Marakeş gezilecek yerler ve Marakeş balayı tatili !

/ 25 Eylül 2019 tarihinde eklendi 26 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 83 okunma / yorumsuz
Marakeş gezilecek yerler ve Marakeş balayı tatili !

Marakeş gezilecek yerler hakkında elbette sizlere fikirler ve bilgiler vermek istiyorum ama Marakeş gezilecek yerler listesinde geçmeden önce Marakeş’i biraz tanısak olur mu?

Marakeş’i herkes mutlaka görmeli ama benim fikrim balayı çiftleri için apayrı gizemleri barındırıyor ve burada balayı yapacak çiftler bu gizemleri keşfetmeli. Marakeş, Fas’ın batısında yer alıyor ve aynı zamanda Fas’ın başkenti ama ondan önce ayrı bir detaya değinmek istiyorum oda Atlas Dağlarının eteklerinde. Atlas dağları o coğrafyada çok nadir tepesinde kar göreceğiniz dağlardan birisi.

Hediyelik Alışveriş

Balayı tatili

Marakeş’e balayı planı yaptığım bir çift ilk başlarda biraz isteksiz davrandılar, biraz Marakeş’i onlara anlattığımda azda olsa ilgilerini çekti, istekli isteksiz bir şekilde o balayı tatilini Marakeş’de yaptılar. Peki, dönüşte ne mi oldu? Marakeş onları öyle bir büyüledi ki hala etkisi altında olduklarına eminim. Yaşadıkları deneyim ve tebrübeyi ve bunu bir balayı tatilinde yaşamış olmaları torunlarına kadar anlatılacak bir hikayeye sahip olmalarını sağladı. Bu bir abartı değil çiftin bana aktardıkları.

Marakeş hakkında

Ben size biraz Marakeş’i anlatmak istiyorum siz buraya bir balayı düşünürseniz planlama konusunda yardımcı olmaya çalışırım, makaleye cevap olarak isteklerinizi veya sorularınızı yazmanız yeterlidir.

Marakeş dar sokaklarında binlerce insanın yürümeye çalıştığı, kimin ne alıp sattığını anlayabilmek için; iki kere bakmanızı gerektirebilecek çarşıları, toprak meydanları, İslam Mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz etkileyici sarayları ile gizem dolu bir şehir. Bu büyüleyici atmosferde eşiniz ile birlikte keşfe çıkmak sizleri bambaşka duyguların kaplamasını neden olacaktır.

Marakeş Sokakları

Marakeş’i anlamak için başlangıç noktanız kesinlikle adını dünyaya duyurmuş Djemaa el-Fna olmalı. Djemaa el-Fna Meydanı adeta bir şenlik alanı gibi ama burada kalabalık öyle fazlaki adeta karınca hızı ile ilerliyor. Devasal kalabalık, onbinlerce farklı ürünün satıldığı tezgahların arasında çok yavaş ilerlerken bir yandan pazarlık edenler birşeyler satın almak isteyenler derken bu atmosferde sıkışıp kalmak bile ayrı bir heyecan yataracak. Hemen ilerinizde Doğu ezgileri ile Kobra oynatan bir adam, hemen sağınızda meydanın müdavimi olmuş müzisyenler ve yükselen baharat kokuları. Marakeş’in gizemini çözmeye işte buradan başlamak gerek. Bir kaç adım ileri gittiğinizde bir tezgahta haşlanmış nohut biraz tanıdık gelsede ilginç bulacaksınız. Yine bir kaç adım sonra baharatlı tavuk, envai çeşit meyve, afrodizyak etkili olduğu söylenen kuru yemişler, aşk iksirleri ve daha buna benzer yüzlerce değişik ve ilginç ürünün alındığı ve satıldığı bir yer.

Marakeş Alışveriş

Marakeş Çarşı

Burada alışverişinizi yaptıktan sonra ünlü saraya doğru yol alın. 1578-1602 yılları arasında Ahmet El-Mansur tarafından inşaa edilen El Badi Sarayı dünyanın en ilginç ve en güzel saraylarından bir tanesi. Adı ‘eşsiz’ anlamına geliyormuş ama sarayı gezdiğinizde bu adı fazlası ile hak ettiğini sizde hemen anlatacaksınız.

Marakeş görülecek yerler

Bahia Sarayı görmeniz gereken bir diğer anıtsal tarihi yapılardan bir tanesi. Saray çok geniş bir bahçeye sahip ve odalarının tavanları oldukça yüksek olarak inşa edilmiş. Sarayı çevreleyen sayısız avlusu var yine fıskiyeli havuzları sarayın görsel anlamda güzelliğine başka bir soluk getiriyor. Gezebileceğiniz diğer bazı yerleri belirtmek gerekirse Marakeş Müzesi, Ali Bin Yusuf Medresesi, Saadian Türbesi, İslami Sanatlar Müzesi denebilir.

Fas uzun zaman Fransız sömürgesinde kalmış bir ülke bu nedenle Fransızların bıraktığı izler hala silinmiş değil bunu Marakeş’de bulunan onlarca Fransız Restoranından anlamak mümkün. Farklı lezzetler arayanlar için oldukça zengin ama romantik bir akşam yemeği beklentiniz varsa bunun için Derb Zaouia tarafında bulunan Le Pavillon zeytin agaçları ile dekora edilmiş tarihi bir yapı içerisinde hizmet veriyor, masaları mumla donatılmış ve oldukça romantik bir ortam hazırlanmış.

Eğer daha çok yerel lezzetlerin peşindeyseniz Djemaa el-Fna Meydanı’nda bulunan Chez Chegrouni sizin beklentilerinize fazlası ile cevap verebilir. Dışarıda akan kalabalığı seyrederken siz içeriside güzel bir ortamda Fas Mutfağı’nı keşfedebilirsiniz. Burada yemenizi önerdiğim lezzet Fas mutfağının en güzel yemeklerinden olan Kuskus ve etle hazırlanan Tajine. İÇecek olarak yanında bir bardak sıcak nane çayı alınabilir.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.