Bali ve Bali gezilecek yerleri !

Bali Plajında gün batımı

Bali ve Bali gezilecek yerleri için hazırladığımız makaleden önce Bali’yi biraz tanımak isteyeceğinizi düşünüyorum. Birçok farklı kültürü ve inançları farklı insanların bir arada yüzlerinden tebessüm eksik olmadan yaşadıkları, Endonezya’ya bağlı yaklaşık on beş binden fazla adanın içlerinden en güzeli. Türk vatandaşlarının Vizesiz Ülkeler listesinde olan,  bu eşsiz güzellikte ki ada.

Bali nerede?

Bali gezilecek yerleri haritası

Öncelikle Bali Endonezya’ya bağlı olup Küçük Sunda Adaları olarak bildiğimiz adalar topluluğunun en batısında yer alır. Batısında adını kartpostal gibi plajları, yağmur ormanları ile hatırladığımız Cava (Java) Adası; doğusunda ise gezegenimizin en egzotik adası olarak sınıflandırılan Lombok Adası yer alır. Bali’nin başkenti Denpasar adanın en kalabalık şehri olup, Bali Adasının güneyinde kalır. Bali gezilecek yerleri aslında 10 yer ile sınırlı kalamaz ama ben sizler için mutlaka görmeniz yerleri listelemeye çalıştım.

Bali mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Bali hakkında bilgilerin ardından Bali’de tatil veya balayı düşünenler için Bali mutlaka görülmesi gereken 10 yer hakkında bir liste hazırladık. Bali gezilecek yerleri için hazırladığımız Bali mutlaka görülmesi gereken 10 yer listemiz:

 1. Kuta

  Kuta Plajı, Bali gezilecek yerleri

  Bali adasının güneyinde bir sahil kasabası diye tabir etmek isterim. Bali’nin böylesine adını dünyaya duyuran ilk kasabalarından birisidir. Kuta’nın gece hayatı burada oldukça canlı aynı zamanda sörf tutkunları için muhteşem dalgalara sahip plajlar sizleri bekliyor. Yanınızda sörf getirmenize gerek yok çünkü burada uygun fiyatlara kiralamak mümkün.

 2. Jimbaran

  Jimbaran Bali gezilecek yerleri

  Kuta’dan biraz daha güneye gidersek size karşılayacak bir başka muhteşem sahil kasabasıdır Jimbaran. Uzun ve sakin plajları, sahili süsleyen renkli tekneleri Jimbaran körfezi sizi hemen kendisine çekecektir. Hemen arka tarafında bulunan tropikal yağmur ormanları ve balık restoranları ziyaret listesinizde olması gereken yerler. Biraz daha güneye doğru giderseniz sörf için mükemmel dalgaların olduğunu düşündüğüm Dreamland Plajı ve Balangan Plajı’nı görmeniz mümkün.

 3. Canggu

  Canggu Beach Bali gezilecek yerleri

  Kuta’nın 10km kadar kuzeyinde kalan Canggu, 10 km uzunluğunda muhteşem bir plaja sahip. Canggu Asya yemekleri veya deniz ürünleri ile iddialı restoranları ile ün yapmış. Diğer Canggu’da da bir çok plaj aktivitelerinin yanı sıra kültürel farklılık içinde görülesi bir yer. Canggu sahili boyunca iki adet tarihi tapınak görmeniz gereken yerler arasında olmalı.

 4. Lovina

  Lovina Beach Bali gezilecek yerleri

  Lovina’yı diğerlerinden farklı kılan şeker beyazı kumsallar değil, siyah renkli kumsalların sizi bekliyor olması. Lovina siyah kumlu plajları, mercan resifleri ve yunusları ile ünlüdür. Banjar kaplıcaları, tropik bahçeler, sıcak su havuzları, Singsing Şelalesi görmeniz gereken yerler arasında olmalı.

