Amasra gezilecek yerler ve Amasra gezi rehberi

/ 6 Ekim 2019 tarihinde eklendi 6 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 105 okunma / yorumsuz
Amasra gezilecek yerler ve Amasra gezi rehberi

Amasra hemen her yerinden muhteşem manzaralar fışkıran, doğası ve tarihi ile hayranlık uyandıran Batı Karadeniz’de Bartın’ın cennetvari bir ilçesi.

Amasra Hakkında

Amasra
Amasra

Karadeniz’in ortasına doğru uzanan bir yarımada ve yarımadanın iki tarafında güvenli iki liman, peki neden Amasra’nın 3 bin yıllık tarihi olmasın ki? Evet, Amasra’nın tarihi 3bin yıl öncesine dayanıyor. Osmanlıdan önce Cenevizlilerin hakim olduğu Amasra’yı 1460 yılının sonlarına doğru Fatih Sultan Mehmet bir sefer düzenler. Amasra’ya hakim bir noktaya gelir ve Amasra’ya hayran kalır. Arkasından der ki:

Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz.

Amasra gezilecek yerler listesine geçmeden önce sizlere küçük bir bilgi vermek isterim. Amasra’yı bir günde gezmek mümkün fakat bu çok hızlı bir gezi olacağı için Amasra’yı tanıyacağınız sanmıyorum.

Amasra gezilecek yerleri

Kuşkayası Yol Anıtı

Kuşkayası Yol Anıtı
Kuşkayası Yol Anıtı

Milattan Sonra 40’lı yıllarda Romalılar tarafından yapılmış ve Türkiye’de bir başka örneği olmayan Amasra’nın sahip olduğu turizm değerlerinden bir tanesi. Kuşkayası Yol Anıtı görmek için oldukça merdiven çıkmanız gerekecek ama bu yorgunluğa değecektir. Kayaları oyarak yapılan bu eşsiz anıt bir başsız insan, bir kartal figürü ve iki kitabe bulunmakta. Kartal figürü Romamılardan gücü sembolize eder.

Kemere Köprüsü

Kemere Köprüsü
Kemere Köprüsü

Kuşkayası Yol Anıtı’nın devamı olarak yapılmış Roma ulaşım sistemin bir parçası. Üzerinde Roma askerini temsil eden çeşitli figürler bulunuyor. Kuşkayası Yol Anıtı’ndan bir km kadar uzaklıkta, eğer yürümeyi seviyorsanız yürüyerek gidilebilir. Kürek çekmeyi seviyorsanız bir kayık kiralayarak altından geçebilirsiniz.

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi
Amasra Kalesi

Bizans döneminde kalma bir kale, Cenevizlilik bir çok kez restore etmiş. Yine Osmanlıların da restore ettiği biliniyor. Bu kadar değerli bir alanı sizce nasıl koruyabiliyoruz? Hayır hiçte koruyamıyoruz. Kale içerisinde bile plansız yerleşim, var olan surların tahrip edilmesi sonucu neredeyse yok olmak üzere bir yer. Hani en sağlam kalan yeri Kemere Köprüsü tarafındaki bir kaç kemer.

Fatih Camii

Fatih Camii.
Fatih Camii.

Fatih Sultan Mehmet Amasra’yı fethetmeden önce kilise olarak kullanıldı. Ama Osmanlıların Amasra’yı fethinden sonra camiye çevrilir, Kale içerisinde gezinizin mutlaka bir parçası olmalı. Camii içerisini mutlaka görmeniz gerekli, ahşaplar ve süslemeler görülmeye değer.

İnkumu Plajı

Inkumu Plajı
Inkumu Plajı

Amasra’nın en muhteşem plajı demek isterim, büyük bir kumsala sahip eğer yaz ortalarında gelmişseniz mutlaka yüzün. Biliyorsunuz Karadeniz biraz hırçın olur, İnkumu Plajı’da karadeniz plajı. Bu arada kumsalda muhteşem bir günbatımı manzarası oluşuyor. Denize çok yakın oteller bulmak mümkün.

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi
Amasra Müzesi

Amasra gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir müze. Amasra’nın tarihinde bir yolculuğa çıkabilir, binlerce yıllık tarihi hakkında bilgiler almak mümkün. 2019 yılı giriş ücreti 7 TL.

Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı
Çekiciler Çarşısı

Amasra gezinizin uğrak noktalarından birisi olmalı. Dar bir sokakta sağlı sollu hediyelik eşya satan dükkanlardan Amasra hatırası almak mümkün. Hediyelik eşya için gitmek istemezseniz sadece bu tarihi atmosferi görmek için gidebilirsiniz. Nostaljik bir çarşı havası.

Tavşan Adası

Tavşan Adası
Tavşan Adası

Ada üzerine çıkmak gibi bir şansınız yok, ancak bir tekne turu yaparsanız yakınlarına yaklaşabilirsiniz. Ada adı üstünde tavşanların ve kuşların yaşadığı kısaca doğaya bırakılmış bir ada.

 

 

 

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.