Kırmızı Su Karahayıt’da Şifa Dağıtıyor.

/ 5 Ekim 2019 tarihinde eklendi 5 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 81 okunma / yorumsuz
Kırmızı Su Karahayıt’da Şifa Dağıtıyor.

Kırmızı Su Pamukkale’nin Karahayıt mevkiinde yer alan, kırmızı renkli suyu ile gelen misafirlerine şifa dağıtmaya devam ediyor. Kaynağından 58 derece olarak çıkan termal su başta romatizmal hastalıklar olmak üzere onlarca çeşit hastalığa iyi gelmektedir.

Pamukkale’den 5km uzaklıkta yer alan Kırmızı Su aynı zamanda Pamukkale’nin termal otellerinin yer aldığı bölge. Küçüklü büyüklü bir çok termal otel burada sağlık arayanlara hizmet vermekte.

Kırmızı Su, Karakayıt, Pamukale
Kızıl Su, Karakayıt, Pamukale

Pamukkale’nin beyazlığına inat Kırmızı Suda yer alan travertenler kırmızı renkli buda suda yer alan demir materyalinden kaynaklanmakta. Sıcak suyun içeriğinde yer alan demir zamanla oluşturduğu çöküntü zamanla kayaların üzerinde kırmızı travertenlerin oluşmasını sağlar buda benzersiz manzaraların ortaya çıkmasını sağlar.

Eğer yolunuz Pamukkale tarafına düşmüş veya bir şekilde modern tıbbın dışında sağlıklı bireyler yapmak isterseniz, Kırmızı Su’nun mucizevi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Kırmızı Su hangi hastalıklara iyi gelir?

Termal Su
Termal Su

Kırmızı Su’da şifa aranlar arasında en çok kalp ve damar hastalıkları ile mücadele edenler geliyor. Ama bunun haricinde yüksek tansiyonu olanlar, romatizma, uyuz, sivilce, kaşıntı gibi cilt hastalıklarınada iyi geldiği bilinmektedir. Eğer Kırmızı Su’dan içerseniz hipertansiyon başta olmak üzere, diyabet, mide ülseri ve kabızlık gibi kronik gastrointestinal gibi hastalıklarada iyi geldiği biliniyor.

Kırmızı Termal Suyun özellikleri

Öncelikle Kırmızı Su yer altından yaklaşık 58 derece olarak çıkıyor. Sodyum, sülfat, karbondioksit, magnezyum, bikarbonat gibi materyaller içeriyor.

Kırmızı Su nasıl gidilir?

Eğer Pamukkale’ye bir şekilde gelmişseniz buradan aynen devam ederek 5 km solculuğun ardından varabilirsiniz.
Uçak tercih edenler Çardak Havaalanı’nı kullanabilirler, buradan Pamukkale’ye ulaşım sorunu yok.

Kırmızı Su Karahayıt’da konaklama

Karakayıt Kaplıca
Karakayıt Kaplıca

Konaklama için oldukça alternatif var, ama sizlere önerimiz küçük ev tipi pansiyonlar yada apart tarzı yapılmış yerler olacaktır. Ama büyük bir tesis isterseniz de mümkün. Örneğin Karahayıt merkezine 1Km uzaklıktaki Richmond Pamukkale Thermal, 600 metre uzaklıktaki, Reis termal, 500 Metre uzaklıktaki Oskar Termal gibi daha bir çok alternatifler var. Bu tesislerde Termal su bulunmakta. Tesisin büyüklüğüne göre, özellikle sezon tığı ekonomik olabilir, hak verirsiniz ki yüksel sezonda fiyatlar hayli yüksek.

Pamukkale gezilecek yerler sayfamızda ilginizi çekebilir.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.