Papua Yeni Gine Dünyanın Kuş Cenneti

Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine ekonomik olarak oldukça fakir bir ülke fakat doğal güzellik ve yaban hayatı bakımından oldukça zengin bir ülke.

700’den fazla kuş türüyle dünyanın en renkli ülkelerinden birisi olan Papau Yeni Gine özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen binlerce kuş gözlemcisine cennetinde misafir ediyor.

Doğa tutkunu birisi için Papau Yeni Gine’de yapılacak o kadar çok şey var ki bulundukları ortamda yüzlerce farklı tür kuşu seyretmek bunlardan sadece birisi. Büyük özenle korunan ormanın içersinde doğanın o muhteşem renk armonisine bürünen kuşları seyretmek farklı bir heyecan yaşatıyor.

Papua Yeni Gine en özel kuşu nedir?

Ülkede en çok dikkat çeken kuş türleri arasında Papağan ve Cennet Kuşları bulunuyor. Ülkenin hemen her yerinden düzenlenen turlar ile Cennet kuşlarını keşfe çıkmak mümkün.

Kuşları doğal ortamda gözlemek resimlerini çekmek için en ideal zaman sabah erken saatlerde. Şafak sökerken yapılan turlar ile ormanın içerisinde sessizce yürüyerek kuşları bulunduğu doğal ortamda görmek mümkün. Doğal ortamda fotoğraf çekmek için yapılması gereken en önemli şey kuşların fotoğraflarını çektiğiniz sırada kesinlikle flaş kullanmamanız çünkü ani ve güçlü gelen flaş ışığı kuşların korkmalarına neden oluyor.

Kuş gözlemciliği konusunda uzmanlaşmış rehberler eşliğinde yapılan gezide kuşlar hakkında çiftleşme, beslenme gibi alışkanlıkları hakkında detaylıca bilgiler veriliyor. Orman içerisinde asla yüksek sesle konuşulmaması konusunda uyarılıyorsunuz.

Papau Yeni Gine’yi ziyaret etmek için en ideal zaman Temmuz ve Ağustos aylarında çünkü kuşların en renkli olduğu dönemler bu zamanlar. Bu tarih size uygun değilse Mart ve Aralık ayında da ziyarete gelebilirsiniz.  Fakat dönemi iyi ayarlamak gerekir muson yağmurları sırasında burada gezmek imkansız.

Papau Yeni Gine’de yaşayan birçok kuş türünün nesli tükenmek üzere, yasak olsa da hala kaçak av yapılmasının önüne de geçilemiyor. Demek ki bu durum sadece bizim ülkemize özel bir şey değilmiş. Ülkede yapılan petrol ve altın madenciliği yüzünden  kuşlar tehlike altında. Bu nedenle Papau Yeni Gine’de yaşayan kuşları nesli tükenmeden yerinde ziyaret edin.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.