Saklıkent Kanyonu ve Saklıkent Milli Parkı Gezilecek Yerleri

/ 30 Eylül 2019 tarihinde eklendi 6 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 147 okunma / 1 Yorum
Saklıkent Kanyonu ve Saklıkent Milli Parkı Gezilecek Yerleri

Saklıkent Kanyonu her gittiğimde beni ilk defa gidiyormuş gibi heyecanlandıran, her seferinde yeni bir macera yaşayan muhteşem bir doğal güzelliğimiz. Seydikemer’nin hayret uyandırıcı doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Saklıkent Kanyonu, Seydikemer şehir merkezinden 30 km uzaklıkta, Kayadibi Mahallesinde bulunuyor.

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

Muğla ile Antalya il, Seydikemer ile Kaş ilçe sınırlarını belirleyen Saklıkent kanyonu 17 km uzunluğunda. Görmeniz hatta bu kanyon içerisinde mutlaka yürümeniz gerekiyor.

Saklıkent Kanyonu nasıl gidilir?

Saklıkent Milli Parkı
Saklıkent Milli Parkı

Fethiye şehir merkezinden Antalya yönünde ilerliyoruz. Seydikemer ilçesi yakınlarında bir kavşakta Kaş – Antalya ve Korkuteli Antalya olarak yol ayrılacak siz Korkuteli Antalya yolunda 3 km kadar devam ediyoruz. Eşen Çayı üzerinde bulunan köprüyü geçinde sağa Tlos- Saklıkent yolu ayrılacak. En kolay tarihi bu yoldan hiç sapmadan devam etseniz sizi Saklıkent kanyonuna iletecektir.

Saklıkent Milli Parkı Giriş Ücreti

Kanyona giriş ücretli 2019 yılı için 8 TL diye hatırlıyorum. (Müzekart geçersiz) Aracı ile gelenlerin otopark ücreti talep edilmesi durumunda köprüden devam edin, ücretsiz otopark bulmanız mümkün.  Kanyona giriş kayalara çakılan demir çubukların üzerine yapılan köprüden sağlanıyor. Siz tahta köprü üzerinde yüksek kayaların verdiği heyecan ile yürürken köprünün altından geçen buz gibi soğuk nehrin serinliği vücudunuza çarpmaya başlayacak.

Saklıkent Milli Parkı Kanyon Yürüyüşü
Saklıkent Milli Parkı Kanyon Yürüyüşü

Köprünün sonunda sizleri bekleyen muhteşem vadide hemen her taşın altından fışkıran sular sanki patlarcasına yeryüzüne çıkıyor, birkaç dakika etrafa göz gezdiğinizde bu koca nehrin buradan çıkan kaynak sularından oluştuğunu çok kola anlayabilirsiniz. Başınızı çevirdiğiniz her yerde suyun fışkırmasının farklı bir haline tanıklık edebilirsiniz. İçerisi oldukça serin.

Burada yapacağınız küçük gezinizin ardından paçalarınızı kıvırıp yada şortunuzu giyip o buz gibi suya dalarak karşıya geçme zamanı geldi. İşte buradan itibaren 17 km yürümek mümkün fakat ilk 5 km ekipmansız olarak mümkün olsa da 5kmden sonrası ancak tırmanma ve güvenlik ekipman gerektirmekte. Buradaki yürüyüşte her an üzerinize düşecek gibi durması sizi endişelendirebilir ama onların düşmesinin kolay olmadığını bilmeniz yeterli.

Buz gibi su kaynakları
Buz gibi su kaynakları

Kanyondan sonra yorgun olursanız kanyonun çıkışında bulunan nehrin kıyısında ki yerlerde dinlenmek mümkün “YADA” kanyonu çıkarken hemen üzerinizde bir köprü var bu köprüyü aracınızla veya yaya geçin 100 metre sonra sizleri muhteşem bir cennet daha bekliyor. Burada suların yeryüzüne çıkışı biraz daha sakin ama muhteşem görüntülerle çıkıyor.

Yine burada oturup dinlenebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Hatta buz gibi soğuk suyun üstünde bulunan köşkler oturmak oldukça keyifli.

Eğer Saklıkent’e kadar gelmişseniz mutlak Gizlikent Şelalesi‘ni görmenizi tavsiye ediyorum.

2019 yılı sonlarına doğru yaptığımız ailecek Saklıkent Kanyonu Yürüyüşünü video olarak hazırladık.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Saklıkent Kanyonu ve Saklıkent Milli Parkı Gezilecek Yerleri (1 Yorum)