Zanzibar Gezilecek Yerleri, Plajları ve Doğal Parkları

/ 7 Ekim 2019 tarihinde eklendi 7 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 94 okunma / yorumsuz
Zanzibar Gezilecek Yerleri, Plajları ve Doğal Parkları

Zanzibar gezilecek yerleri arasında en çok ilgimi Doğal parklar çeksede Zanzibar gezilecek yerleri sadece parklar ve plajlar ile sınırlı değil.

Zanzibar Hakkında Bilgiler

gün batımı
gün batımı

Zanzibar masalsı bir güzellik ve bunu anlayan bizler değiliz. 1800’lü yıllarda dönemin Umman Sultanı sultanlığına başkent olarak Zanzibar’ın S bugünde başkenti olan Stone Town şehrini seçmiştir. Zanzibar o dönemden sonra baharat, fildişi, altın ticaretiyle bilinen bir yer olmaya başlar. Ama biz ticari, kısmıyla değil doğal güzellikleriyle ilgileniyoruz.

Zanzibar Gezilecek Yerler

Zanzibar'ın beyaz kumlu plajları
Zanzibar’ın beyaz kumlu plajları

Zanzibar’ı tanımaya aynı zamanda başkenti de olan Stone Town’dan başlıyoruz. Stone Town yani “Taştan Kent” Unesco tarafından tamamıyla dünya mirasları listesine alınmıştır. Stone Town’da ilk görmeniz gereken yerler arasında “Saray Müzesi” bulunuyor.1980’li yıllarda Sultan’ın resmi rezidansı olarak inşa edilmiş, bugün sultanlara ait eşyalar, anlaşmalar, resimler sergileniyor. Peace Memorial Müzesi, Zanzibar’ın tarihi hakkında en çok kaynak barındıran yer.

Zanzibar Spice Tour
Spice Tour, Baharat Turu

Zanzibar’ı keşfetmek için birçok turlar bulunuyor. Bunlardan en çok ilgi göreni Spice Turu yani baharat turu.  Ada 1818 yılında Umman sultanının adada zencefil yetiştirilmesi emrini vermesiyle baharat ile tanışır ve kısa zamanda Baharat adası olarak anılmaya başlar. Baharat tutunda birçok tropik meyve türlerini de tanıma fırsatınız oluyor. Rehber eşliğinde yapılan gezide günlük hayatta kullandığımız birçok baharatın nerede ve nasıl yetiştiğini görünce hayretler içerisinde kalabilirsiniz.

Stone Town Şehir Turu ile Zanzibar’ın müzelerini, pazar yerlerini,  saray müzesini görme fırsatınız olacak. Burada rehberlik İngilizce yapılıyor geziden keyif alabilmeniz, anlayabilmeniz İngilizcenizin iyi olması gerekir.

Çevrede bulunan adalara yapılan Blue Safari turu ile adaları gezme ve yüzme fırsatınız oluyor, yine dalış turlarında Zanzibar’ın mavilikler altında ki yaşamını yakından tanıma fırsatınız oluyor.

Zanzibar'ın sokak yemekleri
Sokak Yemekleri

Hijyen sizin için çok sorun değilse otel dışında farklı tatlar arayabilirsiniz fakat hijyen takıntınız varsa otel dışında tropik meyvelerin dışında pek yiyecek almamanızı öneriyoruz. Üstteki resim sokak yemeklerini sizlere özetleyeceğini düşünüyorum.

Adada gelgit olaylarının hayli olmasından bir sabah gördüğünüz plaj akşama kadar bir km kadar sizden uzaklaştığının canlı tanığı olabilirsiniz. Bembeyaz kumsallarda güneşlenmenin, türkuaz mavisi ve metrelerce derinliği görebileceğiniz tertemiz suda deniz girmek için tekne kiralayarak açıkları tercih etmek mümkün.

Tanzanya vizesi hakkında

Tanzanya Türk vatandaşlarına kapıda vize verebiliyor fakat kapıda uzun kuyruklar oluşabildiği gibi ücret farklılıkları olabildiğinden İstanbul’da bulunan fahri konsolosluktan vizelerini almalarını öneriyoruz. (+9 0212 232 25 46)

Zanzibar tatili için ön hazırlık önerileri:

Tanzanya’ya yola çıkmadan 10-15 gün önce Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüklerinde, Sarı Humma Aşısı olmanızı zorunlu.  İstanbul’da Karaköy Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nde yaptırabilirisiniz. Aşı sonrası sizlere verilen belge sınır girişinde gösterilmek zorundadır.

İletişim

Zanzibar’da cep telefonu yayın ağı oldukça geniş olduğundan ve mutlaka cep telefonunuzu almanızı öneriyoruz. Sabit telefonlar ile uluslar arası iletişim kurmak hayli zor.

Para:

Tanzanya’nın para birimi Tanzanya Şilini ama adada hemen her yerde ABD doları ile işlem yapabilirsiniz. 1 Dolar = 1250 Şilin

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.