Paris gezilecek yerler ve mutlaka görülmesi gereken yerleri

/ 4 Ekim 2019 tarihinde eklendi 4 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 58 okunma / yorumsuz
Paris gezilecek yerler ve mutlaka görülmesi gereken yerleri

Paris ünlü caddeleri, anıtları, müzeleri, Eyfel Kulesi gibi bir çok abide denebilecek yapılarıyla dünyanın gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır.

Paris Hakkında

Sen Nehri'nden Eyfel Kulesi
Sen Nehri’nden Eyfel Kulesi

Hemen herkesin Avrupa’da mutlaka görmek istediği şehirler arasında olan Paris, Sen Nehri’nin kurulu parfümü, anıtları, sanat ve kültür yaşamı ile dünyanın her yerinden turistleri kendine çekmeyi başaran muhteşem bir şehir.
Lyon gezimizin ardından kendimizi Paris’in büyüleyici sokaklarında aldık. Gezimizi hep çok merak ettiğimiz Eiffel Kulesi‘nden başlamayı çok istemiştik fakat daha fazla zaman kaybetmemek için konakladığımız otele en yakın yerden gezimize başladık.

Paris Gezilecek Yerler

Orsay Müzesi (Musee d’Orsay), Paris

Musee d'Orsay, Paris
Musee d’Orsay, Paris

Eski bir tren garı bugün Paris’in en önemli sanat merkezi olmuş. 1848 ila 1915 yıllarından kalma resim, heykel, mobilya, ve fotoğraflar bizleri Paris’in büyüsüne hemen kapılmamızı sağlıyor. Aklımızda kaldığı kadarıyla tarihi hakkında bilgi vermek gerekirse Orsay Tren garı olarak 1898 yılında inşa edilen bu tarihi yapı 1986 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından açılışı yapılır ve bugün Fransa’nın en önemli devlet müzesi olarak Fransa’ya kazandırılır. Müzede bir çok sanatsal sergilerde organize edildiği için biletinizi alırken Müzeyi gezeceğinizi belirtmenizde fayda var. Müze gezisi 9 €, sanatsal sergileri de gezmek isterseniz 12 €’luk bilet almanız gerekiyor. (Telefon: +33 (0) 1 40 49 48 14)

Palais Garnier (Opéra Garnier)

Opéra Garnier
Opéra Garnier

Paris gezinizde uğrak noktalarınız arasında olması gerektiğini düşünüyorum. 1800lü yıllarda yapımı tamamlanan bu anıtsal yapı 1920li yıllarda Fransız Tarihi Anıt olarak kabul edilir ve turizme kazandırılır. Palais Garnier içerisinde en çok dikkatimizi çeken muhteşem işlemelerin ve işçiliğin sergilendiği büyük merdiven oldu. Fransa tarihinin en önemli mimarlık örneklerinden olan Palais Garnier, tavanları Paul Baudry tarafından boyanmış ve adeta müzik tarihine kısa bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. (Telefon: +33 (0) 1 58 05 49 42)

Orangerie Müzesi (Musée de l’Orangerie)

Musée de l'Orangerie
Musée de l’Orangerie

Sen nehrinin kenarında Tuileries Sarayı’ın eski limonluğu olan Orangerie Müzesinde Maurice Utrillo, Henri Matisse, Chaim Soutine, Paul Cézanne gibi bir çok ünlü ressamın eserlerini görmek mümkün. Resim tutkusu olan birisi iseniz Orangerie müzesinde asla sıkılmayacaksınız. Claude Monet ‘a ait resimler müzede en çok ilgi gören eserler arasında.(Telefon: +33 (0) 1 44 77 80 07)

Alexandre Köprüsü

Alexandre Köprüsü, Paris
Alexandre Köprüsü, Paris

Sen nehri üzerinde bulunan Bu muhteşem köprü altın yaldızlı süslemeleri ile adeta Sen nehrinin boynunda bir gerdanlık gibi duruyor. Köprü üzerinde ki süslemeler, heykelleri görüp de etkilenmemek elde mi ? Eğer Paris’i anlatacak bir fotoğraf çekmek istiyorsanız bunu yapabileceğiniz en güzel yer ilk olarak Eiffel Kulesi ardından Alexandre Köprüsü olacaktır. Köprüde süse dekora çok fazla önem verilmiş, özellikle gece ışıkların açılmasıyla orta çıkan manzara görülmeye değer.

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi
Louvre Müzesi

Fransa’nın en büyük müzelerinden birisi olan Louvre Müzesi, İstanbul’da bulunan tarihi camilerimizde gördüğümüz çinilerin aynını görebileceğiniz bir. Ne alaka İstanbul’daki camilerdeki çinilerle Fransa’nın Louvre Müzesinde bulunan çiniler derseniz bunun mantığını bulmak size kalmış.

