Tlos Antik Kenti ve gezilecek yerleri ve gezi rehberi

/ 1 Ekim 2019 tarihinde eklendi 1 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 87 okunma / 2 Yorum
Tlos Antik Kenti ve gezilecek yerleri ve gezi rehberi

Tlos Antik Kenti Antik Likya Uygarlığı’ndan bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış, Seydikemer’in yaka mahallesinde bulunan önemli bir Antik Kentimizdir.

Tlos Antik Kenti hakkında bildiklerimiz MÖ 14. Yüzyılda Hititlerin kayıtlarına dayanır. Savaş teknolojilerin olmadığı dönemde eski uygarlıklar varlığını sürdürebilmek için, ulaşılması zor noktalara yerleşim yeri olarak seçerlerdi. Bunun en güzel örneklerini Tlos, Pınara gibi Antik Likya Uygarlıklarının yaşamış olduğu yerleşim alanlarında görmek mümkün. Savunmak daha kolay, düşmanın size ulaşması oldukça zor olur.

Tlos kaya Mezarları
Tlos kaya Mezarları

Tlos Antik Kenti’de tam böyle bir, öyle bir lokasyona inşa edilmiş bir kent ki, fethetmek için o dik kayaları tırmanmak gerekecek. Düşman güçleri tırmanmaya çalışırken tabiki Tlos halkıda daha kolay kendilerini savunacaklar. Tlos Antik Kenti’nde hala kazı çalışmaları sürüyor ve her geçen gün daha fazla tarihi bilgiye ulaşılıyor.

Bugün Seydikemer için ne kadar önemli bir yer ise, Antik Lykia Uygarlığı döneminde de Likyalılar ve Romalılar için o kadar öneme sahip şehirdi Tlos. Antik Likya Federasyonu’nda sadece 5 kent 3 oy hakkına sahipti ve bunlardan birisi de Tlos’du.

Tlos Antik Kenti Stunlar
Tlos Antik Kenti Stunlar

Ticaret anlamında tüm ticaret yollarının buluşma noktası olduğu ve nedenle Tlos Halkının oldukça zengin olduğu bazı tarihi kaynaklarda geçmekte. Zaten bunu Tlos gezinize görmek mümkün. Büyük bir Antik Tiyatrosu, geniş bir alana yayılmış spor alanları gibi.

Antik Tiyatro
Antik Tiyatro

Tlos, Likya federasyonun spor karşılaşmalarını yaptığı alan olarak bilinmekte. Uygarlığın 6 büyük şehrinden birisi olan kentte hala ayakta kalmış kilise, surlar, tiyatro, akropol ve son yıllarda yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan spor karşılamalarının yapıldı alan görülebilir.

Kilise Civarı

Akdağ’ın eteklerinde kurulan kent Eşen çayı havzasının muhteşem manzarasını sunuyor. Hala ayakta kalan antik tiyatro kentin ziyaret edilmesi gereken yerleri arasında. Turizm bakanlığı tarafından korunan ve Akdeniz üniversitesi tarafından kazı çalışmaları yapılmakta olan kenti girişte müze kartınızı kullanabilirsiniz.

Tlos Antik Kenti Kilise

Tlos Antik Kenti giriş ücreti nedir?

Yetişkin giriş ücreti 6 TL. Eğer Müzekart’ınız varsa yılda iki defa ücretsiz gezebilirsiniz.

Tlos Antik Kenti nasıl gidilir?

Fethiye’den gelecekler için

Antalya yolu üzerinden Seydikemer istikametine doğru devam edin, Seydikemer kavşağından Saklıkent yolu üzerine devam edin, ve Tlos, Yakapark kavgasından sola doğru ilerleyin. Bir kaç Km sonra Tlos’un kale kısmı sizi selamlayacaktır.

Seydikemer’den gelecekler

Seydikemer kavşağından Saklıkent yolu üzerine devam edin, ve Tlos, Yakapark kavgasından sola doğru ilerleyin. Bir kaç km sonra Tlos Kale surlarını görebilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tlos Antik Kenti ve gezilecek yerleri ve gezi rehberi (2 Yorum)