Perşembe ve Perşembe’nin gezilecek yerleri!

/ 19 Eylül 2019 tarihinde eklendi 20 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 74 okunma / 1 Yorum
Perşembe ve Perşembe’nin gezilecek yerleri!

Ordu merkezine 20 km uzaklıkta küçük, sevimli bir belde Perşembe.  Sabahın erken saatlerinde balıkçı motorlarının çıkardığı pat pat sesleri güzel bir rüyadan uyanma hissi vermekten başka ne yapabilir ki.Bu duygu içimizde nasıl bir rahatlama hissi uyandıracağını sanırım tahmin etmek çokta zor değil.

Ordu merkezinden 10 km kadar Samsun yönüne gidin ve eski sahil yolunu takip ederek Perşembe ile tanışın. Neden mi? İşte neden. Cennet kadar güzel manzarası hala bakir ve keşfedilmeyi bekleyen manzaraları, yaylaları,  plajları ve koyları doğadan beklediğimiz tüm muhteşemlikleri sunuyor.  

Karadeniz kıyılarını süsleyen yeşil ile lacivert denizin buluştuğu Perşembe’de ilk görmeniz gereken yerlerden birisi Yason Burnu Yarımadası.  Tarihi bir kilisenin de yer aldığı yarım ada harika bir manzaraya sahip.  Yarımada üzerinde yer alan kilise Perşembe’nin Türk turizmine kazandırılan önemli tarihi değerlerden bir tanesi. Yason yarımadası ile Perşembe arasında yer alan Beyazkum Plajı yerel ismi ile Çaka Plajı egzotik adalardan hatırlayacağınız bembeyaz kumsala sahip.  Plajda yeme içme için tesisler yer alıyor, ayrıca şezlong şemsiye kiralama imkanı sunuyor. 

Perşembe Yaylası
Perşembe Yaylası

Daha önce de bahsettiğim gibi Perşembe diğer bir çok Karadeniz beldesi gibi yayla ve yaylacılık kültürünü sahip çıkmaya devam ediyor. Yaz aylarında Aybastı ilçesinde yer alan Perşembe yaylası en çok ilgi gören yayla.  Yaz mevsiminde burada düzenlenen organizasyonlar oldukça ilgi görüyor.  4×4 araçların yaptığı yarışlar Perşembe halkı tarafından ilgi gördüğü kadar ülkenin hemen her yerinden gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.  Yine yaz aylarında yapılan bir diğer aktivite yayla eğlenceleri.  Burada yerel sanatçıların verdiği ücretsiz konserler çeşitli oyunlar herkes tarafından çok beğenilmekte. 

 Sahil kıyısında yürümek Perşembe de deniz ile doğanın kucaklaşmasına tanıklık edebileceğiniz muhteşem bir yer.  Ağustos ayının ilk haftasında bu cennet ilçeye gelmişseniz eğer fındık bahçelerinde kısa bir gezi yapmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Perşembe’de ne yenir? 

Bu kadar muhteşem bir Karadeniz kasabasına gelip Hamsiden yapılan yemeklerden yemeden gitmek olur mu? Tavası, ızgarası,  pilavı, pilakisi, buğulaması hatta böreği Perşembe’de sizlere lezzet şöleni sunuyor. Karadeniz için bir kültür olan ot çeşitlerini Perşembe’de denemenin iyi bir fikir olduğunu söylemek isterim.  Lahana turşusu tattığım en güzel lezzetlerden birisiydi. 

Sahil de yer alan restoranlar da Perşembe’nin ve Karadeniz’in lezzetleri hakkında bilgiler almak hatta bu lezzetlerden kendinize ziyafet çekmek için zaman ayırmanızı öneriyoruz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Perşembe ve Perşembe’nin gezilecek yerleri! (1 Yorum)