Neuss gezilecek yerler, Neuss gezi rehberi

/ 29 Eylül 2019 tarihinde eklendi 11 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 90 okunma / yorumsuz
Neuss gezilecek yerler, Neuss gezi rehberi

Neuss tarih, mimari, kültür anlamında konuklarına çok şeyler sunuyor. Şehrin görkemli simgesi, Quirinus Münster gibi bazı tarihi yapılar, Neuss’un siluetini şekillendiriyor.

Neuss daha çok tarih, kültür hatta tarihi görkemli yapılara ilgisi olanlar mutlaka görmesi gereken bir şehirdir. Bu görkemli binalardan elbette bahsedeceğim ama önce itiraf etmem gereken bişey var. Büyük bir merakla gittim Neuss’a ama tren istasyonunda şaşırdım, çünkü diğer şehirlerde gördüğüm o pırıl pırıl tren istasyonunu yoktu. Harabeyi andıran görüntüsü beni çok şaşırtmıştı.

Neuss Tren İstasyonu

Neuss gezilecek yerler

Quirinus Katedrali, Katedral Meydanı, Neuss

Geziye ilk önce Neuss’un simge yapısı olan Quirinus Katedrali ve onun meydanından başlamak doğru bir seçim olacağını düşünüyorum. 1209 – 1230 yılları arasında Romalılar tarafından inşa ediliyor ve bugün Neuss’un hala en yüksek yapısı.

Obertor

Obertor, ortaçağda kenti korumak amacıyla inşa edilmiş 6 giriş kapısından birisi olan surlardan geriye kalan Neuss’un tarihi bir değeri. Büyüklüğü ortaçağda kentin ne kadar önemli olduğunu ve korumak için neler yaptıklarının bir göstergesi olarak düşünmek gerek.

Blut Kulesi ve Windmühlen Kulesi

Her iki kulede orta çağ mimarisinin en güzel örneklerinden. Blutturm Türkçesi Kan Kulesi, Ortaçağ’da hapishane olarak kullanılan içerisinde işkence odalarının bulunduğu bir kule.
19. yüzyılın ortalarına kadar yel değirmeni olarak kullanılan Windmühlenturm, ortaçağda bir hapishane olarak da kullanılıyordu. Burada kalan en ünlü mahkum “Der Fetzer” adıyla tanınan, Rheinland’ın en büyük soyguncusu Matthias Weber’di.

Zeughaus

Zeughaus, 17. yüzyılın ortalarında inşa edilir. Bu tarihi yapı 1637’den 1802’ye kadar kilise ve manastır olarak kullanılır . Neuss’ta kalan bir askeri birliğin silah deposu olarak kullanılmış . Zaten adının Türkçe anlamı Cephanelik demek .

Vogthaus

Münsterplatz’ın kuzey tarafında 1597 yılında yapıldığı sanılan yapı, bir mahkeme amacıyla inşaa edilmiş. 21 m yüksekliğindeki tuğla bina, farklı seviyeleri ile oldukça farklı bir yapı .

Neuss limanı

Neuss’un limanı ortaçağdan bu yana Neuss için önemli biryerdi. Ortaçağ’da limanı olan kentler daha zengin olmuşlar bunun nedeni nehirden ulaşımın çok daha kolay olması. Neuss’u tanımak için gezinizde uğrak noktalarınız arasında olmasını tavsiye ederim.

Neuss’da Konaklama

Konaklamanız için oldukça seçenek var otel fiyatları 50 – 120 Euro arasında değişiyor. Eğer biraz konforlu bir konaklama tercih ediyorsanız Crowne Plaza Düsseldorf-Neuss, Holiday Inn Düsseldorf-Neuss, Dorint Kongresshotel Düsseldorf/Neuss gibi oteler arasında seçim yapabilirisiniz.

Not : Köln Neuss arası tren ile yaklaşık yarım saat sürmekte.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.