Patara Plajı gezi rehberi, yapılması gerekenler.

/ 30 Eylül 2019 tarihinde eklendi 30 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 140 okunma / 1 Yorum
Patara Plajı gezi rehberi, yapılması gerekenler.

Patara Plajı Türkiye’nin en muhteşem plajlarından birisi olduğu kadar Akdeniz’inde en güzel plajlarından birisidir. Patara Plajı’nın uzunluğu 18 KM’nin üzerinde olduğu gibi genişliği 300 metreyi aşan, tamamı ince kumla kaplı muhteşem bir plajımızdır.Patara plajı Likya uygarlığı döneminde önemli bir liman kenti olduğu tarihi kayıtlarda geçmektedir. Likya uygarlığının idari merkezi olan bugün ki Patara Antik Kenti’ne sadece bir kaç km uzaklıkta bulunmakta.

Plaja giriş
Plaja giriş

Patara Plajı’nda neler yapılır?

Patara Plajı Deniz Suyu
Deniz Suyu

Patara plajı çok ince kum yapısına sahip bir plaj. Direk açık denize bakıyor olmasından ki hiç dinmeyen bir rüzgar ve dalga var. Buda Patara plajında sörf dahil bir çok spor aktivitesi için Patara plajını önemli bir yer haline getirmekte. Kum oranının fazla olması zaman zaman kumdan tepeleri görebileceğiniz kumsal, Yeşilçam döneminde çöl sahneleri için harika bir fon oluşturmuş.

Kum Tepeleri
Kum Tepeleri

Patara Plajı’nda sörf için uygun mu?

Evet. Patara plajı hiç kesilmeyen rüzgarı, okyanusu aratmayan dalgaları ile sörf tutkunları için adeta bir cennet niteliğinde.

Açık denizin yarattığı kesintisiz ve güçlü rüzgar, rüzgarın oluşturduğu yüksek dalgalar, uzun kumsalı ile adrenalin sevenler için verilebilecek en güzel kararlardan birisi elbette ki Patara Plajı’nda sörf yapmak olacaktır.

Patara Plajı’nda Kitesurf için uygun mu?

Son zamanlarda çılgınlık olan Kiteboard (Uçurtma Sörfü) içinde oldukça uygun olan Patara Plajı Fethiye, Kaş, Kalkan gibi yakın çevrede bulunan turistik merkezlerden gelen turistler için ilgi odağı. Patara veya yakın çevresinde yer alan turizm merkezlerinde tatilinizi yapıyor ve farklı bir gün geçirmek istiyorsanız, Kitesurf (Uçurtma sörfü) turlarına katılarak adrenalin yüklü bir gün geçirebilirsiniz.

Plaj bugün koruma altında bunun nedeni nesli tükenmekte olan Caretta-Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmak için bu sahile geliyor olmalarından. O nedenle kumsala araç ile girmek özellikle yaz aylarında yasak.

Kumsal
Kumsal

Patara Plajı nasıl bir plaj?

Patara sığ bir yapıya sahip buda metrelerce gitseniz bile su seviyesinin dizinizi geçmemesine neden oluyor. Tertemiz kumsalı ve suyu ile Patara plajı; Patara tatilinizde sizlere farklı bir deneyim yaşatabilir.
Plajda şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Küçük bir büfede yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

"<yoastmark

Patara Plajı Fiyatlar:

Patara Plajı’na giriş ücreti 2019 yılında araç olarak ücretlendirilmekte olup fiyat 30 TL idi. Bende yoktu ama bildiğim kadarıyla Müze Kart geçerli. Patara antik Kenti’ni ziyaret etmek isteyenler için ayrıca ücret talep edilmekte. Şezlong ve şemsiye için herbirine 10 TL ödemeniz gerekiyor.

Patara Plajı için öneriler

Yeme içme

Yanınızda mutlaka yiyecek ve içecek bulundurun. Plajdaki tesisler oldukça pahalı.

Neye ihtiyacım olacak

Deniz ayakkabısı veya terlik mutlaka bulundurun, kızgın kumda ataklarınızın yanabileceğini unutmayın. Havlu veya oturmak için bir şeyleriniz olmasını öneririm.

Çocuklu aileler için öneriler

Patara Plajı’na çocukları ile gelecekler, eğer çocuğunuz yüzme bilmiyorsa mutlaka kolluk bulundurun. Denizin bazen çok dalgalı olabileceğiniz lütfen unutmayın.

Patara plajına nasıl gidilir?

Fethiye’den Patara plajına kendi aracınızla Fethiye Kaş yoluna girin Kınık beldesini geçtikten sonra Patara yol ayrımından Gelemiş Mahallesine doğru devam edin. Gelemiş Mahallesi ve Patara Antik Kenti’ni geçtikten sonra yolun bittiği yerde aracınızı bırakın ve Patara plajının eşsiz güzellikte ki kumsalı ile tanışın.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Patara Plajı gezi rehberi, yapılması gerekenler. (1 Yorum)

Tavsiye

Köln gezilecek yerler