Kargıcak Koyu ve Plajı

/ 27 Eylül 2019 tarihinde eklendi 27 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 140 okunma / yorumsuz
Kargıcak Koyu ve Plajı

 

Kargıcak Koyu bakir kalmayı başarmış nadir koylardan birisi, siyah renkli kumsalı ve turkuaz mavisi denizi Kargıcak Koyu nu diğer koylardan ayıran etkenler denebilir.

Kargıcak Koyu ile tanışmam İztuzu Plajı’na giderken gördüğüm bir tabela ile başladı, İztuzu dönüşünde kısıtlı zaman içinde olsa görmek istedim. Yol ilk başlarda dar olsada asfaltı ama bir kaç km sonra asfalt bitti. Tamamı ile toprak, bol çukurlu, engebeli bir yol halini aldı. İtiraf edeyim ki bir yerden artık dönmek istedim. Çok bozuk bir yol olmasını bir kenera bırakın o kadar darki bazı alanlarda karşıdan gelene yol vermek için geniş bir yere kadar geri gitmeniz gerekiyor.

 

"<yoastmark

 

Kargıcak Koyu’na doğru inerken çok güzel manzaralar var, yol kenarında geniş bir yer bulurda durabilirseniz, muhteşem manzaranın keyfine dorum olmuyor. Doyumsuz manzara eşliğinde Kargıcak Koyu’na doğru aşağı doğru sürmeye devam ettik ve en sonunda zorda olsa ulaşmayı başardık.

Kargıcak Koyu nasıl bir yer?

 

Kargıcak Koyu Plajı

 

Kargıcak Koyu’nun plajı biraz iri kum yada ince çakıllı denebilir, zaman zaman taşlar olsada bu sizi yüzerken rahatsız etmiyor. Kumsal sanki Yunan Adaları’ndan alışık olduğumuz o volkanik kumsallar gibi siyah renkli. Küçük çocuğunuz veya ailenizde yüzme bilmeyenler varsa biraz dikkatli olmak gerekli, çünkü deniz sığ değil, çabuk derinleşiyor. Benim orada olduğum saatlerde dalga hemen hemen İztuzu Plajı ile aynı seviyede idi. Hani rahatsız edecek bir dalga yoktu, aksine keyif veriyordu.

 

Kargicak Koyu

Kargıcak Koyu Piknik & Kamp

Kargıcak Koyu ormanlık bir alanda olduğu için her zaman yangın çıkma olasılığı olduğundan mangal yapmak yasak. Yine kamp yapmak isteyenlere jandarma tarafından kumsal ve çevresinde izin verilmiyor. Bu nedenle yanınızda yiyecek içecek getirebilirsiniz ama mangal değil.

Tesis

Kargıcak Koyu’nda konaklama tesisi yok, kamp içinde izin verilmiyor fakat plajda bir tesis var. İsterseniz şezlong veya şemsiye kiralayabilirsiniz. Yada aperitif yiyecek veya içeçek alabilirsiniz. Ben herhangi bir şey satın almadım tesisten ama orada konuşanlara kulak misafiri oldum, 2 şezlong bir şemsiye 50 TL, bu çok pahalı değil mi?

 

Kargıcak
Kargıcak

Kargıcak Koyu ve  yapılacaklar?

  1. Kargıcak Koyu bir doğa harikası bunu belirtmek isterim, fakat şoförlüğüne ve yüzmene güvenmiyorsan saksın gitme.
  2. Yanınıza mutlaka deniz gözlüğü alın, biraz açılınca denizin derinliklerinde muhteşem taş oluşumlarını, balıklar izlemek oldukça keyifli.
  3. Yanınıza mutlaka yiyecek içecek alın, tesis pahalı olduğu için yanınızda yiyecek içecek olması iyi olacaktır.
  4. Koydan bulunan balıkçılardan taze balık alabilirsiniz.
  5. Yüzme bilmeyen çocuğunuz varsa mutlaka güvenlik önlemlerini alın, kolluk vs gibi.
  6. Plajda oturmak yada güneşlenmek için sandalye gibi bişeyler almanız oldukça para tasarrufu etmenizi sağlar.

 

Koy hakkında bilgi edinmeniz için kısa bir video çektim. En azından sizlere fikir olacaktır.

 

 

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.