Akçay Gezilecek Yerleri , Akçay Doğal Güzellikleri

Akçay

Akçay Kazdağlarının verdiği o muhteşem doğal güzelliklere sahip olmasının yanında insana huzur veren havası, plajları ile muhteşem tatil veya gezi rotası.

Akçay Hakkında

Balıkesir’in şirin mi şirin ilçesi Edremit’e bağlı doğanın verdiği tüm güzellikelere sahip bir mahallesidir Akçay.

Oksijen deposu olan Kaz Dağlarının eteklerinde harika doğası ile doğa tutkunları için muhteşem bir gezi rotası. Doğa hayranları için harika manzaraların yanı sıra deniz tutkunları içinde Edremit Körfezi’nin sonsuzluğa uzanırcasına tertemiz denizinde harika bir tatil yapmanız mümkün.

Kazdağları Hakkında, Akçay&

Kaz dağları milli parkının hemen yakınında yer alan Akçay, Kaz dağlarının tertemiz doğasından nasibini almış binlerce turiste doğa ile iç içe harika bir tatil noktası olarak özellikle Türk tatilcilere hizmet veriyor. Peki Akçay’a tatile geldiğinizde veya gezinizde nereleri görmelisiniz? Akçay’da gezilecek yerler her ne kadar  çok olsada ben bu makalemde sizlere Akçay’ın mutlaka görmeniz gereken 5 doğal güzelliğini listelemek istiyorum.

Akçay  Görmeniz Gereken 5 Doğal Güzellik

Kaz Dağları

Kazdağları

Kuzey Ege’nin flora ve fauna olarak en zengin bölgesi olan Kaz dağları Akçay gezinizde bolca zaman geçirmeniz gereken bir yer. Kaz dağları aynı zamanda Biga yarım adasının en yüksek noktası. Flora ve fauna olarak oldukça zengin olan bölge, yer altı zenginlikleri, sulak yamaçları ile yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz ülkemizin doğa harika yerlerden birisi.

Hasan Boğuldu Göledi

Sütüven Şelalesi’nin hemen yakınında bulunan Hasan Boğuldu Göledi, Antınoluk yolu üzerinde Zeytinli beldesinde bulunuyor. Gölede adını veren olay, efsaneye göre gölete yüzmek için gelen Hasan isimli genç aşıktan almakta. Yeşilin her tonuna rastlayacağınız gölet etrafında kuş sesleri ve tertemiz havasıyla güzel bir gün geçirmek mümkün.

Mıhlı Çayı

Kaz dağlarının muhteşem ötesi güzelliklerinden aynı zamanda Kaz dağları su altı zenginliklerinden oluşarak denizin sonsuzluğu ile buluşmayı başaran sayısız derelerinden birisi demek sanırım yanlış olmayacaktır. Çayın etrafında oluşan muhteşem yeşilliklere mi yoksa küçük şelaleler mi sizi etkiler bilemiyorum ama Mıhlı çayı doğa tutkunları için masalsı güzellikler sunarak Kuzey Ege’nin serin denizi ile buluşuyor.

Şahinderesi Kanyonu

Akçay gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir başka doğal güzelliğimiz. Kaz dağlarının batıya bakan kısmında yer alan Şahinderesi kanyonu, bol oksijenin yanında sizlere doğanın sunabileceği tüm güzellikleri sunuyor. Biraz dik yamaçlara Akçay, Edremit merkezinden kalkan turlarla gitmenin mümkün olduğu gibi kendi aileniz veya grubunuzla gitmek istiyorsanız bir rehber eşliğinde gitmenizi kesinlikle öneriyoruz. Kanyon boyunca bir çok gölcükler karşılaşacaksınız bu minik göller Kaz dağlarının muhteşem florasının oluşmasını sağlayan en büyük etkenler olabilir mi? Sorunun cevabını bu kanyonda yapacağınız yürüyüşün ardından kolayca bulabilirsiniz.

Sütüven Şelalesi, Akçay

Akçay ve çevresinde görmeniz gereken bir başka doğal güzelliğimiz. Kızılkeçeli deresi üzerinde bulunan Sütüven Şelalesi, Kaz dağlarının bir diğer güzelliği.

İlginizi çekebilir : Türkiye’nin En Güzel 10 Trekking Rotası

Paylaşmak ister misin?

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.