Sonbaharda İstanbul’a yakın gezilecek yerler (2019)

/ 27 Eylül 2019 tarihinde eklendi 31 Ocak 2020 tarihinde güncellendi. / 208 okunma / yorumsuz
Sonbaharda İstanbul’a yakın gezilecek yerler (2019)

Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek yerler listesini şehrin griliğinden uzaklaşıp doğanın muhteşem renklerini keşfetmeniz için editörlerimiz tarafından özenle hazırlandı. Sonbahar’ın bütün güzelliklerini keşfetmek, yorucu geçen haftanın stresinden uzaklaşmak için Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek yerler listemizi dikkate almanızı öneriyoruz.

 1. Yedigöller , Bolu

  Yedigöller’i yaşamak anlamak için en güzel zaman işte bu zaman. 1 ekim – 20 ekim arası Yedigöller’de sarının ve kahverenginin tüm tonlarına tanıklık edebilir muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

  Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek yerler : Yedigöller

  Yedigöller’in muhteşem doğal yapısını hemen hepimiz biliriz fakat Yedigöller’de tam bu sıralarda ağaçların kışa hazırlandığı yapraklarının sarıdan kızıla dönüştüğü ve dökülen yaprakların yerde oluşturduğu sarı ve kızıl halı muhteşem manzaralar sunuyor.

  Ağaçların göle yansımalarından oluşan benzersiz manzaralar görülmeye değer. Yedigöller’i bulunan birisi kuru olup altısı hala kartpostalımsı güzellikler sunmaya hala devam ediyor. Her mevsim başka bir güzellik sunan Yedigöller sonbaharın ortalarında özellikle Ekim ayı içerisinde büründüğü bu doğal güzelliği yaşamak, fotoğraflamak için ortalama bir gününüzü ayırmanız yeterli.

  İstanbul çıkışlı bir çok firma Yedigöller turu organize etmekte bu turlar arasında seçim yaparken dikkat edin ki bu sıradan bir gezi organizasyonu mu yoksa fotoğraf turumu.  Sıradan gezilerde koşarak yapılan bir gezide Yedigöller’den hiç bir şey anlamayacaksınız. Ama sabahın erken saatlerinde Yedigöller’de olmanız  ve sindire sindire gezmek, fotoğraf çekmek en güzelidir.

  Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek yerler : Yedigöller

  Yedigöller’de adı üstünde toplam yedi göl bulunuyor. Adları sırasıyla Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Kurugöl, Deringöl, Seringöl, Büyükgöl olarak sıralanabilir. 1 Adet şelale ve dilek çeşmesi görülmeye değer.

  Yedigöller’e sabah erken saatlerde gelmeyi başarabilmişseniz eğer, Kapankaya seyir terasından güneşin doğuşunu seyretmenizi kesinlikle öneriyorum. Bakınız: Yedigöller gezilecek yerler

 2. Abant Gölü , Bolu Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek yerler ikinci sırada

  Sarının her tonunu, kahverenginin tüm cazibesini keşfetmek için bu günlerde bir Abant’a bir gez, planı yapabilirsiniz. Abant hakkında kısa bilgi vermek gerekirse, ülkemizin en doğal krater göllerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

  Abant

  Milli park kapsamında koruma altında olan Abant gölü ve çevresi her mevsim başka güzellikler sunuyoruz bizlere. Son bahar aylarında ise farklı bir kimliğe bürünüyor sanki. Ormanda yeşil ile sarıyı, kızıl ile kahverengiyi bir arada görme fırsatını buluyoruz.

  Abant

  Gelen herkesin ortak hevesi göl kıyısında yapılacak mangalda sucuk ekmek yemek olmalı. Veya fayton ile göl kıyısında gezi, o muhteşem bir dekor olarak duran ahşap köprüde yürümek Abant’a yapmanız gereken aktiviteler arasında olmalı. Bakınız: Abant Gölü gezilecek yerler

 3. Uçmakdere , Tekirdağ

  Tekirdağ’ın son yıllarda adını duyurmaya başlayan küçük, hala bakir, doğal bir köyü Uçmakdere.

  Uçmakdere sadece doğal güzelliği ile değil adrenalin tutkunları için yamaç paraşütü ile de adını duyurmaya başladı. İyi bir trekking rotası, Karadeniz mimarisini andıran evleri üzüm bağları ile dikkatleri çekmeyi başardı.

