Rio de Janeiro gezilecek yerleri ve balayı tatili!

/ 21 Eylül 2019 tarihinde eklendi 26 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 28 okunma / yorumsuz
Rio de Janeiro gezilecek yerleri ve balayı tatili!

Rio de Janeiro gezilecek yerleri hakkında sizler için hazırladığım gezi notunun Rio de Janeiro gezilecek yerleri hakkında bilgi edinmek isteyen gezginler ve balayı çiftleri yardımcı olmasını umuyorum. Hadi başlayalım!

Bronz bir tende tatlı bir tebessüm ne kadar güzel durduğunu görmek için elbette Rio de Janeiro’ya gitmeye gerek yok ama burada insanlar her daim bronzlaşmış ve tebessümle bakıyorlar. Mutlu huzurlu bir şehir Rio de Janeiro.

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro Gezisi öncesi hazırlıklar

Seyahatlerim öncesi ilk defa gideceğim yerlere gitmeden bir kaç gün önceden gideceğim yerle ilgili hayaller kurulmaya başlanır, aslında hepimizde vardır. Bende Rio de Janeiro’ya gitmeden önce o kadar çok hayal kurdum ki anlatam. İlk defa bir kurduğum hayallerden çok fazlası ile karşılaştım. Bazı gittiğim ülkelerde daha havalimanında Türk pasaportunu gördükleri anda suratlarının ifadeleri değişir ve tamda işte o anda o ülkeye bakışınız değişir içinizdeki heyecan yok almaya başlar. Rio de Janeiro’da havalimanında indiğimde pasaport kontrolüne doğru gittim, önümde iki kişinin ardından bayan polise pasaportumu uzattım. Sımsıcak bir tebessümle elimden aldı, pasaportu kontrol etti ve aynı tebessümle pasaportu tekrar bana verdi içten bir ‘Hoşgeldiniz’ dedi. İşte o anda Rio de Janeiro’da güzel günler geçireceğimi anladım. 

Rio de Janeiro nasıl bir yer?

Rio de Janeiro’yu tanımak, anlamak pek kolay değil, bunun nedeni çoğul olmasının altında yatıyor olabilir. Şehrin kalbi birden fazla yerde atıyor ve her biri diğerine göre farklı bir atmosfer. Rio’nun yerli halkı hayata o kadar pozitif bakıyorlar ki bunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama sohbet ettiğimin hemen herkese bunu sorduğumda Rio’da yaşadığımızdan dediler, sanki sorduğum herkes ağız birliği yapmış gibi. Kent sakinleri olan Carioca’lar ile Sao Paolo’lular arasında tatlı bir çekişme var. Carioca’lar büyük bir gururla Rio’nun dünyanın en güzel şehri olduğunu söylemeleri Sao Paolo’lular ve Brezilyalıları birazcık kızdırıyor ama bu tatlı sürtüşmeye rağmen Carioca’lar Rio’nun dünyanın en muhteşem şehri olduğunu iddia etmeye devam  ediyorlar. 

Rio’da geçen 2 haftanın ardından, bu kadar pozitif bakış açısına sahip, mutlu, sıcak kanlı insanların arasında hayat boyu yaşamayı düşünebiliyor insan, tabiki bu düşünceye sadece Rio’nun güzelliği ve insanların sıcaklığı değil daha başka nedenleride var. Hadi o nedenlere bir bakalım.

Rio de Janeiro Kumsalı

Şehrin hemen arkası dağlık alan hatta öyleki bazen dağların şehrin içine kadar indiğine tanıklık edebilirsiniz; şehrin ön tarafı ise sanki sonsuzluğa uzanırcasına duran plajlar hakim. Havalimanında gülümseyen polis memuru kadar yumuşak iklimi, bronz tenli insanları ile cennetvari bir yer Rio. Şimdiden kurduğum emeklilik hayallerimde Güney Amerika’ya yerleşme planları yapmamda ki en büyük ekenlerden birisi emin olun ki Rio’dur. Tabiki şimdilik böyle birşey pek mümkün değil ama neden olmasın?

Rio de Janeiro yerli halkı nasıl?

Kent sakinleri ile kaynaşmadan Rio’nun keyfini sürmeniz imkansız gibi birşey, kent halkı ile kaynaşabileceğiniz en güzel yer tabiki plajlar. Ama burada olay sizin doğru plaj seçmeniz. Carioca’ların ve turistlerin gözde plajı geçen yüzyıl içersinde inşa edilen binalara sırtını dayayan Copacabana. Bir çok yere göre hem daha lüks hemde yerli halk ile tanışmak kısa bir sürede olsa onlar gibi yaşamak için iyi bir seçenek.

Rio’nun elit kesiminin ve gelen zengin turistlerin Copacabana Palace’ın simgesi olduğu Avrupa’nın rafine lüksünü burada bulabiliyor. Dar sokakları, yokuşları ile sanki zamanın ötesinde bir mahalle gibi görünen Santa Teresa; muhteşem Nossa Senhora da Gloria barok kilisesi, Flamenco’nun Art Deco anıtları, Sao Conrado’nun gökdelenleri ve çılgın Portekiz evleri kenti keşfederken karşınıza çıkacak diğer yerler arasında.

Bu mutlu, pozitif insanlarla evliliğin ilk günlerini geçirmeniz belkide hayatınız boyunca sizinde pozitif bakış açısına sahip bir çift olmanızı sağlar. Gitmeyi düşünen balayı çiftlerimize yardımcı olmak isterim, sizler yeterki makaleye cevap olarak sorularınızı belirtin.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.