Lyon gezilecek yerler ve Lyon gezi rehberi

/ 4 Ekim 2019 tarihinde eklendi 4 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 66 okunma / yorumsuz
Lyon gezilecek yerler ve Lyon gezi rehberi

Lyon gezisi öyle bakıp geçmekten ibaret olmamalı, Lyon sokaklarında gezerken kendiyi 300 – 400 yıl öncesinde hissederek ve duyguyu yaşamalısınız. Lyon’un sizlere vaadi zaten bu yönde, tatilinizde deniz kum güneş üçgeninin dışına çıkın, ve orta çağda bir gezinti yapın. Lyonnais halkı ile biraz sohbet ederek buranın kültürel özgünlüğü hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Opéra de Lyon

Opéra de LyonLyon tarihi bir kent olduğu kadar sanatsal anlamda da güzel bir şehir. Bu nedenle gezimizin ilk gününde Lyon’un sanat merkezlerinden birisi olan Opéra de Lyon’u (opera-lyon.com)gezisi ile başlıyoruz Lyon’u keşfetmeye. 1989 – 1993 yılları arasında yenilenen Opéra de Lyon, 1200 kişi kapasitesi bulunuyor ve muhteşem bir akustiğe sahip. Lyon’un sanat hazinelerinden olan Opéra de Lyon’un büyük bir kısmı ahşaptan inşa edilmiş. Opéra de Lyon içerisinde farklı büyüklüklerde 6 adet sahne bulunuyor.

Traboules du Vieux Lyon

Traboules du Vieux LyonEski Lyon’un dar sokaklarında gezerken gizli yerleri keşfetme hissi biraz gezinize heyecan katacak. Lyon’da beklediğinizden çok fazlasını bulacaksınız diyerek gezimize bir başka tarihi öneme sahip olan Traboule ile devam ediyoruz. Traboule 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmekte. Dönemin tüccarları tarafından nehir üzerinden hızlı sevkiyat yapabilmek için kurulduğu düşünülen Traboule, halka açık bir yer. Her zaman ziyaret edilebilir.

Basilique Notre Dame de Fourviere

Basilique Notre Dame de FourviereLyon’da mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer Notre-Dame de Fourvière Bazilikası olmalı. Şehre hakim bir noktada 1872 yılında inşa edilmeye başlanan ve 1884 yılında tamamlanan katedral, Lyon gezinizde sizlere harika bir Lyon manzarası sunacağı gibi kendinin görkemi de büyüleyecek.

Parc de la Tête d’Or

Parc de la Tête d’Or, LyonAvrupa’nın en sevdiğim yanı şehir ne kadar kalabalık olursa olsun, yeşil alan ve parklara asla dokunulmuyor bu Lyon’da da böyle. Parc de la Tête d’Or, 290 dönümlük muhteşem bir park. Bu parkı gezmek başlı başına bir gün istemekte. Parka giriş ücretsiz ve yerel halk tarafından en çok uğranana yer. Park içerisinde küçük göller, piknik alanları, küçük bir hayvanat bahçesi, gül bahçesi, botanik bahçeleri görmek mümkün.

Musee du Cinema et de la Miniature

Musee du Cinema et de la Miniature, LyonSineme tutkunları için muhteşem bir gezi rotasını olacağını düşünüyorum. Fimlerde kullanılan eşyaların ve ekipmanların sergilendiği müzenin üst katında minyatür sergisi görmeniz yerler arasında olmalı.

Fourviere Hill

Fourviere HillLyon gezinizde bütün yaşların yerine oturmasını istiyorsanız, füniküler ( yokuş yerlere çıkmak için kullanılan tren) adı verilen trenimsi toplu taşıma aracı ile çıkın. Karşınıza çıkacak Lyon manzarası sizleri mest decektir.

Museum of Fine Arts of Lyon

Museum of Fine Arts ofHayli geniş bir sanatsal resim portföyüne sahip, dünyanın bir çok yerinden ressamların eserleri sergilenmekte. Fakat günümüz ressamlarının resimleride yine müze içerisinde sergilenmekte. Hemen alt katta yine tarihi heykellerin yanı sıra günümüz sanatçıların eserlerini görmek mümkün.

Le Mur Des Canuts

Le Mur Des CanutsDevasal bir bina düşünün, ve onun tüm cephesi resimlerle muhteşemleştirilmiş , etkileyici değil mi? Avrupa’nın en büyük duvar resmine sahip Le Mur Des Canuts, Lyon gezinizde mutlaka uğrak noktanız olması gerek. Aşınmaya karşı her 10 yılda resimler yeniliniyor ve böylelikle her daim canlı. Resim çekmek için muhteşem bir yer.

Musée des Confluences

Musée des ConfluencesMusée des Confluences aslında çok yeni bir müze ama binanın kendi mimarisi çok etkileyici, ama siz sadece binaya bakmaya değil içerisindeki değerleri de görmelisiniz. Müze üç kattan ve farklı bölümlerdeki sergilerden oluşuyor. İnsanoğlu nereden, nasıl geldi, uzay vs bir çok konuda sizlere fikir verecek etkileyici bir müze.

The Presqu’île

The Presqu'île LyonBurası Lyon’da gördüğüm en özel yerlerden birisi, özellikle akşam üstü gitmenizi öneriyorum. Çevredeki kafelerde farklı içecekler yine restoranlar Lyon’a özgün lezzetleri keşfedebilirsiniz. Yine alışveriş için iyi bir tercih olacak.

Son olarak, tekstil konusunda öncü bir şehir olan Lyon’da dikkatinizi çekecek bir diğer müze de Kumaş müzesi. Burada renkli ipek kumaşlar veya bir parça kumaşın nasıl işlendiği hakkında bilgiler edinmek mümkün.

Lyon gece hayatı hakkında sizlere bir makale daha hazırladık. Bakınız: Lyon gece hayatı

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.