Santorini Adası gezilecek yerler ve balayı tatili.

/ 20 Eylül 2019 tarihinde eklendi 26 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 75 okunma / yorumsuz
Santorini  Adası gezilecek yerler ve balayı tatili.

Santorini  Adası romantizm ile özleşmiş bir ada öyle ki, her sokağında romantik bir fotoğraf karesi yakalamak mümkün. Ada her geçen gün biraz daha tanınmakta buda her geçen gün daha fazla evlenmek için gelen çift yada balayı tatili için gelen olması demek. Volkanik bir ada olan Santorini muhteşem gün batımına sahne olmakta.  

 Santorini  Adası, Yunanistan’ın klasik şehircilik anlayışından uzak, doğal güzellikleri, eşsiz kumsalları ve farklı mimarisi ile gözde bir Yunan adası. Santorini  ülkemizden de bildiğimiz gibi yaz aylarında daha çok ilgi gören kış aylarında ise gelen turistlere harika manzaralar sunuyor. Bodrum’dan alışık olduğunuz beyaz boyalı evlerinin kubbeleri mavi tonu ile süslenmiş. Evlenmek veya balayı tatilini geçirmek için gelen turistlerin sayısı her geçen gün artan Santorini adasında özellikle Türk olduğunuzu belirttiğiniz de mutlaka Yunan aksanıyla sizinle Türkçe konuşmaya çalışanlar olacaktır. Sımsıcak karşılama ve yoğun ilgi görüyoruz Santorini adasında.

Santorini Adası’nın gezilecek yerleri

Santorini adasının merkezi sayılan Fira, kıyıdan yaklaşık 270 metre yükseklikte bulunuyor. Buraya ulaşmak  isteyenlerin için bir kaç seçenek var. Nostalji yapmak isteyenler için eşekler, doyumsuz manzara seyretmek isteyenler için teleferik veya el keyif çıkmak istiyorum diyenlerin yaya olarak çıkabileceği bir yer. Fira merkezine ulaştığınızda harika deniz manzarasına sahip kaffelerde soğuk bir şeyler içebilir ve ardından Fira’nın en ünlü sokağı olan Agiou Mina’da kısa bir gezinti yapabilirsiniz. Agiou Mina sokağından ilerlediğiniz zaman beyaz çanı ve mavi kubbesi ile adanın en ünlü Kiliselerinden olan Agiou Mina Kilisesi‘ne ulaşabilir bu harika görüntüleri ölümsüzleştirebilirsiz.

Fira gezinin ardından Santorini  Adası mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunan Oia köyüne gidebilirsiniz. Fira’dan düzenli olarak kalkan otobüslerle gidebileceğiniz gibi araba veya motor kiralayarak da gidebilirsiniz. Oia eşsiz manzarası, farklı mimarisi, tarihi güzellikleri ile ğnlü bir yer olduğu gibi  Caldera Koyu‘nun hemen yanı başında olduğu için adaya gelen turistler tarafından çok beğenilen bir yer. Venedik döneminden kalan Venedik kalesinin burçlarını, Minos uygarlığından günümüze kadar ulaşan önemli eserlerini  Oia gezisi sırasında görmenizi öneriyoruz.

Santorini adası yemek kültürü olarak bizim kültürümüze çok uzak olmadığı için farklı lezzetlere alışmanız zor olmayacaktır. Yemek için en çok Fira merkezinde bulunan restoranlar tercih edilse de Oia’nın sahilinde bulunan küçük balık restoranları bu berrak sularda yetişen balık çeşitlerinden güzel örnekler sunuyor. Santorini adası sulak bir ada olmadığı için karşımıza çıkan mezelerin büyük bir kısmı kurutulmuş sebzelerden yapılmakta. Kurutulmuş domates, patlıcan gibi sebzelerin zeytinyağının eşsiz lezzeti ile birleştiğinde nasıl tatların ortaya çıkacağını tahmin etmekte zorlanmazsınız sanırım.

Adada yetişen üzümlerden yapılan şaraplar Santorini adası gezinizde tatmanızı öneriyoruz. Bizdeki şarap yapımından farklı olarak kurutulmuş üzümlerden elde edilen şaraplar bizim alıştığımız şaraplara göre biraz daha tatlı ama tatmaya değer.

Santorini Adası’nın plajları

Santorini Adası alıştığımız ince kumların dışında çakıllı bir sahip yapısına sahip fakat sahildeki ponza taşların rengi eşsiz görüntüler sunuyor. Santorini adası tatili dönüşünde eminim ki  ponza taşlarından bir kaç tane yanınıza almak isteyeceksiniz. Santorini adasının en ünlü plajı Kamari plajı ve siyah ponza taşlardan oluşmakta. Ada üzerinde bir çok farklı renkte ponza taşlarından oluşan plajlar görmeniz mümkün. 

Santorini adasında yapacağınız tekne turları ile çevrede bulunan küçük adaları ziyaret edebilir eşsiz manzaralarını fotoğraflayabilir ve denize girebilirsiniz. Tekne turlarına Oia ve Fira’dan katılabilirsiniz.

Santorini gece hayatı

Mykonos adası gece hayatı olarak en hareketli ada fakat Santorini adası gece hayatı da Mykonos adasının gece hayatından kalır yanı yok hatta Mykonos ile Santorini gece hayatı anlamında tam bir yarış içerisindeler. Fira gece hayatı bakımından oldukça hareketli bir yer. Alternatifin fazla olması fiyatlara da biraz yansıyor. 

Santorini tatili dönüşünde Oia köyünden hediyelik şaraplarınızı alabilirsiniz. Burada tatlı, sek hemen her bağın farklı şarap seçeneklerinden seçtiğiniz şaraplardan hatıra olarak veya hediye olarak alabilirisiniz. Fira’dan küçük hediyelik eşyalardan almak mümkün.  Diğer bölgelere göre fiyatlar burada biraz daha ekonomik olacağı için Fira’dan küçük hediyelikleri alabilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tavsiye

Pattaya Gece Hayatı