Bakir Yunan Adası, Skyros

/ 18 Eylül 2019 tarihinde eklendi 26 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 86 okunma / yorumsuz
Bakir Yunan Adası, Skyros

Skyros Adası tatilinizde denizden, kumdan ve güneşten uzaklaşmadan kendi dünyanızda güzel bir tatil geçirmenize imkan veriyor. Böyle bir tatile hemen herkesin ihtiyaç duyduğu veya duyabileceği bir gerçek. Bugün sizlere yine çok farklı bir balayı seçeneyi sunmak istiyorum, hatta öyle ki bizim kültürümüzden, yemeklerimizden çokta uzak değil. Çok az kişi bildiği için biraz özel, sessizliği, denizi, kumsalları ile cennet vari bir yer ve ben bu Yunan Adaları içerisinde en sevdiğim 3 adadan  en güzeli.

Skyros Adası Nasıl bir yer?

Ben belki biraz huzuru, kendimle kalmayı sevdiğimden midir bilmiyorum ama Skyros Adası veya benzer adalar beni benden alıyor, doğal ortamda her zaman romantizmin tadını çıkarak birşeyler bulmayı başardığımdan partnerimin beklentilerine cevap verebiliyor olmam burada geçireceğim zaman boyunca onunda sıkılmadan bir zaman geçirmesini sağlıyor olabilir. Ama ben şunu iyi biliyorum ki balayı tatili veya evlilik yıl dönümü tatili olsun bu adada kendinize gelecek, her daim yapacak güzel şeyler bulacaksınız. Belki tam bir turizm cenneti değil, lüks oteller yok ama burada doğanın sizlere sunduğu tüm güzellikler hiç insanın ayak basmadığı bir ada kadar güzel ve bakir. Yine lafı çok uzatdım hadi biraz bu cennet Yunan Adası’nı tanıyalım.

Skyros Adası, Yunan Adaları
Skyros Adası, Yunan Adaları

Bizim İskiri olarak tanıdığımız Skyros adası Yunan adaları içerisinde bakir kalmayı başarmış, hala eski gelenek ve göreneklerini yaşayan, turizmden nasibini tam almamış biraz otantik, biraz romantik ama görmeye, değer bir ada.

Skyros Adası nerede?

Ege’nin kuzeyine doğru, Midilli adasının güney batısında yer alan İskiri (Skyros) adası, Şeytan adaları olarak bildiğimiz takımadaların en büyüğü. Adayı diğer yunan adalarından ayıran en önemli özelliklerinden birisi hala bakir kalmayı başarmış olması, öyle ki ada üzerinde dolaşırken keçi seslerinin dalga sesleri ile harmanlandığına çok kez tanık olabilirsiniz. Sadece keçi değil aslında eşek, koyun bunlara dahil edilebilir.

Aslında hiç güzel başlamadım bu yazıya sizlere hemen keçiden, eşekten bahsettim ama bunu neden böyle yaptığım konusuna gelince burası turizmden tam anlamı ile hakkını almamış bir yer. Üç bin kişinin yaşadığı, çok fazla turistik tesis yok hatta bu ada hiç bir Yunan iline de bağlı değil. Kendi kendini idare eden bağımsız bir belediye yapısına sahip. Belki de bu yüzden bu muhteşem ada gözden kaçmış ve turizm yatırımlarından nasibini alamamış.

Şeytan takımadalarının en büyüğü olmasına rağmen 210Kmlik bir yüz ölçüme sahip adanın iki bölgesinde liman ve yerleşim var. İlki adanın aynı zamanda en büyük yerleşimin olduğu Skyros merkezi ikincisi de Linaria. Daracık sokaklarında yürürken adeta bir labirentte hissedeceksiniz kendinizi. Beyaz badanalı ve düz çatılı evleri diğer adaların mimarisinden bile hayli farklı. Hemen her köşeden sanki sonsuzluğa uzanırcasına karşınıza çıkan Ege mavisine burada bir kez daha hayran olduğumu belirtmeden geçemiyorum.

1979 yılında orta çıkan bir antik kent hızla turizme kazandırılmaya çalışılmakta. Milattan önce 2.500 yılından bu yana taşıdığı gizemler kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla ortaya çıkacak. İskiri (Skyros) Adasına ulaşım için uçak düşünürseniz ancak kendi özel jetinizin olması gerekir veya adaya gelen 20-30 kişilik uçakları kullanmanız gerekecek. Diğer Yunan adalarına göre buraya ulaşım oldukça zor ama buranın doğallığı bakirliği karşısında buraya gelebilmek için çektiniz yorgunluğa değeceğini anlayabilirsiniz.

Denizden ulaşmak isteyenler için Selanik veya Pire’den kalkan feribotlarla 2 saatlik bir yolculuk yapmak ve komşu ada Evia’ya gelerek oradan motorlar ile Skyros adasına gelebilirsiniz.

Skyros (İskiri) adası gezilecek yerler:

Skyros Merkezi Sıcak kanlı insanların ellerinden yeni lezzetler tatmak için gelmeniz gereken bir yer. Ada üzerinde sanki bir kayaya tünemiş gibi hissiyat uyandıran merkez ada gezinizin ilk durağı olmalı. 

Sakinliği bizim gibi konsantre olmanın sorunluğu olduğu insanlar için ideal bir yer. İskiri adasının en gözde koylarından birisi olan Atsitsa, Faltaits Historical ve Folklore Müzesi ve Molos Plajı ada gezinizde uğrak noktalarından olmalı. 

Ayrıca adanın küçük tepelerinde gezintinizi Ege’nin benzersiz maviliğinde oldukça mutluluk verecek bir aktivite olacaktır.

Burada denizi her gördüğünüz yerde gönül rahatlığı ile yüzebilirsiniz. Billur gibi berrak suyu ve benzersiz mavisi ile Skyros Adası’nı mutlaka keşfetmelisiniz.

Buradan Skyros adası için daha fazla bilgi almak mümkün fakat Türkçe dil desteği ne yazık ki yok.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.