  Tekirdağ valiliğinin desteği ile oldukça popüler olan yamaç paraşütü Marmara Denizi’nin muhteşem manzarası eşlinde yapılmakta. Yine en güzel aktivitelerden birisi olan trekking Marmara Denizinde yer alan o görkemli adaların eşsiz güzelliğine karşı yapılmakta. Tamamı ile doğal, butik bir köy Uçmakdere.

  Uçmakdere

  Sonbahar aylarında bir başka güzel olan Uçmakdere yine bu mevsimde yürüyüş için en uygun zaman. Sonbaharda mavi ile sarının ahenkli dansını ilkbaharda yeşil ile mavinin kucaklaşmasına tanıklık edersiniz.

  Her adımda farklı bir kare yakalarsınız. Parmağınız her zaman yeni bir fotoğraf çekme, yeni bir kare daha yakalama heyecanı ile durur makinenizin üzerinde.

  Sonbaharda bağ bozumu bir başka güzel geçer. Bir salkım üzümden bir kadeh şaraba uzanan hikayenin canlı tanığı olursunuz.

 4. Saklıgöl , Karamandere, Şile

  Şile’nin Karamandere köyünde sizleri bekleyen doğal cennet Saklıgöl’ü duydunuz mu bilmiyorum ama doğa ile iç içe bir hafta sonu kaçamağı yapmak isterseniz, sizlere huzur dolu bir hafta sonu sunacağına eminiz. Etrafı kış uykusundan uyanmaya çalışan ve yeni yeni filizlenmeye çalışan ormanlık tepelerle çevrili Saklıgöl, muhteşem manzaralar sunuyor.

  Saklıgöl

  Saklıgöl’de neler yapılır?

  • Fotoğraf tutkunları için muhteşem manzaralar bulunuyor. Yansıma, manzara, ağaç, göl kısaca fotoğrafını çekecek o kadar çok malzeme bulacaksınız ki, gün hiç bitmesin isteyeceksiniz.
  • Doğa yürüyüşü (trekking) için ormanlar içerisinde ve göl kıyında fazla zor olmayan ama keyifli yürüyüş rotaları bulunuyor.
  • Huzur bulmak için Saklıgöl’den daha iyisini bulmanız çok zor. Hem İstanbul’a yakın hem doğa ile iç içe bir yer. Göl kıyısında ağaçlar altında hazırlanan masalarda kahvaltı veya ızgara oldukça muhteşem olacaktır.

  Saklıgöl

  Kendi uğraşmayı sevmeyenler için tesis sizlerin her türlü ihtiyacını karşılayabiliyor. Yada restoran bölümünde muhteşem Saklıgöl manzarasına karşı menüden seçim yapabiliyorsunuz.

  Biz İstanbul’dan motor ile 1 saatte Saklıgöl’e vardık. Bu kadar kısa bir yolculuğun ardından bu kadar hoş bir yer beklemiyorduk açıkçası beklediğimizin çok üzerinde bir manzara ile karşılaştık. İstanbul  – Şile – Ağva yolu üzerinde Şile Plaj sapaklarından sağa dönün, Karamandere Saklıgöl levhaları sizi Göl kıyısına kadar götürecektir. Bakınız : Saklıgöl gezilecek yerler

 5. Ballıkayalar Kanyonu & Ballıkayalar Bölgesi

  Sonbaharda İstanbul’a yakın gezilecek yerler listemizin son sırasında Gebze Ballıkayalar Kanyonu var. Piknik içinde olabilir ama ben size piknik amacı dışında şehrin kargaşasından uzaklaşıp, enerji toplayabileceğiniz bir aktivite öneriyorum.

  Ballıkayalar

  Anlayan arkadaşlar anladı, dere boyunca yani kanyon boyunca yürüyüş. Eğer dağcılık deneyimine sahipseniz tabiki dik kayalara tırmana bilirsiniz. Eğer dağcılık ile alakanız yoksa dere içerisinde yürümenizi tavsiye ediyorum. Eğer sabırlı olur, mücadele ederseniz kanyonun sonunda şelaleye kadar gidebilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekerek bu gezinizi ölümsüzleştirin. Bizde gönderme ihmal etmeyin.

  Ballıkayalar

  Eğer, yürümem ben arkadaş mangalımı yakar keyfimime bakarım derseniz tatbiki o sizin tercihiniz.

istanbul’da gezilecek yerler için Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan tarihi yerleri ve en iyi doğal yerleri hakkında detaylarlı bilgilerde almanızda fayda var.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.