Akdenizin en iyi dalış noktaları

Photo by Sebastian Pena Lambarri on Unsplash

Akdenizin en iyi dalış noktaları su altı güzelliklerini en muhteşem çekilde seyredebilmeniz için, Scubadiving tutkunu dostlarım tarafından hazırlandı.

Sıradan bir tatilin dışına çıkıp farklı aktiviteler ile yaz tatillerini zenginleştirmek, farklı bir dünyadaki farklı yaşamlar hakkında bilgi almak ve su altı güzelliklerini keşfetmek isteyenler için Türkiye’nin en dalış noktalarını belirledik. Bu sıralama yaptığımız araştırmalar ve tecrübelerden sonucunda oluşmuştur. Bazen su altı yaşamını yerinde görmek bazen de bir batığı yakında görmek için dalarız. Bu farklı dünya tüm güzelliklerini ve farklıklarını cömertçe bize sergiler.

Photo by Sebastian Pena Lambarri on Unsplash

Akdenizin en iyi dalış noktaları

Akdenizin en iyi dalış noktaları 1.Kaş

Kaş’ta dalış için bir çok yer olsa da en çok ilgi gören yer Uçan Balık (Flying Fish). Akıntının biraz fazla olduğu bu bölge dalış yapmak için biraz deneyim sahibi olmanız gerekiyor. ilk 30 metrede farklı balıkları keşfedebileceğiniz bu dalış noktasının 60.metresinde ikinci dünya savaşından kalma 3 motorlu bir İtalyan keşif uçağı bulunuyor. Su altı yaşamı hakkında bilgi edinmek ve batığı yakından görmek için ideal bir yer.

Akdenizin en iyi dalış noktaları 2. Fethiye, Afkule

Türkiye’nin en muhteşem dalış noktalarından birisi olan Afkule, dalış için en ideal mağara dersek abartmış olmayız. Karidesten mercana bir çok canlıyı yerinde görme fırsatına sahip olduğunuz gibi mağaraya yaptığınız dalışın ardından yukarı çıkışta harika bir gökyüzü manzarası bulunuyor.

Kalkan

Dalış tecrübeniz ne olursa olsun gönül rahatlığı ile dalabileceğiniz batık ve su altı bitkileri hakkında güzel fikirler edinebileceğiniz dalış noktası. 15-65 metre arasında bulunan batıklarda yaşayan onlarca farklı tür balık görmeye değer.

Gökova

Türkiye’nin en güzel mavisine sahip Gökova’da ağırlığı 10 kiloya kadar ulaşan ton balıklarını kendi dünyalarında görebilirsiniz. Ege denizinde yaşayan onlarca farklı tür balığı Gökova’nın muhteşem maviliklerinde keşfetmek için ideal bir yer.

Bodrum

Ege denizinde yaşayan tüm balık çeşitlerinin yanı sıra göç eden bir çok balık türünü görebileceğiniz muhteşem yer. Sabah erken saatlerde dalınması görüş alanın daha fazla olmasını sağlayacaktır.

3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin hemen yerinde farklı bir güzelliği keşfedebileceğiniz dalış noktaları bulunmakta. Özellikle Akdeniz ve Ege denizi dalış için en elverişli denizimiz. Marmara ve Karadeniz’de dalış için güzel yerler bulunsa da tarihi, batıklar ve su atı yaşamı bakımında Ege ve Akdeniz en ideal yerlerdir.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Ekim 2, 2019 11:56 am

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorumları Göster (0)