Svalbard gezilecek yerler ve yapılması gerekenler

/ 29 Eylül 2019 tarihinde eklendi 29 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 120 okunma / yorumsuz
Svalbard gezilecek yerler ve yapılması gerekenler

Svalbard gezilecek yerleri hakkında bilgiler vermeden önce Svalbard gezi planını nasıl yaptım onu yazmak istiyorum. Doğaçlama gezmek her zaman keyif verir, Avrupa’da kışa merhaba dediğimiz şu günlerde var olan soğuk az geldi. Bende biraz daha soğuk bir yer olan Svalbard’ın başkenti Longyearbyen’a çok ekonomik fiyata karşıma çıkan uçak biletini almadan edemedim.

Longyearbyen

Hakkında hiç bir bilgi sahibi değilken, tesadüfen bulduğum uçak bileti sayesinde gitmek istediğimi söylediğimde herkes karşı çıktı, ama kararlıydım gidecektim. Var olan kayak kıyafetlerimin biraz daha kalın olanlarından aldıktan sonra yolculuk hazırlıklarına başladım. Neden kayak kıyafeti kayak yapmaya gitmiyorum belki ama orada nasıl sıcak durulur ki. Bildiğim en güzel sıcak tutan kıyafet kayak pantolonu ve montu. 10binlik kayak montu ve pantolonun altına giydiğim termal içlikleri, polarları yazarsam emin olun kocaman bir “OHA” diyeceksiniz.

Svalbard başkenti dünyanın en kuzeyinde ki başken Longyearbyen

Svalbard, dünyanın en kuzeyi değil en kuzeyine çok yakın bir yer ama başkenti Longyearbyen dünyanın en kuzeyindeki başkent. Burada şunu tam anlamadım aslında, Norveç’in başkenti Oslo, Svalbard’ın başkenti Longyearbyen buraya kadar tamam ama Svalbard Norveç’e bağlı nasıl oldu anlamadım. Bizim alışık olmadığımız yönetim şekli olmasından kaynaklı sanırım. Eyalet sistemini Avrupa’da oldukça öğrendim ama buna daha kafam pek basmadı.

Svalbard nasıl gidilir?

Köln’den kalkan uçağımız yaklaşık 3,5 saat kadar yolculuğun ardından Norveç’in başkenti Oslo’ya vardı. Köln – İstanbul arası da 3,5 saat belirtmekte fayda var. Oslo havalimanında 25 dakika kadar bekledikten sonra bizi Longyearbyen’a götürecek olan uçağa bindik ve buradan sonra 3 saat kadar daha uçakla yolculuk ettikten sonra bembeyaz bir piste indik.

Longyearbyen
Longyearbyen

Havalananının hemen çıkışında ayaklarım ilk defa buza değdiğinde o kadar kalın kar botu olmasına rağmen ayaklarıma gelen serinlik hissi eyvah dememe neden olsa da burada yaşayanlarda bir insandı. Zaten kısa bir tatil olduğu için hiç zaman kaybetmeden taksi ile otele geçtim. Düşünüyorum aptallığıma ama elimde değil 4 gün Longyearbyen gezisi için 6,5 saat uçtum en az 2 saatim havalimanlarında geçti. Çılgınlık bu.

Svalbard
Svalbard

Konaklama

Otelin penceresinden dışarıya baktığımda gözümün alabildiğine kadar uzanan buzla kaplı dağlar, sokaklar hayret verici ve korkutucu. Bir daha kayak yapmak için gittiğim dağlara asla soğuk demem ve de korkmam.
Çok bilmişlik yaparak Köln’den almadığım Svalbard gezilecek yerler kitapçığı için burada hayli bir para veriyorum. Otelde tanıştığım bir gezgine ona katılıp katılamayacağımı sordum ve ondan olumlu cevap gelince çok mutlu oldum.

 

Avrupa gezisinde olduğu gibi Svalbard’da kendi başınıza gezmek imkansız. O yüzden çok planlı olmakta fayda var. Benim yaptığım plansız yola çıkma, bir çok ülkede olabilir ama burada asla olmaz. Çünkü siz ne kadar erkek olursanız olun buz, soğuk erkek adam diye ayrıt etmiyor 🙂 Hele ki birde benim gibi kış sezonun başladığı hava sıcaklıklarının -20 derecelerde olduğu bir zamanda.

