Osmanlı mimarisi hakkında güzel ip uçları sunuyor.

Çeşme Müzesi

1965 yılında oluşturulmaya başlanan müze, Topkapı müzesinden getirilen toplar ve silahlarda hizmet vermeye başladı fakat bu topların burada zarar görmesinin ardından buradan çıkarılarak yerine Ildırı olarak bildiğimiz Erythrai kentinde yapılan kazılarda çıkarın eserlerin sergilenmesiyle hizmet vermeye devam eder.

Çeşme Kaplıcalar

Bu turistik beldemizi bu kadar üne kavuşmasında kaplıcaların payı yok değil. Şifa dağıtan kaplıcalar Çeşme – İzmir yolu üzerinde Çeşme’ye 5km mesafede yer alıyor. 58 derece olarak kaynağından çıkan bu şifalı termal sular bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Çeşmeler

Osmanlı tarafından bizlere Çeşme’de bırakılmış bir hediye olarak düşünmek gerekirse Çeşme adını veren bu değerli Osmanlı eserlerini Çeşme gezinizde mutlaka görmelisiniz.

Çeşme’yi ziyarete gelen tatilciler Sakin bir balıkçı kasabasında yaşayacağı huzuru ve mutluğu veren, Ege’nin en şirin turizm merkezlerinden birisi. Hemen yakın çevresinde yer alan diğer bir çok Ege kasabası tatilinizde keşfedeceğiniz diğer yerler arasında. Bakınız: Karaburun

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.