Kerpe Kayalıkları (Pembe kayalar) Kerpe gezilecek yerler

/ 26 Eylül 2019 tarihinde eklendi 27 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 136 okunma / yorumsuz
Kerpe Kayalıkları (Pembe kayalar) Kerpe gezilecek yerler

Kerpe Kayalıkları birçok gezi dergisine kapak olacak güzellikte olmasına rağmen ülkemizde bek adı şanı duyulmayan gizli bir yer. Halbuki Kerpe Kayalıkları başka bir ülkede olsaydı emin olun “cennetten bir köşe” olarak süslerdi dergileri, web sitelerini hepimiz adını duyardık. Ülkemizde o kadar çok cennet olmasına rağmen bunların tanıtımını yapmakta ne yazık ki çok gerideyiz.

"<yoastmark

Kerpe Kayalıkları Nerede?

Kerpe coğrafi olarak Marmara Bölgesinde fakat Kerpe Köyü aslında Karadeniz kıyılarında, muhteşem bir koya sahip Köydür. Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı köy sadece Kerpe kayalıkları ile değil dip akıntısının olmadığı muhteşem plajı ilede ünlü.

Katıldığım biz gezi sayesinde tanışma fırsatım oldu Kerpe kayalıkları (Pembe kayalar) ile adeta büyülendim desem sanırım abartmış olmam. Yerli halk tarafından Peynir kayalıkları olarak biliniyor nedeni ise suyun içerisinde bir peynir kadar çabuk dağılabilen kayalar, suyun dışında kuru iken çok sağlamlaşıyor hatta kırmak, parçalamak neredeyse imkânsız.

Osmanlı ve daha önceki tarihlerde keşfetmişler Kerpe kayalıklarını ama bizler daha keşfedememişiz. Hatta rehberin verdiği bilgilere göre hafifliği ve sağlamlığı nedeniyle Topkapı Sarayının inşasında Kerpe’den bu kayalardan götürülmüş ve de Topkapı Sarayının devasal duvarlarında kullanılmış.

Kerpe sahiline 200 metre kadar uzaklıkta, yürüyerek birkaç dakikada varabileceğiniz bu büyülü atmosfere hayran kalmamak elde değil. Emin olun bu manzarayı birçok yerden hatırlayacaksınız, çağrışım yapacak ama ben eminim ki burayı daha önce hiç görmediniz.

Bazı gazetelerde veya dergilerde görüyorum bilmem ne adasında avuç içi kadar bir göl için yeryüzünde ki cennet olarak adlandırıldıklarını ama böyle bir cennet için yazan çizen olmaz.

Kerpe Kayalıkları

Kerpe’de Ne Yenir?

Kerpe bir sahil köyü, doğal olarak burada yenmesi gereken en güzel şey balık olacaktır. Eğer yolunuz Eylül ayı gibi düşmüşse Kerpe’ye Lüfer muhteşem bir seçim olacaktır.

Kerpe’de Neler yapılır?

Kerpe sahilinde yüzmek mümkün, yaz aylarında bu fırsatı kaçırmanızı istemem. Kerpe kayalıkları ziyaretinizi akşam üstüne ayarlamışsanız mutlaka gün batımı manzarasını kaçırmayın. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız emin olun burada oldukça malzeme bulacaksınız.Cenevizlilerden kalma bir batık gemi bulunuyor ve sizde bu gemiyi görmek isterseniz dalmak zorundasınız. Bu konuda yine yerel işletmelerden bilgi alınabilir.

Karadeniz’in muhteşem güzellikleri hakkında daha fazla bilgi amal için Karadeniz gezilecek yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.