Patara Antik Kenti gezi rehberi ve Patara’da gezilecek yerler

/ 30 Eylül 2019 tarihinde eklendi 30 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 119 okunma / 1 Yorum
Patara Antik Kenti gezi rehberi ve Patara’da gezilecek yerler

Patara Antik Kenti sizleri zamanda yolculuğa çıkaracak. Bu zaman yolculuğu binlerce yıl öncesine Antik Likya Uygarlığına kadar gidecek.

Patara Antik Kenti Tarihi

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti’ne giriş

Likya uygarlığının bir dönem başkentliğini yapan Patara, uygarlığın 3 oy hakkına sahip 6 şehrinden birisi olduğu bilinmektedir. Likya uygarlığı için çok önemli olan Patara aynı zamanda uygarlığın en önemli liman şehirlerinden birisi durumundaydı.

Likya uygarlığının en önemli toplantıları kentte bulunan meclis binasında yapılmakta olduğu tarihi bulgulardan edinilmiş değerli bilgiler arasında. İskender’in fethetmeyi çok istediği ve fethettiği şehirler arasında olan Patara, Roma döneminde de önemli bir şehir olarak varlığını sürdürdü.

Antik Patara Limanı

Antik Kent
Antik Kent

Patara Limanı dönemin en önemli limanlarından birisi olsa da bugün Patara Plajı‘nın savurduğu kumlar sonucu kum yığınlarının altında yok olmuştur. Likya uygarlığı döneminde Akdeniz’in en büyük 3 hububat deposunun birisi Patara’da bulunuyordu. Buda Patara limanının hububat sevkiyatı için ne kadar önemli bir yer olduğunu işaret etmektedir.

Antik Tiyatro
Antik Tiyatro

Patara Bizanslılar döneminde hızlı yükselişini devam ettirdi ve Hıristiyanlar için önemli yer oldu bunun nedeni Noel Baba olarak tanıdığımız Saint Nicholas’ın Patara’lı olduğunun bilinmesidir.

Patara Plajı’nın savurduğu kumlardan hızla dolmaya başlayan liman Patara’nın önemini kaybetmesine neden olmuştur. Kum yığınlarının altında kalan liman bugün bataklık tarzı bir yer olarak görebiliyoruz. Hatta bu kumlardan sadece liman değil tüm şehir zarar görmüştür. Bugün yapılan kazılardan anlaşılıyor ki Patara’nın büyük kısmı bu kumlardan etkilenmiş.

Patara Antik Kenti ve görülmesi gereken en önemli yerleri

Antik Tiyatro
Antik Tiyatro

Patara’da görülmesi gereken yerler arasında milattan sonra 1. yüzyılda yapılan Roma Zafer Takı, Antik tiyatro, su sarnıçları, Bizans Bazilikası ve kutsal alanlar diyebiliriz. Tabi bir kaç km sonra uzanan Patara plajı ayrı bir güzellik.

Patara antik kentinde bugün hala kazı çalışmaları devam etmekte ve Likya, Roma, Bizanslılara kadar çok değerli tarihi bilgilere ulaşılmaktadır.

Patara Antik Limanı hakkında sevindirici haber var

Abora-IV Patara Limanı
Abora-IV Patara Limanı

Abora-IV isimli antik gemilerin replikası olarak inşa edilen gemi Patara Antik Limanı’nda sergilecek. Gemiyi inşa eden Görlitz, Türk makamlarına hediye etmek istediğini belirtti. Eğer Türk makamlar bu öneriyi kabul ederse Abora-IV isimli gemi Patara Limanında kalacak. Buda demek ki, eğer turizm bakanlığı Patara Limanı’na gereklli önemi verir bakımlarını yaparsa Türkiye için turizm alanında büyük bir kazanım olacaktır.

Patara’ya nasıl gidilir?

Uçakla Patara’ya nasıl gidilir?

Patara’ya uçakla gitmek için iki seçeneğe sahipsiniz. İlki Dalaman havalimanı diğeri Antalya limanı.

Dalaman Havalimanı

Ülkemizin önemli havalimanlarından Dalaman’a yaz kış direk uçuş bulmak mümkün. Yurtdışından gelecekler için yaz aylarında Avrupa’nın büyük havalimanlarından direk uçuşlar var fakat kış mevsiminde İstanbul veya Ankara aktarmalı uçuşlar ile gelebilirsiniz.

Dalaman Havalimanından Patara’ya gitmek için eğer araç kiralamayacaksanız Havaş ile Fethiye otogarına gelip buradan Sahilden Antalya otobüsleri veya Patara – Kaş dolmuşları ile devam edebilirsiniz. Özel transfer hizmeti diğer seçenek. Dalaman Havalimanı ile Patara arası 120 km.

Antalya Havalimanı

Antalya havalimanını ikinci seçenek olarak görmenizi öneriyorum çünkü Antalya havalimanı ile Patara arası 220 km. Havaş servisi olmadığı için havalimanından Otogara giden belediye otobüslerine binin, otogardan Fethiye otobüsleri ile Fethiye otogarına gelin son olarak da Kaş Patara dolmuşları ile yolculuğunuzu tamamlayın. Bu hayli yorucu ve zahmetli olduğundan Antalya havalimanından Patara’ya gelmeniz gerekiyorsa ya araç kiralayın yada özel transfer hizmeti alın. Araç kiralamanızı öneriyorum çünkü tatilde hele ki gezmeyi seviyorsanız araç çok işinize yarayacak.

Karayolu ile Patara’ya nasıl gidilir?

Otobüs bileti bakıyorsanız öncelikli seçenek Fethiye veya Kaş otobüsleri olmalı. Her iki yerden de Patara’ya dolmuşlarla gitmek mümkün.

İstanbul’dan Patara’ya özel araç ile nasıl gidilir

İstanbul – Patara arası 830 km. buda yaklaşık 10 saatlik yolculuk demektir. Bilecik, Kütahya, Afyon, Burdur yolu üzerinden Fethiye’ye gelmeden Kaş yoluna girerek yaklaşık 50 devam ediyoruz. Sağa ayrılan Patara (Gelemiş köyü) yoluna giriyoruz.

Ankara’dan Patara’ya özel araç ile nasıl gidilir

Ankara – Patara arası 640 km. buda yaklaşık 8 saatlik bir yolculuk demek. Emirdağ, Bolvadin, Dinar, Burdur yolu üzerinden Fethiye’ye gelmeden Kaş yoluna girerek yaklaşık 50 devam ediyoruz. Sağa ayrılan Patara (Gelemiş köyü) yoluna giriyoruz.

İzmir’den Patara’ya nasıl gidilir

İzmir – Patara arası 400km buda yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk demek. İzmir, Aydın, Muğla, Fethiye güzergahını takip edin Fethiye’den Antalya yoluna girin, Seydikemer ilçesi yakınlarında Kaş – Antalya Yoluna girin (Korkuteli Antalya değil) 50 kmlik bir yolculuğun ardından Sağa ayrılan Patara (Gelemiş Mahallesi) yoluna giriyoruz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Patara Antik Kenti gezi rehberi ve Patara’da gezilecek yerler (1 Yorum)