Cenneti Andıran Güzellik, Kabak Koyu

Kabak Koyu

Kabak Koyu yeryüzünde cennet arayanları belkide ilk tercihi olmalı. Fethiye’de gezilecek yerler arasında belkide ilk sırada olması gereken muhteşem bir doğa harikasından bahsetmek istiyorum sizlere bugün. Kabak Koyu’na bir defa giden doğanın etkileyici güzelliğine aşık olur adeta.

Anlatmakta zorlandığım nadir yerlerden birisi kesinlikle Kabak Koyu’dur ve ne zaman Fethiye’yi ziyaret etsem gezilecekler listemde ilk sırayı hemen alıverir. Denizin muhteşem rengi, tertemiz kumsalı hemen arkanızda oksijen deposu vadisi insanı büyülemekten ötesini sunuyor.

Kabak koyuna nasıl gidebilirim?

Kabak Koyu’da tıpkı Kelebekler Vadisi gibi ulaşımın biraz zor olduğu bir yer ama Kelebekler Vadisi’nin aksine biraz güç de olsa karadan ulaşmak mümkün. Aslında bu makaleye öncelikle Kabak Koyu’na nasıl gidilir şeklinde başlamak gereken ardından detaylara girmekte fayda var.

Kabak Koyu

Fethiye şehir merkezinden hareket eden Faralya dolmuşları ile yolculuğun ilk adımını rahatlıkla gitmek mümkün. Yolculuk yaklaşık 50 – 60 dakika sürüyor. Ölüdeniz’e kadar dolmuş biraz kalabalık olabiliyor ama Ölüdeniz’den sonra oldukça keyifli bir yolculuk yapmak mümkün. Hatta dolmuş tepeye doğru tırmanmaya başladığı andan itibaren cam kenarına oturun ve muhteşem deniz manzarasının keyifini çıkarmaya başlayın. Zaman zaman ürkeceğiniz yerler olacak, yolun dar ve uçurum kenarında olmasından dolayı biraz adrenalin yaşayabilirsiniz ama emin olun sırf o anda göreceğiniz manzara için bile bu yolculuğa değecektir.

Faralya’ya ulaştığınızda sizleri iki seçenek bekliyor olacak birincisi yaya olarak ikinciside traktörlerden turistik araca çevrilmiş araşlarla yolculuk etmek olacak. Eğer ilk seçeneki tercih ederseniz yani yaya olarak Kabak Vadisi’ne devam etmek isterseniz mutlaka spor ayakkabı bulundurun çünkü sıradan terlikler tozlu taşlı yolsa sizi yarı yolda koyabilir. İkinci tercihi seçerseniz 5 TL gibi bir rakama Kabak Koyu’na devam edebilirsiniz. Tabi her iki seçenekin ortak noktası zorlu bir yolculuk olması.

Kabak Koyu

Koyu ilk uzaktan ilk gördüğünüz anda ormanın, vadinin ve sahile yakın kesimlere serpiştirilmiş bungalovlar selam verecektir sizlere. Sahile indiğiniz anda emin olun ilk yapacağınız şey Faralya – Kabak arasındaki tozlu yolun tozlarından kurtulmak için turkuaz mavisi denize atlamak olacaktır.

Kabak Koyu’nun plajı nasıl?

Belirtmekte fayda var, plaj iri çakıllı hatta deniz içerisinde de çakıllı bir zemin var. Kabak koyu hala bakirliğini koruyan ender yerlerden birisi olmasına rağmen kıyıya yaklaşan tekneler ne yazık ki denizin muhteşemliğine gölge düşürmekte.

Kabak Vadisi’nde konaklama için çok fazla seçenek yok aslında var olan bungalov işletmecilerinden birisini seçmek durumundasınız ve burada sizlere bir önerim olacak lütfen pazarlıksız hiç bir şey almayın, hak verirsiniz ki rekabetin pek olmadığı yerde herkes fiyatı kendi canının istediği gibi belirleyebiliyor.

Geri dönüşte yine traktörden bozma araçları tercih edebilir veyahut yine tabana kuvvet Faralya’ya kadar gelebilir tekrardan Faralya – Fethiye dolmuşları ile Fethiye, Ölüdeniz, Hisarönü’de gidebilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Eylül 19, 2019 7:29 am

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.