Eifel National Park, Almanya’da Bir Milli Park’ta Mahsur Kaldık

/ 11 Ekim 2019 tarihinde eklendi 11 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 69 okunma / yorumsuz
Eifel National Park, Almanya’da Bir Milli Park’ta Mahsur Kaldık

Eifel National Park, Almanyan’ın 14 Doğa Parkından birisi orijinal adıyla Nationalpark Eifel Almanya seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Eifel National Park’da neden mahsur kaldık?

Nationalpark Eifel
Nationalpark Eifel

Bir kış günü ziyaret ettiğimiz Eifel National Park’da dönüş ulaşımında oldukça sıkıntı çektik yaklaşık 22 km yol yürüdükten sonra akşam karanlığında dönüş ulaşımı bulamamış olmamız hayli üzücü olsa da son anda bir bayanın bizim çektiğimiz sıkıntıyı anlıyor olmasının ardından eşi ile bize en yakın tren istasyonu olan (25 km) Kall şehrinin tren istasyonuna kadar bırakıvermesi geç saatlere kadar sürecek işkenceden kurtardı.

Nehrin ve göllerin etrafında kurulan 10.700 hektarlık bir doğa parkı Nationalpark Eifel, içeride geniş ormanda yaşayan yaban hayvanları ve harika manzaraları görülmeye değer. Park trekking, bisiklet gibi bir çok aktivite için oldukça elverişli.

Eifel National Park Gitmek İçin En Uygun Zaman?

Nationalpark Eifel
Nationalpark Eifel

Gelmek için en uygun zaman yaz dönemi olduğunu ancak gittikten sonra öğrendik. Köln’den 1 saaten az fazla tren yolculuğu ile Kall Şehrine geldik burada tren istasyonunun hemen kapısından kalkan Nationalpark Shuttle servis aracı ile kolayca varabildik.

İlk beş km sadece orman içerisinde yürüdükten sonra önce nehre ardından da göller bölgesine ulaştık. Bazen çamurlu, bazen asfalt, bazen toprak yolda 8-10km daha yürüyerek Milli Park haritasında yer alan otobüs durağına ulaşmayı hedefledi. Bu plana sadık kalarak yürüyüşümüz devam etti ama otobüs durağına vardığımız da hayal kırıklığı oldu. Milli Parkın broşüründe belirtilmeyen küçük bir detay vardı. Bu duraklardan ancak yaz mevsiminde otobüs kalkmaktaydı ve son otobüs Kasım ayında kalkmıştı.

Nasıl Gezilebilir?

İlginç Kaya Oluşumları
İlginç Kaya Oluşumları

Doğa parkı içerisinde yer alan levhalar ve elimizdeki Milli Park haritası dahası telefonlardaki haritalar ile en yakın şehre yürümenin mantıklı olacağını düşündük. Geldiğimiz noktaya geri dönmek istediğimizde ise saat geç oluyordu ve o noktadan en son otobüs 17.00’de kalkıyordu. Bizimde yürüyerek o noktaya ulaşmamız imkansızdı.

Levhalarda en yakın köye 3200 metre yürümemiz gerektiği yazıyordu ama bizde çok fazlasını yürüyerek bir restorana ulaştık, restorandan verilen bilgiye göre bugün pazar ne otobüs nede gemi bulabilirsiniz denilmesi üzerine kasabamsı bir yere doğru tekrar yürümeye başladık.

Bu köye Köln yakınlarından gelen bir öğretmen aile geldik onlar bizi Köln’e bırakmayı teklif ettiler. Her şey güzeldi ama araçlarının dolu olması onların 3 çocuğu, birde bizimki derken onlara çok rahatsızlık vereceğimizi düşünerek onları uğurladık.

 

Burada bulduğumuz otobüs durağında ise otobüs 19.07’de gelecekti ve bizimle alakası olmayan başka bir şehre gidecekti. Bu otobüsü beklemeye başladığımızda eşim

Eifel National Park Göl
Eifel National Park Göl

Alman bir bayanla buradan nasıl gideriz çözümünü arıyordu. Kadını uğurladık ve o fena soğukta beklemeye başladık. Oğlum üşümeye başladı hatta acıktı çünkü çantamızda olan yiyecek bitmişti.

Otobüs durağında beklerken önümüzde duran bir arabadan az önce eşimin konuştuğu kadın bir şişe su ve bir poşetlen indi. Kadının siz açsınızdır diye elinde getirdiği poşeti ve su şişesini uzattı o bile mutlu olmamıza yetmişti. Ardından tamamladı “Eşim sizi KALL BAHNOF”‘a kadar bırakacak. Ne kadar mutlu olmuştuk.

25 Km Sonra ulaştığımız o Köy
25 Km Sonra ulaştığımız o Köy

Yaşlı adam 25 km uzaklıkta Kall şehrine bizi götürdü ve oradan trenle tekrar Köln‘de ki sımsıcak evimize dönebildik. Peki o kadın olmasaydı nasıl gelebilirdik oradan bir başka şehre yürümekle ama oda 6 yaşında ki çocukla çok zor olacaktı.

Bu park hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz resmi sitesi ziyaret edebilirsiniz : nationalpark-eifel.de

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tavsiye

Monte Carlo’yu Keşfedin!