Paspatur Çarşısı, Fethiye

/ 29 Eylül 2019 tarihinde eklendi 29 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 139 okunma / yorumsuz
Paspatur Çarşısı, Fethiye

Paspatur Çarşısı Fethiye’nin ilk kurulduğu yer olarak bilinir, günümüzde eğlence mekanlarının, hediyelik eşya dükkanlarının, restoranların bulunduğu turistik bir yer haline gelmiştir.

Yabancıların tabiri ile Old City, sizleri eski Fethiye’nin eski mimarisi hakkında bilgiler verecek bir kaç tane tarihi evi hala barındırmakta. Paspatur çarşısında alışveriş etmek, yada dar ama nostaljiyi hissedeceğiniz sokaklarında kısa bir yürüyüş yapmak sizlere Fethiye’nin tarihine alıp götürecektir.

Paspatur Çarşısı nasıl gezilmeli?

Paspatur Çarşısı’nda alışveriş için çok seçenek var, deri mağazalarından gümüşçüye, halıcıdan kıyafet mağazalarına kısacası alternatif çok. Paspatur Çarşı’na girmeden hemen karşısında şemsiyeli sokak oldukça ilginizi çekebilir, burada bol bol resim çekebilirsiniz.

Paspatur Şemsiyeli Sokak
Paspatur Şemsiyeli Sokak

Çarşı’nın denizden tarafta ilk sokaklar genellikle alışveriş dükkanlarının olduğu yer, 2. Sokakta kıyafet, Türk Hava Kurumu ofisinin olduğu bölüm, yine burada restoran alış veriş mağazaları bulmak mümkün. Restoran konusunda sizlere ayrıca önerim olacak.

Son sokak ise daha çok eğlence mekanlarının olduğu yer, akşamları burada canlı müzikten kulüplere kadar alternatif bulmak mümkün. Kısacası Paspatur’da hayat sabah 10 gibi başlar gece yarılarına kadar devam eder.

Paspatur
Paspatur Sokakları

Restoran konusunda ayrıca yazacağımı söylemiştim, Paspatur içerisinde bulunan Meğri Restaurant özellikle akşam saatlerinde aşırı kalabalık oluyor. Çnceden rezervasyon yaptırmanızı öneriyorum. Meğri Restaurant’da yemek isterseniz tavsiye ederim ama çok dolu olması durumunda karşı sokakta Şamdan Restaurant alternatif olabilir. Uzay Usta deniz ürünlerini tecrübe edebilirsiniz. 2019 Ağustos ayı ortalarında bende aynen bunu yaptım. Balık Pazarından aldığım Çipura’ları Uzay usta pişirdi ve hala tadı damağımda.

Paspatur
Paspatur Alışveriş Sokağı

Paspatur Çarşısı’nın sonunda Telmessos Antik Tiyatrosu sizi karşılar. Fethiye şehir merkezinde yat limanının hemen karşısında, Paspatur olarak bilinen çarşının hemen çıkışında yer alan Telmessos Antik tiyatrosu ve Amyntas mezarları görebileceğiniz kalıntılar arasındadır.

Fethiye Kordon
Fethiye Kordonu, Tekne turları

Bir kaç metre denize doğru yürüdüğünüzde Fethiye’nin o meşhur kordonu başlar. Sol tarafınızda yat limanı, sağ tarafınızda kordon. İster önce limanı gezin, ister kordonu. Kordon boyunca yüzlerce tekne sıralanmış tura gitmek için yolcularını bekliyordur.

Kısa bir mola vermek isterseniz hemen bu noktada Fethiye Belediyesi’nin işletmesini yaptığı kafeteryayı tercih edin. Çay 1 TL, Kahve 2,5 TL.

Paspatur Fethiye’de mutlaka yapılması gereken 10 aktivite listemizde olmasada mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tavsiye

Bodrum ve aşk!