 5. Ubud

  Ubud Pirinç terasları Bali gezilecek yerleri

  Bali’nin dağlarında bir yerleşim yeri olsada burada geleneksel el sanatları, yerel dansları ile sizlere farlılık sunuyor. Yağmur ormanlarının etrafını çevreleyen pirinç tarlaları ve teraslarının arasına nakış gibi işlenmiş Hindu tapınakları ile Bali’nin sembolü haline gelmiştir.

 6. Denpasar

  Sanur Beach, Denpasar Bali gezilecek yerleri

  Bali’nin en büyük şehri olmasının yanı sıra Bali eyaletinin başkentidir. Denpasar’un doğusunda kalan Sanur plajından güneşin doğuşunu seyretmek için bile olsa gelmeye değer. Pura Blanjong Tapınağı’nda 10. yüzyıldan kalma taş sütun görülmesi gereken yerler arasında. Bali Müzesi, geleneksel kıyafetler ve dini öğeler de dahil olmak üzere geniş bir Bali kültür ürünleri koleksiyonuna sahiptir.

 7. Padang Bai

  Padang Bai, Bali gezilecek yerleri

  Padang Bai çok küçük bir yer yerleşim yada balıkçı köyü denebilir. Neden listeye aldığıma gelince buranın farklılığı diğer yazdığım yerlerin aksiye burada genellikle dağcılar için muhteşem aktiviteler var. Büyük otellerin olmadığı köyde bir kaç küçük pansiyon, 24 saat açık market veya kafeleri bulunur. Yerel yemeklerin yanı sıra dünya mutfağından yemekler bulabileceğiniz onlarca butik küçük restoranlar emin olun ilginizi çekecektir. Tabiki bütün bunun yanında muhteşemde kumsalları bulunduğunu hatırlatmak isterim.

 8. Singaraja

  Sekumpul Şelalesi,Singaraja, Bali gezilecek yerleri

  Bali’nin başkenti Denpasar’dan sonra adasının en büyük ikinci şehri Singaraja’dır. Singaraja sömürgecilik anlayışını yani sömürgeceliğin bir toplumun genetiği ile nasıl oynadığını anlamanız için ideal bir seçim olacaktır. Geleneksel Bali mimarisinin yanı sıra sömürgeciliğin getirmiş olduğu farklı mimari yine burada dikkatinizi çekecektir. Görmeniz gereken muhteşem bir doğal güzellik olan Sekumpul Şelalesi’ni de görmeden geçmeyin.

 9. Candi Dasa

  Candi Dasa Lagünü, Bali gezilecek yerleri

  Candi Dasa, Bali’nin doğusunda kalmakta, Candi Dasa Lagünü olarak bilinen bir tatlı su gölünün kenarında bulunan güzel bir sahil köyü. Candi Dasa neden listemizde çünkü Candi Dasa dalış yapmak için muhteşem bir yer. Burada dalış yapmak için üç ada var kısacası üç ayrı dalış noktası alternatifiniz var Gili Tepekong, Gili Mimpang, Gili Biaha. Söylemeden geçmek istemiyorum bu yerlerde ancak deneyimli dalgıçların dalış yapmasını tavsiye ediyorum çünkü buralar fazla akıntılı. Bir diğer alternatif su altında makro fotoğraf çekmek isteyenler için gelsin, The Padang Bai Jetty.

 10. Amlapura

  Amlapura Bali gezilecek yerleri

  Bali mutlaka görülmesi gereken 10 yer listemizin son sırasında Amlapura var. Tehlikeli yollarda araç kullanmayı sever misiniz? O helde, Amlapura tam size göre. Dar ve yokuş yollarda araba kullanmak, adrenalinin dibine vurmak istenler için dünyada Amlapura’dan daha iyi çok az yer vardır. Kiraladığınız aracın frenlerini mutlaka kontrol edin sonuçta burası bir Asya ülkesi

Tabiki de Bali gezilecek yerleri bununla sınırlı değil. Ben sizler için farklı temalarda liste hazırladım. Bir yerde yüzmek isterken diğer yerde trekking yapmak isteyebilirsiniz.

Bali’nin farkı nedir?

