Erken Rezervasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Erken rezervasyon yaparken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl erken rezervasyon yapmalıyız ki hiç sorun olmadan unutulmaz bir tatil yapabilelim.

Erken Rezervasyon Nedir?

Erken RezervasyonErken Rezervasyon otellerin yaz aylarında otelini dolu geçmesini garanti altına almak için seyahat acentelerine indirimli olarak oda vermesi denebilir.

Öncelikle tatil herkesin hakkı, herkes tatil yapmalı, dinlenmeli, yeni yerler keşfederek standartlaşan hayatına farklı bir renk katmalı fakat tatil maliyetleri oldukça yüksek olduğundan özellikle bütçesi az kitleler tarafından hayli zor olmakta.

Tatil için ayırdığınız bütçenin az olması durumunda tatil yapmak ya hayal olacak yada çok düşük kalite bir otelde tatil yapmak gerekecek. İşte burada erken rezervasyon yaptırmak sizlere iyi bir otelde çok uygun fiyata tatil yapma fırsatı sunacaktır. Buraya kadar doğru değil mi? Esas iş bundan sonra başlıyor erken rezervasyon yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz ki tatilimiz mahvolmasın.

Erken rezervasyon yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Tarih seçimi

İlk olarak izin tarihinizi belirlemekle işe başlayın. İzin tarihinizi üç aşağı beş yukarı belirlemeniz tatil tarihinizi şimdiden belirlemiş olduğunuzdan seçecek olduğunuz tatil bölgesi veya otel konusunda seçim alanınızı biraz daraltarak daha kolay seçim yapmanızı sağlayacaktır.

Tatil bölgesi seçimi

Tatile gitmek istediğiniz bölgeyi seçin. Burada dikkat etmeniz gidecek olduğunuz tarihe göre bölge seçimi yapmanız. Kısaca bu şu demek: Mayıs ayında tatile gidecek olduğunuzu varsayarsak bölge olarak Ayvalık’ı seçmeniz gibi. Ayvalık’ın denizi Mayıs ayında hayli soğuk olacağından denizden uzak bir tatil geçirebilirsiniz. Bunun yerine Fethiye gibi denizi sıcak bir bölge seçebilirsiniz.

Tatil yapacağını oteli doğru seçin

Bölgeye karar verdikten sonra size en iyi hitap edecek oteli seçin. Aile, çift veya tek olarak nasıl gidecekseniz otel seçimizi ona göre yapmalısınız. Örneğin genç bir çift olarak sevgiliniz veya eşinizle hem eğlenebileceğiniz hem de huzurlu bir tatil hayal ediyorsanız aile otelleri size tam olarak beklentinizi vermeye bilir. Otellere giden kalan kişilerin internete yaptığı yorumları inceleyerek daha doğru bir seçim yapabilirsiniz. İnternetten otel için yazılan yorumları mutlaka okuyun.

Rezervasyon aşaması

Rezervasyon yaptırmak. Buraya kadar her şey tamamsa eğer erken rezervasyon yapabilirsiniz ama sadece erken rezervasyon yaparak tatil gününü beklemek olmaz.

Erken rezervasyon & tatil sigortası

Erken rezervasyon yaptırırken mutlaka erken rezervasyon sigortası ve tatil sigortası  yaptırın ve acentenizden mutlaka poliçesini isteyin. ER sigortası olası tatil tarih değişikliğinde 3 gün öncesine kadar kesintisiz para iadesi alma hakkı verecektir. Ama bunun yapıldığından emin olun.

Rezervasyon teyidi

Turizm şirketleri oda kontenjanına göre Nisan ayının son gününde otele yapmış olduğu satışları bildirir ve sizin ödemenizi yapar. Bu tarihten sonra mutlaka otelden rezervasyonunuzun teyidini alın. 5 dakikalık bir telefon görüşmesi size bir şey kaybettirmez.

Otele giriş belgesi

Acentenizin size verdiği Voucher (Otel giriş belgesi) mutlaka saklayın ve tatile giderken yanınızda bulundurun.

Doğru seyahat acentesi seçimi

Tur şirketi seçiminde dikkat edin. Aynı otelin başka firmalardaki fiyatlarını inceleyin. Örneğin X firmasında 100 TL olan gecelik ücret Y firmasında 50 TL olamaz. belki 3 lira beş lira fiyat fark edebilir ama bu fark %15-20 olamaz. Bunda bir iş olabilir. Sonuçta kimse zararına tatil satmaz.

Erken rezervasyon için en ideal zaman

Erken rezervasyon yapmak için en iyi zaman Şubat ayının 10’undan sonradır. Çünkü Türkiye’de gerçek erken rezervasyon fiyatları Turizm fuarının hemen öncesi veya fuar dönemi belli olur. Daha öncesinden erkenden rezervasyon yapan bir çok firma kendisinin belirlediği fiyatları çıkar buda sizi veya acenteyi bir zaman sonra zor durumda bırakabilir. BU söylediğime tek yetkili çalışan oteller dahil değildir. Çünkü o otelin tek yetkili satış acentesi olan bir acente zaten aylar öncesinden otel ile kontratını yapmış fiyatlarını belirlemiştir. Zaten satış yetkisini tek bir acenteye veren otelin fiyatlarını başka sitelerde veya acentelerde göremezsiniz.

Abartılı indirimlere inanmayın

%35 maksimum %40 üzerine indirimlere inanmayın. Kısaca anlatmak gerekirse. Bir acentenin otelden alacağı komisyon %25’dir. Otelin acenteye belirli periyotlarda vereceği ER indirimi en fazla %15’dir. Buda 100 TL değerinde ki bir otelin 60 TL’ye düşeceği anlamına gelmez. Hesaplama şu şekilde sizde yapabilirsiniz. 100 TL gecelik ücreti olan otelin %25 acente komisyonu düşülür 100×0,75= 75 TL. Şimdi acentenin oteli alış ücretini bulduk. Otelin ekstra verdiği erkenrezervasyon indirimini düşelim. 75 TL x0,85 = 63,75 TL otelin bir acenteye maliyeti.

BU acente bu oteli size nasıl olursa %50 indirimle satabilir. Bunun tek açıklaması var 100 TL olan otelin ücretini 150 TL gösterecek ve %50 indirim yaparak size 75 TL’ye satacak. Veya zararına satacak size otele gireceğiniz zaman otele bu bedeli ödeyemeyecek ve siz zor durumda kalacaksınız.

Bir acentenin maliyeti var, masrafları var, kredi kartı komisyonu var. 12 taksitle size bunu satması demek en az %12 bankaya komisyon ödemesi demek. Hesap kısaca bu şekilde siz eğer çok uygun fiyatla gördüğünüz otelde hayal kırıklığı yaşamamak için birazda gerçekçi fiyatlara bakın. Ucuz diye daha sonra zor durumda kalmayın.