Louvre Müzesi
Louvre Müzesi

Çok zor değil nedenini bulmak. İslam üzerine bir çok eserin sergilendiği müze Dünya’nın en çok ziyaretçi alan sanat müzesi. Müze Fransız ihtilalından sonra açılan ilk Devlet müzesi olma unvanına sahip. (Telefon: +33 (0) 1 40 20 50 50)

Eyfel Kulesi

 

Eyfel Kulesi, Paris
Eyfel Kulesi

Fransa’nın demir kulesi olan Eiffel Kulesi, Fransa’nın logosu olmuş durumda. Fransa’nın yada Paris’in en önemli turistik yeri olan Eyfel Kulesi adını inşa firmadan alıyor. Yılda ortalama 6-7 milyon turisti çeken Eyfel Kulesi Paris gezinizin durakları arasında olmalı. Kule 1800li yıllarından sonraların Fransız devrimimin yüzüncü yılı anısına yapılmış.

Eyfel Kulesi, Paris
Eyfel Kulesi, Paris

Eiffel Kulesine kadar gelipte kuleye çıkmadan dönmek olmazdı bizde çıkmak istedik fakat plansız gezi yapmamızdan bu planımızı bir gün ertelemek zorunda kaldık nedeni ise çok kalabalık olmasından. Ertesi gün Eiffel Kulesinin zirvesine çıkıp o nefes kesen manzarası izleme fırsatı bulabilsek de kaybolan bir günümüz bizim için çok değerliydi. Kule etrafında ki çimlik alanlar çok yorulduğunuzda soluk almak için ideal.

Paris Zafer Takı

Zafer Takı, Paris
Zafer Takı, Paris

Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında bulunan Paris’in önemli anıtlarından birisi. Şanzelize Caddesini gezerken özellikle batı yönünde gezenler caddenin sonuna doğru Zafer Takı’nın silüetini görebilirler. Aslında Paris’in tam ortasında demek daha doğru olacaktır çünkü 12 cadde ve bulvarın sonu Zafer Takı’nda bitiyor. Anıta vardığınız sanatsal boyutta incelendiğinde görkemini anlamak mümkün.

Şanzelize Caddesi (Champs-Élysées)

Şanzelize Caddesi
Şanzelize Caddesi

Paris’in en güzel caddesi demek yanlış olmaz. Paris’e gelen herkes mutlaka bu caddeye gelir. Cadde boydan boya alış veriş mağazaları ile dolu, akşam saatlerinde yapılan muhteşem ışıklandırma Şanzelize Caddesi’nin çekiciciliğini bir daha arttırmakta. Noel’e yakın zamanlarda giderseniz, ışıklandırma ve süsler çok daha. Özenle hazırlanıyor.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali son zamanlarda talihsiz bir olay yaşadı ve çatının büyük bir kısmı yangında zarar gördü. 2019 yılı itibariyle ziyarete kapalı, ama uzaktan görmek bile sizi heyecanlandırmaya yeterecektir. Meryem Ana’ya ithafen yapılan Notre Dame Katedrali, 1345 yılında tamamlanmış. Paris’te görebileceğiniz en güzel Fransız Gotik mimarisi örneklerinden birisidir.

Concorde Meydanı (Place de la Concorde), Paris

Place de la Concorde
Place de la Concorde

Eğer yaya olarak geziyorsanız aslında mutlaka siz buradan geçeceksiniz. Örnek Louvre Müzesinden Şanzelize caddesine gitmek isteseniz içerisinden geçeceksiniz. Bir çeşme ve bizim dikilitaş gibi bir abidesi bulunan meydanda fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz. Benim şansıma dönme dolapta vardı, Paris’i kuşbakışı görebilirsiniz.

Sacré-cœur Bazilikası (Basilique du Sacré-Cœur), Paris

Basilique du Sacré-Cœur
Basilique du Sacré-Cœur

Paris gezinizde gitmezsem olmaz diyeceğiniz muhteşem bir bazilika, aynı zamanda muhteşem bir Paris manzarası sunuyor. Ortaçağ mimarisi ve sanatla ilgilenen herkesin hayran kalacağı bir yapı. Hatta öyle ki Notre Dame Katedrali’nin den sonra Paris’in en çok turist çeken yeri. Ayrıca Ressamlar tepesi olarak bilinen Montmartre görebileceğiniz başka bir nokta. Burada bir çok ressamla tanışmak fırsatı bulmak mümkün.

 

 

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tavsiye

Son deminde Tuz Gölü