Flora und Botanische Garten (Köln Botanik Bahçesi)

Flora und Botanische Garten

Flora und Botanische Garten, Köln Hayvanat Bahçesinin hemen yanında, botanik bahçesi binlerce tür bitkiyi, çiçeği görebileceğiniz muhteşem bir yer. Göletler, rengarenk çiçekler, asırlık ağaçlara hayran olmamak elde değil.

Flora und Botanische Garten (Köln Botanik Bahçesi) Hakkında

Köln hayvanat bahçesi ile komşu olan Köln Botanik Bahçesi (Flora und Botanische Garten Köln) ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir yer. Bahçe içerisinde on binden fazla bitki türü yer alıyor hemen köşede elinde kitap insanların burada huzur bulduğuna tanıklık edebilirsiz. Burada çeşitli organizasyonlarda yapılmakta nişan, düğün gibi.

Köln Botanik Bahçesi ilk olarak 1857 yılında bugün Köln tren istasyonun (Köln Hauptbahnhof)olduğu yerde kurulmuş. Ancak tren istasyonun burada gelmesi ve hayli büyümesinin ardından bahçe Köln hayvanat bahçesinin hemen yanına taşınır. 11,5 hektarlık bir alanda kurulu olan bahçe Köln gezinizin bir parçası olması gerek.
Özellikle seralarda yetiştirilen egzotik bitki türleri Köln gibi iklimi sert olan bir şehirde görmeyi beklemediğimiz güzelliklerdi. Bahçe muhteşem bir şekilde dekore edilmiş.

Köln Botanik Bahçesi

Bahçenin hemen girişinde yer alan tarihi yapıda düşün, nişan gibi organizasyonlar düzenlenmekte. Böylesine muhteşem bir yerde evlenmek sanırım çok güzel bir duygu olsa gerek.

Tarihi binanın sol tarafından ilerlediğimizde Ukrayna’da ki Aşk tüneline benzer bir yer sizleri bekliyor.
Hatta bu yeşil tünel ikiz ve tam ortasında yapay bir şelale atmosfere renk katmış.

Biraz ilerlediğinizde küçük göletler etrafında yaratılan muhteşem atmosfer, yapay olarak hazırlanmış olsa dahi harika ötesi bir keyif katıyor.

Seralarda yetişen binlerce farklı egzotik bitki türü görmeye değer. Seraların içerisinde hazırlanan ortam gerçek tropik adalardaki doğal şartlar ile neredeyse aynı.

Köln gezilecek yerler arasında ilk sıraları alması gerek Köln Flora’nın. Burada yakından tanıma fırsatı bulacağınız bitki türlerini bir daha görebilmek için ancak egzotik bir adaya gitmeniz gerekebilir.

Nasıl Gidilir?

Breslauer Platz durağından yani Kön merkez tren istasyondan dışarı çıkıp sol tarafınızda kalan duraktan 10 numaralı tren ile 3 durak sonra varabilirsiniz. Hayvanat Bahçesi’ne doğru 2 dakika yürüyün ve ardından Hayvanat Bahçesi’nin önünden devam edin. Yolu karşıya geçin ve hemen girişini göreceksiniz.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Ekim 12, 2019 8:03 am

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.