Bali Adası’nı 15bin adanın içerisinde bu kadar farklı kılan şeylerin başında muhteşem ötesi güzel plajları, doğal yapısı, tarihi ve kültürel renklilikleri yer almakta. Ada batıda Cava, doğuda ise Lombok adası ile komşuluk etmekte olan bu muhteşem adayı sanırım tanıdınız. Evet, Bali adası. Ülke ekonomisi bir zamanlar tarıma dayalı iken bugün ülke gelirinin çok büyük kısmı turizme dayalıdır. Endonezya’nın refah seviyesi yüksek olan bu adada herkes çok mutlu. Hemen herkesin yüzünden tebessüm eksik olmaz.

Bali Adası sadece balayı için midir?

Hayır. Bali adası sadece balayı tatili için değil, rutin tatillerinizde de gidebileceğiniz bir tatil cenneti. Ülkemizde balayı için tercih edilen bir yermiş izlenimi verilmiş olsa da sadece balayı için değil mutluluğun peşinde olan hemen herkesin gidebileceği bir yer olduğunu vurgulamakta fayda var. Endonezya, Müslüman bir ülke olsa da Bali adasında yaşayanların %90 gibi büyük bir kısmı Hindu. Turizmin böylesine geliştiği, kültürün farklılaştığı bir yerde herkes kendi kültüründen taviz vermemiştir. Gittiğiniz her yerde Hint kültürünün yansımalarını bulabilirsiniz.

Bali adasında dikkatimizi çeken bir diğer olay herkesin dini inançlarına inanılmaz derecede bağlı olması. Öyle ki, Bali adasında bulunan tapınakların yanı sıra hemen ev evde küçükte olsa bir tapınak bulunuyor.  Adanın en büyük tapınaklarından birisi olan Pura Besakih Tapınağı’nın içinin gezilmesine izin verilmiyor.

Bali Adası’nda en güzel manzara nerede?

Bali adasının en güzel manzarası nerede sorusunun cevabı,  Bali’nin o muhteşem tablosal güzelliğini seyretmek için en güzel Agung dağı. Aynı zamanda macera severler için çok harika doğa yürüyüşü rotalarını da bünyesinde barındırıyor. 1960’lı yıllarda yaşanan büyük patlamada 2bin kişinin öldüğü söylenen Agung dağı hala aktif bir yanar dağ olsa da şuanda bir tehlike teşkil etmiyor. Agung dağı adayı yakından tanımak için en güzel yer, 3142 metre yükseklikten Bali adasını seyretmenin doyumsuzluğunu yaşayabilirsiniz.

Bali Adası eğlence kültürü nasıl?

Bali adası eğlence ve kültür anlamında bizlere çok çeşitlilikler sunuyor. Adanın kuzey tarafından kalan, Kuta bölgesi plajları, gece hayatı, Bali masajı ile ünlenmiş kesimdir. Uhud bölgesi olarak bilinen kısımda lüks otellerin, restoranların ve alışveriş mağazalarının yer aldığı kesim ama aynı zamanda adanın kültür açısından en zengin kısmı denebilir. Burada Maymunların krallıklarını ilan ettiği Maymunlar ormanını da es geçmemek gerekir.

Adanın en güzel yanlarından birisi hemen her gün bir karnaval olması. Hinduizm inanlarına göre her gün farklı bir gün kutlamaları yapılmakta buda adanın cıvıl cıvıl geçmesini sağlıyor. Her yerde farklı eğlence mekânlarından mutlaka sizlere hitap edecek birkaç yer bulabilirsiniz. Yerel eğlencelerin ve dansların sergilendiği yerleri mutlaka ziyaret etmenizde fayda var.

Bembeyaz kumsalları, gece hayatı, kültürel etkinlikleri, yerel insanların rengârenk kıyafetleri, lüks otelleri, farklı kimlikte insanların ortak ve mutlu şekilde yaşamasının örneği kısaca Bali adası keşfetmeniz gereken muhteşem bir yer.

Paylaşmak ister misin?

Bu makale son değiştildi Eylül 28, 2019 10:40 am

Jaseph: Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorumları Göster (0)