Curaçao Adası Karayipler’de Bakir Bir Cennet

Curaçao Adası

Curaçao Adası alıştığımız tropik ada güzelliğinin ötesinde rengarenk evleri, bembeyaz kumsalları, tropik iklimi, manzaralarıyla hayran bırakıyor.

Haritada yerini bulmanın bile oldukça zaman aldığı bir yer Curaçao. Hollanda’nın Karayiplerde bulunan küçük bir cenneti. Adanın adı hakkında net bir bilgi yok hatta her kafadan başka bir ses çıksa da mantıklı veya daha çok kabul göreni Portekiz kökenli olduğu yönünde ama Hollandaca Curaçao yazılıyor ve Kurasao olarak okunuyor.

Curaçao Adası Hakkında Bilgiler

Curaçao adası diğer birçok Karayipler adasında olduğu gibi tarihte sicili pek temiz değil, Hollanda Afrika’dan topladığı köleleri Amerika’ya götürebilmek için Curaçao adasında aktarma yapıyordu. Kötü sicili sadece bu değil tabi ki geçtiğimiz yüzyılda Venezuela’nın rafinerilerin burada bulunuyor ve petrol işleniyordu ama zaman içerisinde Venezuela rafinerileri kendi ülkesine kurmaya başlamasının ardından Curaçao rahatlamış ve çevre kirliliğinin de ortadan kalmasıyla Curaçao adası turizmde adını duyurmaya başlamış. Şimdilerde plajlar muhteşem ve çevre kirliliği veya petrol ile alakalı hiçbir şey yok.

Curaçao Adası’nın rengarenk evleri Willemstad’da

Curaçao’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Willemstad, renkli evleriyle ünlü. 115 bin kişinin yaşadığı kent uzaktan bir panayır alanı gibi rengârenk görünüyor.

Curaçao Adası’na ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinden gelen turistleri görmek mümkün. Hollanda ağırlıklı olmak üzere son yıllarda Alman turistlerinde ilgisi oldukça arttı. Hatta geçtiğimiz yıl içerisinde Air Berlin, Düsseldorf ile Willemstad arasında direk uçuşları başlattı.

Adada Amerikan, Hollanda ve Portekiz’in kültürlerinin izlerini bulmak mümkün. Curaçao adasına geldiğiniz de bir araç kiralayarak tüm adayı gezebilirsiniz. Yollar oldukça düzgün ve sakin. Ada üzerine birçok sahil keşfetmenizi bekliyor olacak. Tekne kiralayarak onlarca küçük adacığı ve çevrede bulunan diğer adaları keşfe çıkabilirsiniz.  Konakladığınız otelden gezilecek yerlere ait bir harita alabilirsiniz veya turizm ofislerinden bilgi alabilmek mümkün.

Curaçao Adası Plajları

Curaçao adasında toplam 38 tane plaj var, tabiki bütün plajları bir günde genel imkansız. Ama ben sizlere en güzel bir kaç plaj ismi vermek istiyorum. Grope Knipe, Blue Bay, Cas Abao, Jeremi, Kalki, Pirate Koyu, DaaiBooi Koyu, Porto Marie Plajı görmeniz gereken plajlar arasında olmalı.

Diğer Egzotik Adalar ilginizi çekebilir.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.