Svalbard’da neler yapılır?

Kutup Işıkları

Hazır kutup bölgesine geldik köpeklerin çektiği kızaklarla kuzey ışıklarını seyretmeye gitmemek olmaz değil mi. Aslında beni buraya getiren en büyük etkenlerden birisi de Kuzey ışıklarıydı. Katıldığımız bu turdan önce bizi topladıkları alanda üzerimizde ki kıyafet ve botları kontrol ettiler. Botların altına kaymayı engelleyecek bir aparat satıl almak durumunda kaldım. Acemilik işte. Saat dokuzda 8 kişilik bir gurup ile birlikte çıktığımız yolculuk hayatta tecrübe ettiğim en farklı yolculuklardan birisi oldu.

Svalbard Kuzey Işıkları
Svalbard Kuzey Işıkları

Köpeklerin havlama sesleri ile Kuzey’in buzdan dağlarına doğru hızla yol alırken kat kat giyinmeme rağmen vücuduma iğne ucu kadar bir yerden giren soğuk havanın ürperttiği tenim, gözümü alan beyaz örtü ile daha da arttı. Rehberlerin ısıtarak ikram ettiği meyve suları ve kızak çeken köpekler hakkında hayli bilgiler aldık.

Gecemi gündüz mü beynim döndükten sonra kuzey ışıklarını görebileceğimiz en güzel noktaya geldiğimizi rehberlerin bağırışlarıyla öğrendim.

Svalbard Kuzey Işıkları
Svalbard Kuzey Işıkları

Bizim şansımıza olsa ki güzel bir havada tekne gezisi yapma fırsatı bulduk. Buzların arasında tekne ile gezmek konusunda hiç bir fikir sahibi değilken Titanik aklıma gelmedi değil.

Svalbard Müzesi

Svalbard müzesinde 19. yüzyıldan bu yana bir çok hayvan, doğa ve canlı fotoğraflarını görebileceğiniz bir yer. Burada anlatılanları doğru anlamanız durumunda küresel ısınma denen baş belasının doğal hayata ne kadar büyük zararlar verebildiğini çok daha iyi anlayabileceksiniz.

Spitsbergen Airship Müzesi

Spitsbergen Airship Müzesi hayli ilgimi çekti. Svalbard’dan kalkan 3 Airship’in hikayesi anlatılmaya çalışılıyor. 1900lü yıllarda popüler bir hava ulaşım aracı olan Airship hakkında video, fotoğraf, harita, kartpostal gibi bir çok dokümanı görme fırsatınız var.

Svalbard Kirke

Svalbard Kirke yani dünyanın en kuzeyindeki Kilise. Sıcak bir kahve içmek ve giderken eşe dosta götürmek için hediyelik eşya alabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

Buzlarda yürümeyi dene 🙂

Sakın buzullarda yürümeden dönmeyin, Svalbard gezimde en keyif aldığım aktivitelerden birisi oldu. Buzul mağaralarında, buz kanyonlarında yürümek korlu ile heyecanı bir arada bulabileceğiniz en güzel aktivelerden birisi. Buralara rehbersiz kesinlikle gitmeyin, gitmeye de kalkmayın. Normal şartlarda kasaba veya şehir dışına silahsız gitmek çok tehlikeli nedeni kutup ayılarının aç bir anına denk gelirseniz saldırıya uğrayabilirsiniz.

Tekne turları

Buraları keşfetmek için yapılabilecek en güzel şey 2 günlük gemi turları ben bir günlük tekneye benzeyen gemilerle yaptım tadı damağımda kaldı.

Fotoğraf çekmek
Fotoğraf makinemde benim gibi böyle bir atmosfere alışık olmadığı için her 5 dakikada bir cebimde bataryasını ısıtmak zorunda kaldım, objektifin donup buhar yapmasını saymıyorum bile.

Paylaşmak ister misin?

Erdener

Doğaçlama gezer, nerde akşam orada sabah.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.